Europa

20 Najlepszych Ciekawostek o Utrechcie

miasto Utrecht

Założony ponad 1200 lat temu Utrecht jest jednym z najstarszych miast w Holandii. Obecnie Utrecht jest czwartym miastem w Holandii pod względem liczby ludności. Zapoznajcie się z ciekawostkami, informacjami i ciekawymi faktami o mieście Utrecht.

1. Położony jest we wschodnim krańcu konurbacji Randstad, w samym centrum Holandii kontynentalnej.

2. W mieście jest ponad 150 kawiarni i 50 hotelów.

3. Kanały miejskie w Utrechcie mają unikalny wygląd, ponieważ mają nabrzeża.

4. W 1713 roku traktat utrechcki położył kres długotrwałej wojnie z Hiszpanami.

5. Wieża Dom Tower o wysokości 112 metrów jest najwyższą wieżą kościelną w Holandii i jest widoczna z daleka od miasta. Jest to symbol Utrecht, z 465 stopniami i wspaniałym widokiem na miasto.

6. W 2019 roku miasto liczyło 357179 mieszkańców.

7. Jest to dynamiczne miasto, dzięki 70000 studentów, którzy mieszkają w tym mieście. Sprawia, że miasto jest otwarte na nowe pomysły i kreatywną współpracę.

8. W starożytnym centrum Utrechtu znajduje się wiele budynków i budowli, z których kilka pochodzi z okresu wysokiego średniowiecza.

9. Obecnie w tych dawnych magazynach znajdują się restauracje, bary, sklepy, a nawet kluby nocne.

10. Na Dworcu Głównym w Utrechcie można wskoczyć do pociągu ICE do niemieckich miast takich jak Dusseldorf, Kolonia i Berlin.

11. Dick Bruna, twórca postaci z kreskówki „Miffy” pochodzi z Utrechtu. Miffy’ego znajdziecie w całym mieście.

12. Jest to centrum religijne Holandii od VIII wieku. Utrecht stracił status księcia biskupstwa, ale pozostaje głównym ośrodkiem religijnym w kraju.

13. Średniowieczne miasto biskupie Utrecht jest od setek lat międzynarodowym węzłem komunikacyjnym.

14. Obszar miasta wynosi 99 km²

15. Utrecht był najważniejszym miastem w Holandii aż do Złotego Wieku Holandii, kiedy to został wyprzedzony przez Amsterdam jako centrum kulturalne kraju i najbardziej zaludnione miasto.

16. Utrecht posiada najbardziej ruchliwy dworzec kolejowy w Holandii, znajdujący się w centrum kraju, ze średnią liczbą około 900 pociągami dziennie.

17. W mieście jest 13 muzeów.

18. Założony ponad 1200 lat temu Utrecht jest jednym z najstarszych miast w Holandii, co znajduje wyraźne odzwierciedlenie w strukturze i architekturze miasta.

19. Z Utrechtu jest niecałe pół godziny drogi od Amsterdamu i lotniska Schiphol, a dojazd do miast na wschodzie, takich jak Arnhem, jest równie łatwy, jak do Rotterdamu czy Hagi na zachodzie, a średni czas podróży do każdego z tych trzech miast wynosi 38 minut.

20. Zwarte historyczne centrum miasta z licznymi kanałami, charakterystycznymi nadmorskimi restauracjami i licznymi parkami, nadają Utrechtowi niemal wiejskiego charakteru.