AfrykaCiekawostki

Somaliland – ciekawostki, informacje, fakty

somaliland

Somaliland przez 5 dni był krajem uznanym na arenie międzynarodowej. Pomimo deklaracji niepodległości ogłoszonej przez władze lokalne w 1991 r., Somaliland nie jest krajem uznawanym na arenie międzynarodowej. Jest to samozwańcza republika, która od tego czasu stara się o jej uznanie.

Somalilandczycy są oficjalnie obywatelami Somalii i dlatego muszą uzyskać paszport od rządu centralnego, aby podróżować na arenie międzynarodowej.

Pomimo braku oficjalnego uznania ze strony jakiegokolwiek kraju, Somaliland jest jedną z najbardziej stabilnych i demokratycznych części Afryki.

Płatności mobilne są wszechobecne i pomagają zniwelować przepaść między obszarami miejskimi i wiejskimi. W Somalilandzie płatności mobilne są tak ważne, że szacuje się, iż stanowią połowę transakcji i są dokonywane w dolarach amerykańskich. Nawet Bill Gates podziwia Somaliland jako lidera w tej dziedzinie.

Somaliland stał się niepodległym krajem w 1991 r. i już od ponad 25 lat świętuje swoją niepodległość.

Kraj ten jest większy niż myślisz – jest wielkości Wielkiej Brytanii bez Szkocji.

Somaliland będzie pierwszym krajem, który jako pierwszy wykorzysta system skanowania biometrycznego Iris do głosowania w wyborach. Jest to najbardziej zaawansowany system rejestracji głosów na świecie.

Malcolm X nawiązał do Somalilandu w jednym ze swoich słynnych przemówień z lat 60.

Kraj ten nie ma bezpośredniego dostępu do pomocy humanitarnej ze względu na swój nierozpoznany status. Niewielka pomoc, którą otrzymuje, przechodzi przez organizacje pozarządowe działające w kraju.

Wskaźnik zakażeń HIV jest niższy niż w większości krajów zachodnich i należy do najniższych na świecie.

Somaliland ma jedną z najtańszych stawek za połączenia komórkowe na całym świecie.

W Somalilandzie mieszka około czterech milionów ludzi, a ponad milion żyje za granicą.

Dania była pierwszym krajem zachodnim, który w 2012 r. otworzył ambasadę w Somalilandzie.

Biegacz i mistrz świata Mo Farah jest najbardziej znanym Somalijczykiem na świecie. Ma brata bliźniaka, a jego matka nadal mieszka w swoim rodzinnym mieście Gabiley w Somalilandzie.

Rząd miał roczny budżet w wysokości tylko 295 milionów dolarów w 2016 roku. Większość projektów infrastrukturalnych jest opłacana przez społeczność somalijską poprzez dotacje.