Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek w Międzygórzu

Foto. Jacek Halicki / Wikipedia

Międzygórze to wieś w województwie dolnośląskim, wciśnięta pomiędzy dolinę rzeczki Wilczki a potok Bogoryi. Znajduje się w rejonie Masywu Śnieżnika, co przyciąga do tego miejsca wielu miłośników górskich wędrówek i krajobrazu, ale o miejscowości tej można powiedzieć coś więcej.

1. Pierwsze osiedla

Pierwsze osiedla miejscowości powstawały w XVI wieku i zakładane były przez drwali i węglarzy. Początek XVII wieku wiązał się z wydobywaniem tutaj rudy żelaza.

2. Masyw Śnieżnika

Międzygórze wraz z Masywem Śnieżnika został kupiony w 1840 roku przez zauroczoną tymi terenami księżną Mariannę Orańską. Jej zawdzięcza się rozwój architektury w stylu szwajcarskim w tym regionie.

3. Ośrodek Wypoczynkowy

Dzisiejszy Ośrodek Wypoczynkowy Gigant powstał na miejscu dawnego sanatorium leczącego choroby płuc.

4. Czterej pancerni i pies

Międzygórze to miejsce, w którym w 1965 roku kręcono pierwszy odcinek popularnego serialu Czterej pancerni i pies.

5.Zabytki

Będąc w tej miejscowości, zobaczyć można następujące zabytki: historyczny układ urbanistyczny z XVI-XX wieku, drewniany kościół parafialny świętego Józefa z barokowym wnętrzem, kościół pątniczy pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej na Górze Igielnej, budynek sanatorium „Gigant” z 1882 roku, kaplica górska z 1911 roku.

6. Wilczki

W przełomie Wilczki znajduje się wysoki na 22 metry wodospad, który przed powodzią w 1997 roku był sztucznie podwyższony przez Niemców do wysokości 27 metrów.

7. Wyciągi narciarskie

W miejscowości znajdują się dwa wyciągi narciarskie i około trzydziestu domów wczasowych i wypoczynkowych. Bazę noclegową dla turystów stanowi między innymi schronisko PTTK „Na Śnieżniku”.

8. Szlaki turystyczne

Przez Międzygórze przebiegają szlaki turystyczne, w tym: czarny prowadzący na Śnieżnik z widokiem na Mały Śnieżnik, Smrekowiec i Średniak, czerwony przez pasmo Żmijowca, niebieski na Przełęcz Puchaczówkę, żółty prowadzący z miejscowości Szklary-Samborowice na Przełęcz Puchacza.

9. Rezerwaty przyrody

Na terenie wsi zlokalizowane są rezerwaty przyrody, w tym rezerwat ścisły imienia Stefana Żeromskiego, który obejmuje przełom rzeki Wilczki i wodospad jego imienia. Wodospad jest oświetlonym i stanowi atrakcję turystyczną.

10. Wodospad

Przełom Wilczki oraz wodospad to miejsce ćwiczeń jednostek specjalnych policji lub wojska.