CiekawostkiEuropa

Andora – Zaskakujące Ciekawostki dla Dzieci

roztopiony zegar

Ponieważ większość ludzi nie ma wiedzy na temat tego narodu wciśniętego pomiędzy Francję i Hiszpanię, pomyślałem, że był to dobry czas na kolejną odsłonę faktów i ciekawostek o danym kraju dla dzieci.

Większość z Was zapewne o tym wie, ale jest wielu ludzi, którzy nie mają pojęcia, że Andora jest właściwie krajem.

Jest to 16. najmniejszy kraj na świecie pod względem powierzchni ziemi i 11. pod względem liczby ludności.

Andora jest bogatym krajem głównie dzięki turystyce. Każdego roku odwiedza kraj około 10 mln osób.

Nie jest członkiem Unii Europejskiej. Wykorzystane w obrocie pieniądze to euro.

Przed 1095 rokiem Andora nie posiadała żadnej ochrony wojskowej.

Andora miała szereg władców, począwszy od Karola Łysego, wnuka Karola Wielkiego, w VII wieku. Państwo było przekazywane różnym przywódcom, czasami jako nagroda, a czasem w drodze małżeństwa. W pewnym momencie doszło do sporu o to, czy Andora jest własnością Francji czy Hiszpanii. Postanowili się nim podzielić.

W 1607 roku Henryk IV z Francji ogłosił, że głowa państwa francuskiego i biskup Urgell będą współksiążętami Andory.

Kraj posiada policję liczącą 295 osób.

Andora położona wśród południowych szczytów Pirenejów i ograniczona od północy i wschodu przez Francję, a od południa i zachodu przez Hiszpanię. Jest to jedno z najmniejszych państw w Europie. Stolicą jest Andora La Vella.

Andora składa się z skupiska dolin górskich, których strumienie łączą się w jedną rzekę Walira. Dwie z tych rzek, Madriu i Perafita, wpadają do doliny rzeki Madriu-Perafita-Claror, która zajmuje około jednej dziesiątej powierzchni Andory i charakteryzuje się krajobrazem lodowcowym, stromymi dolinami i otwartymi pastwiskami. W 2004 roku dolina została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Andora ma silne pokrewieństwo z regionem Katalonii w północnej Hiszpanii. Językiem urzędowym Andory jest język kataloński (mówi się tutaj również po hiszpańsku i francusku), jej instytucje opierają się na prawie katalońskim, a znaczna część hiszpańskich imigrantów w Andorze to katalończycy.