Europa

Co warto zobaczyć w Dreźnie w jeden dzień lub weekend

Drezno

Drezno nazywane jednym z piękniejszych miast Niemiec, odrodziło się na nowo po II wojnie światowej. Miasto przyciąga turystów swoimi zabytkami oraz parkami, w których można przysiąść i odpocząć. Dodatkowo jest bardzo atrakcyjnie położone dla mieszkańców Polski, zapewne dlatego tak chętnie jest przez nas odwiedzane. Co zatem warto zobaczyć w Dreźnie w jeden dzień lub weekend? Oto najciekawsze atrakcje Drezna.

1. Zwinger

Kompleks pałacowy, wybudowany na polecenie Augusta II Mocnego to najczęściej odwiedzana atrakcja Drezna. Pełnił kiedyś głównie funkcję reprezentacyjną. Organizowane były tu wystawne przyjęcia oraz bale. Jednak Zwinger jak i większość innych budynków ucierpiał podczas wojny.

Po odbudowaniu całego kompleksu, obecnie znajduje się tu Muzeum Porcelany, Galeria Malarstwa Starych Mistrzów i Salon Matematyczno-Fizyczny. Co ciekawe kiedy przyjrzymy się dokładnie Bramie Koronnej zobaczymy na niej herb Rzeczypospolitej, z orłami i polską koroną królewską.

2. City Skyliner

To platforma widokowa znajdująca się niedaleko Zwinger, z której widać całą panoramę miasta jak również kompleks pałacowy.

3. Opera Sempera w Dreźnie

Opera Sempera należy do najpiękniejszych oper w Europie. Posiada oficjalny tytuł Saksońskiej Opery Państwowej. Można ją zwiedzać z przewodnikiem, który przybliża historię budynku, jego architektury jak również występujących tam artystów.

Odbywają się tam liczne spektakle i można skorzystać z usług ekskluzywnej restauracji.

4. Rezydencja Wettynów

Kolejny obowiązkowy obiekt do zobaczenia. Owa rezydencja to zamek w Dreźnie, zamieszkiwany niegdyś przez książąt saksońskich. Również mocno ucierpiał podczas wojny, tak samo jak Zwinger.

Po odbudowaniu dla zwiedzających został udostępniony skarbiec, zwany Zielonym Sklepieniem, zbrojownie z komnatą turecką oraz dwa gabinety: Gabinet Miedziorytów i Gabinet Numizmatyczny.

5. Pałac Japoński

Pałaców w tym mieście nie brakuje, wartym zobaczenia jest także Pałac Japoński. Podczas swojego panowania August Mocny chciał zamienić ten pałać w Porcelanowy. Pozostało to jedynie jego marzeniem. Natomiast sam budynek zachowany jest w stylu japońskim. W środku obecnie znajduje się muzeum sztuki, a na zewnątrz otoczony jest pięknym parkiem.

6. Kościół Marii Panny

Kościół ten należy do największych budowli na świecie wzniesionych z piaskowca. Wewnątrz można podziwiać m.in. malowidła na podniebieniu kopuły, ołtarz główny z organami, dębową chrzcielnicę oraz kazalnicę, przypominającą dziób statku.

Wejście jest darmowe niestety dość często kościół jest zamknięty ze względu na próby orkiestry czy chóru. Dlatego najlepiej wybrać się tam w niedziele, kiedy odbywa się koncert. Znajduje się tam również taras widokowy, na który warto się wybrać.

7. Kościół Świętego Krzyża

To kolejne sakralne miejsce godne zobaczenia. Jest to największa świątynia w mieście zniszczona w czasie wojny a później wielokrotnie przebudowywana. Z wieży kościoła na którą można się również dostać, rozciąga się przepiękny widok na Drezno. Wieża ta mierzy sobie 90 metrów.

8. Muzeum Higieny w Dreźnie

Jedno z ciekawszych muzeów ukazujące człowieka, jego organizm, odżywianie oraz choroby jakie go dotykają. Sama nazwa może nam się kojarzyć z wodą i mydłem, ale niech ta nazwa nikogo nie zmyli ponieważ to muzeum w ciekawy sposób ukazuje ludzkie ciało i jego zachowanie.

Może to być dla niektórych mądra lekcja. W muzeum znajdzie się również coś dla dzieci.

9. Muzeum Kraszewskiego

To muzeum w szczególności może zaciekawić turystów z Polski ponieważ poświęcone jest naszemu pisarzowi, który przez jakiś czas mieszkał w Dreźnie. Ekspozycja wykonana jest w dwóch językach. Autorzy tego pomysłu chcieliby żeby było to miejsce spotkań polsko-niemieckich.

10. Yenidze

Swoim wyglądem przypomina meczet, jednak nim nie jest. Kiedyś była to fabryka tytoniu. Pomysł na wygląd wziął się stąd, iż właściciel zafascynowany był kulturą Bliskiego Wschodu. Obecnie mieszczą się tam biura, a w samej kopule znajduje się bardzo popularna restauracja.