Ciekawostki

11 ciekawostek o Parkach Narodowych na świecie

ciekawostki o parkach narodowych

Parki narodowe występują w krajach na całych świecie. Ich idea pozwala chronić faunę i florę, tereny niespotykane nigdzie indziej przez zbytnią ingerencją człowieka.

Oto ciekawostki o parkach narodowych, które mogą zainteresować i skłonić do odwiedzenia najbliższego.

1. Parki narodowe to obszary chronione i wydzielone ze względu na to, że mają szczególne walory przyrodnicze, naukowe czy kulturowe.

2. Wielki Kanion w Parku Narodowym Wielkiego Kanionu w Arizonie jest znany jako jeden z Siedmiu Cudów Przyrody Świata.

3. Parki narodowe są domem dla życia na dużą skalę: sekwoje to jedne z największych żywych organizmów na świecie, a niedźwiedzie brunatne z Alaski to jedne z największych drapieżników na świecie.

4. Kalifornijski Park Narodowy Sequoia jest domem dla największego na świecie żyjącego drzewa o jednym pniu, o cudownym imieniu generała Shermana. Drzewo ma około 275 stóp wysokości i waży około 1900 ton.

5. Na całym świecie istnieje około 7 000 parków narodowych, przy czym nie ma dwóch takich samych, podobnych do siebie.

6. Najwięcej parków narodowych znaleźć można w krajach skandynawskich.

7. Największym parkiem narodowym jest Narodowy Park Grenlandii. Znajduje się on w północno-wschodniej części kraju i liczy sobie 972 000 km²  – jest trzy razy większy od powierzchni Polski.

8. Najstarszym parkiem narodowym w Polsce jest Pieniński Park Narodowy. Został utworzony 1 czerwca 1932 roku.

9. Najmniejszym parkiem narodowym na świecie jest Park Narodowy Moyenne Island. Położony jest na jednej wyspie, a jego wymiary to 300 metrów szerokości i 400 metrów długości.

10. Najstarszym parkiem narodowym na świecie jest Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Leży na terenie trzech stanów – Wyoming, Montana, Idaho – a utworzony został 1 marca 1872 roku. Powierzchnia liczy sobie 8980 km², a jego terenie znajdują się liczne gejzery, wodospady, wulkany błotne. Wśród zwierząt, które zamieszkują te tereny, są między innymi bizony, łosie, bobry kanadyjskie.

11. W Polsce są 23 parki narodowe. Najmniejszym z nich jest Ojcowski Park Narodowy, najczęściej odwiedzanym – Tatrzański Park Narodowy.