CiekawostkiEuropa

Interesujące fakty i ciekawostki o Muzeum Van Gogha w Amsterdamie

Muzeum Van Gogha

Muzeum Van Gogha jest jednym z wielu muzeów sztuki w Holandii, poświęconym dziełom Vincenta van Gogha w Amsterdamie w Holandii. Dom Van Gogha można zwiedzać w Zundert, muzeum w starej rezydencji Van Gogha. W mieście Tilburg, stary salon Vincenta van Gogha został zrekonstruowany. W Van Gogh Town Nuenenen można zobaczyć wiele zabytków namalowanych przez Vincenta van Gogha. Jego dzieła znajdziemy również w Nuenen, muzeum poświęconym życiu Van Gogha.

Samo muzeum Van Gogha znajduje się na Placu Muzealnym w dzielnicy Amsterdam South, w pobliżu Muzeum Stedelijk, Muzeum Rijksmuseum i Concertgebouw.

Muzeum zostało otwarte 2 czerwca 1973 r. Znajduje się ono w budynkach zaprojektowanych przez Gerrit Rietveld i Kisho Kurokawa.

W 2017 roku muzeum odwiedziło 2,3 miliona osób i było najczęściej odwiedzanym muzeum w Holandii i 23 najczęściej odwiedzanym muzeum sztuki na świecie.

Muzeum posiada 200 z 864 zachowanych obrazów artysty.

Wiele z zachowanych listów zostało napisanych do jego brata. Czytając je łatwiej jest zrozumieć skomplikowane życie artysty. Dodatkowo w stałej kolekcji znajduje się dziewięć autoportretów i kilka jego najwcześniejszych obrazów z 1882 roku.

Muzeum prezentuje również kilka dzieł sztuki współczesnej i impresjonistów. Prezentowane są również obszerne wystawy poświęcone różnym tematom związanym z dziewiętnastowieczną historią sztuki. W muzeum eksponowane są rzeźby Jules Dalou i Auguste Rodin, a także obrazy wielu znanych artystów, takich jak Édouard Manet, Paul Gauguin, Claude Monet, Georges Seurat i Henri de Toulouse-Lautrec.

Większość odwiedzających w 2014 roku pochodziło z Holandii (17%), Włoch (12%), Francji (10%), USA (9%) i Wielkiej Brytanii (8%).

Nowy budynek wejściowy Muzeum Van Gogha został otwarty 5 września 2015 roku. Jest to największa szklana konstrukcja w Holandii.

Ambicje Van Gogha związane z malowaniem rolnictwa i przyrody, poszukiwanie koloru i osobista interpretacja natury zajmują ważne miejsce w muzeum, oczywiście z takimi atrakcjami jak Jedzenie ziemniaków, Sypialnia w Arles, słoneczniki, migdały i irysy.

Największymi atrakcjami są: Jedzący kartofle, Pokój van Gogha w Arles, obraz Słoneczników oraz Pole pszenicy z krukami, czyli najprawdopodobniej ostatni obraz artysty.

Czy Muzeum Van Gogha jest bezpłatne?

W Muzeum Van Gogha nie pobiera się opłat. Za pomocą biletu online można odwiedzić zarówno stałą kolekcję, jak i wystawy. … Warto zarezerwować bezpłatny bilet z godziną rozpoczęcia zwiedzania.

Czy przy wejściu można kupić bilety do Muzeum Van Gogha?

Bilety do Muzeum Van Gogha w Amsterdamie należy zakupić online z wyprzedzeniem – bilety nie są już sprzedawane w samym muzeum.

Ile czasu zajmuje przejście przez Muzeum Van Gogha?

Może potrwać około 2 godzin jeśli się nie śpieszymy. Przeciętna wizyta w muzeum trwa 1 godzinę i 15 minut. Daje to wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie stałej kolekcji. Wielu zwiedzających spędza w muzeum łącznie około 2 godzin.

Jakie muzeum ma najwięcej obrazów Van Gogha?

Muzeum Van Gogha w Amsterdamie posiada największą na świecie kolekcję Van Gogha. Obejmuje ona 200 obrazów, 400 rysunków i 700 listów autorstwa Vincenta van Gogha.

Dlaczego Van Gogh odciął sobie ucho?

Vincent van Gogh odciął sobie lewe ucho, gdy wybuchła kłótnia z Pauguinem, artystą, z którym pracował przez jakiś czas w Arles. Choroba Van Gogha ujawniła się: zaczął mieć halucynacje i cierpiał na ataki, w których tracił przytomność.

Co się stało z obrazami Vincenta Van Gogha po jego śmierci?

Po śmierci Van Gogha w 1890 r. jego obrazy stały się własnością jego brata Theo. Sześć miesięcy po śmierci Vincenta Theo zmarł, a dzieła sztuki stały się własnością jego wdowy, Johanny. Sprzedała wiele jego obrazów, mając nadzieję, że dzieło jej szwagra będzie powszechnie znane, ale zachowała również kolekcję jego dzieł sztuki.

Po śmierci w 1925 r. jej syn odziedziczył kolekcję dzieł sztuki. Później dzieła sztuki były przez wiele lat wystawiane w Stedelijk Museum w Amsterdamie. W 1962 r. kolekcja została przekazana Fundacji Vincenta van Gogha. W 1963 r. rząd holenderski zlecił projekt Muzeum Vincenta van Gogha holenderskiemu architektowi Gerritowi Rietveldowi. Opóźnienie w budowie spowodowane było śmiercią architekta rok później. Muzeum zostało ukończone dopiero w 1973 roku.