Ameryka PołudniowaCiekawostki

Surinam – ciekawostki, informacje, fakty

ciekawostki surinam

Surinam jest krajem wieloetnicznym, wielokulturowym, wielojęzycznym i wieloreligijnym, bez prawdziwej kultury narodowej.

Surinam znajduje się w Ameryce Południowej, ale jest uważany za kraj karaibski. Całkowita powierzchnia wynosi 63 820 kilometrów kwadratowych. Większość mieszkańców mieszka w wąskiej strefie przybrzeżnej. Ponad 90% terytorium kraju pokrywają lasy deszczowe.

Surinam jest krajem tropikalnym, z naprzemiennie suchą i deszczową porą roku.

Centralna i południowo-wschodnia część kraju otrzymuje najwyższe opady.

W wodach przybrzeżnych i śródlądowych kraju występuje blisko 350 gatunków ryb.

W 1954 roku Surinam, stał się jednym z krajów tworzących Holandię aż do listopada 1975 roku, kiedy to stał się niepodległym państwem.

Od wczesnych czasów kolonialnych Paramaribo jest stolicą.

Językiem urzędowym jest język niderlandzki, ale mówi się tutaj w około dwudziestu językach.

Szacuje się, że ludność autochtoniczna zamieszkiwała ten region od 3000 lat p.n.e.

Głównym eksportem Surinamu jest boksyt, ruda aluminium, która jest eksportowana do kilku krajów i stanowi około 15% PKB kraju.

W sumie 16% powierzchni kraju stanowią parki narodowe i jeziora, zgodnie z danymi Światowego Centrum Monitorowania Ochrony Przyrody UNEP.

Hiszpania odkryła Surinam w 1593 roku, ale do 1602 roku Holendrzy zaczęli osiedlać ten kraj, a następnie Anglicy.

Surinam, wcześniej znany jako Gujana Holenderska, uzyskał niepodległość w 1975 roku.

Jednym z najbardziej charakterystycznych produktów spożywczych, które można skosztować w Surinamie jest Pom. Jest to danie, które zawiera sporo mięsa, co sprawia, że jest to danie na specjalną okazję w kulturze Surinamu i jest zwykle zarezerwowane na przyjęcie urodzinowe lub podobne uroczystości.

Rozwijają się tutaj również takie gałęzie przemysłu jak ekoturystyka, podczas gdy do innych głównych gałęzi eksportu należą banany, krewetki i ryż.

Chociaż istnieje dość zróżnicowana ludność, to jednak konflikty między różnymi grupami religijnymi w kraju są bardzo niewielkie.

Nazwę Surinam uważa się za pochodną nazwy „Taino” rdzennej ludności zwanej „Surinen”

W Surinamie znajdują się dwa obiekty dziedzictwa UNESCO. Historyczne wewnętrzne miasto Paramaribo oraz Centralny Rezerwat Przyrody Surinam.

Powstanie Narodu. Surinam był klasycznym karaibskim społeczeństwem plantacyjnym. W latach 50-tych XVI wieku, koloniści i sefardyjscy uchodźcy żydowscy z Brazylii wprowadzili uprawę cukru. Kiedy w 1667 r. Holendrzy przejęli od Brytyjczyków Surinam, działało tutaj 50 plantacji cukru.

Największą grupą etniczną Surinamu są Hindustani, którzy stanowi około 38% ludności, która powstała w wyniku masowej imigracji z Azji do tej części Ameryki Południowej w XIX wieku.

Ponad połowa mieszkańców tego małego kraju mieszka w stolicy, Paramaribo, położonej nad brzegiem rzeki Surinam, w odległości około 14 kilometrów od wybrzeża Karaibów.

Historyczne centrum Paramaribo jest uważane za jeden z najciekawszych kulturowo obszarów w tej części Ameryki Południowej, z wieloma budynkami z okresu kolonialnego z XVII i XVIII wieku.