CiekawostkiPolska

Ełk – Ciekawostki, Informacje i Fakty

rzeka

Ełk to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, największe i najludniejsze miasto Mazur, główny ośrodek przemysłowy i kulturalny.

Przyciąga do siebie bliskością Jeziora Ełckiego i innych jezior, licznymi zabytkami i atrakcjami. Nie jest się pewnym, czy warto odwiedzić to miasto? Kilka ciekawostek może wpłynąć na podjęcie dobrej decyzji.

1. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, skąd pochodzi nazwa miasta. W języku Jaćwingów, wymarłego ludu bałtyckiego, miało oznaczać białą lilię. W języku pruski „luk” to także roślina wodna, zaś „elk” oznaczało łosia.

2. Po raz pierwszy nazwa „łyk” pojawiła się w 1247 roku w kronice halicko-wołyńskiej.

3. Ełk leży w centrum Zielonych Płuc Polski, a pod względem historyczno-etnograficznym na obszarze dawnej Jaćwieży.

4. Z miastem związane są legendy i mity; jedna z legend głosi, iż pod Jeziorem Ełckim znajduje się tunel, którym to miejscowa ludność uciekła na suchy ląd przed Tatarami.

5. Zaczątkiem miasta była osada, która rozwinęła się pod ochroną zamku – początek jego budowy datuje się na rok 1398. Prawa miejskie Ełk uzyskał w 1445 roku.
6. Ełk oraz region wokół niego zostały poważnie zniszczone i złupione przez wojska nieprzyjaciela podczas potopu szwedzkiego.

7. W Ełku znajduje się zamek krzyżacki, z którym łączy go zbudowany w 1910 roku żelbetowy, czteroprzęsłowy most drogowy wiszący nad Jeziorem Ełckim.

8. Ełk poszczycić się może dziewiętnastowieczną wieżą ciśnień, w której od 1994 roku znajduje się Muzeum Kropli Wody.

9. Jednym z najstarszych budynków w mieście jest zbudowany w 1881 roku zabytkowy gmach poczty głównej.

10. Jedną z atrakcji miasta, która przyciąga turystów, jest Promenada – deptak mający długość sześciu kilometrów.

11. Obecny Park Solidarności, znany wcześniej jako Park Królowej Luizy, został założony na przełomie XIX i XX wieku, posiada zabytkową fontannę, która stanowi część parku od początku jego istnienia.

12. Jezioro Ełckie, do którego wpada rzeka Ełk, ma ponad 380 hektarów powierzchni, jego maksymalna głębokość wynosi 55 metrów.