CiekawostkiPolska

Ełk – Ciekawostki, Informacje i Fakty

rzeka

Ełk to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, największe i najludniejsze miasto Mazur, główny ośrodek przemysłowy i kulturalny.

Przyciąga do siebie bliskością Jeziora Ełckiego i innych jezior, licznymi zabytkami i atrakcjami. Nie jest się pewnym, czy warto odwiedzić to miasto? Kilka ciekawostek może wpłynąć na podjęcie dobrej decyzji.

1. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, skąd pochodzi nazwa miasta. W języku Jaćwingów, wymarłego ludu bałtyckiego, miało oznaczać białą lilię. W języku pruski „luk” to także roślina wodna, zaś „elk” oznaczało łosia.

2. Po raz pierwszy nazwa „łyk” pojawiła się w 1247 roku w kronice halicko-wołyńskiej.

3. Ełk leży w centrum Zielonych Płuc Polski, a pod względem historyczno-etnograficznym na obszarze dawnej Jaćwieży.

4. Z miastem związane są legendy i mity; jedna z legend głosi, iż pod Jeziorem Ełckim znajduje się tunel, którym to miejscowa ludność uciekła na suchy ląd przed Tatarami.

5. Zaczątkiem miasta była osada, która rozwinęła się pod ochroną zamku – początek jego budowy datuje się na rok 1398. Prawa miejskie Ełk uzyskał w 1445 roku.
6. Ełk oraz region wokół niego zostały poważnie zniszczone i złupione przez wojska nieprzyjaciela podczas potopu szwedzkiego.

7. W Ełku znajduje się zamek krzyżacki, z którym łączy go zbudowany w 1910 roku żelbetowy, czteroprzęsłowy most drogowy wiszący nad Jeziorem Ełckim.

8. Ełk poszczycić się może dziewiętnastowieczną wieżą ciśnień, w której od 1994 roku znajduje się Muzeum Kropli Wody.

9. Jednym z najstarszych budynków w mieście jest zbudowany w 1881 roku zabytkowy gmach poczty głównej.

10. Jedną z atrakcji miasta, która przyciąga turystów, jest Promenada – deptak mający długość sześciu kilometrów.

11. Obecny Park Solidarności, znany wcześniej jako Park Królowej Luizy, został założony na przełomie XIX i XX wieku, posiada zabytkową fontannę, która stanowi część parku od początku jego istnienia.

12. Jezioro Ełckie, do którego wpada rzeka Ełk, ma ponad 380 hektarów powierzchni, jego maksymalna głębokość wynosi 55 metrów.

4.2/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *