Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Zakynthos w 2024 ⛱️

fot. unsplash.com

Zakynthos to grecka wyspa znajdująca się na Morzu Jońskim. Na tej wyspie nie znajdziemy zbyt wielu zabytków, natomiast bogata jest w przepiękne krajobrazy, niesamowite plaże i gaje oliwne. Ma charakter przede wszystkim wakacyjnego odpoczynku. Przyciąga turystów spragnionych relaksu i wyjątkowych widoków.

1. Zatoka Wraku

Najsłynniejsza z zatok, która stała się symbolem Zakynthos i najpiękniejsza z plaż na świecie. Żeby się tam udać trzeba wybrać się na północno-zachodnią część wyspy. Najłatwiej dotrzeć tam statkiem wypływającym z portu w Porto Vromi.

Znajduje się tam wrak statku, który najprawdopodobniej pojawił się tam w latach 80. XX wieku. Plaża znajduje się przy klifach mierzących niemal 300 kilometrów. Co ciekawe, na szczyt klifu można wjechać samochodem.

2. Park Morski

Druga najważniejsza atrakcja Zakynthos zaraz po Zatoce Wraku. Wybierając się w to miejsce warto poświęcić dwa dni na jej zwiedzenie. Wyspa Marathonisi słynie przede wszystkich z żółwi Caretta-Caretta. Jest to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania.

Na wyspie znajdują się dwie plaże: piaszczysta i żwirowa. Przy odrobine szczęścia podczas kąpieli można się natknąć na żółwie, warto jednak wykupić wycieczkę, żeby nie przegapić tej atrakcji. Na wyspie warte odwiedzenia są też jaskinie Keri.

3. Półwysep Skinari

Najbardziej wysunięty na północ kraniec Zakynthos. Znajduje się tam kilka miejsc, w których warto się zatrzymać, a widoki zapierają dech w piersi. Na końcu drogi wiodącej na półwysep znajdują się stare ruiny oraz niewielka przystań. Stąd też można wyruszyć do Zatoki Wraku i okolicznych jaskiń.

Jadąc dalej w lewo można się natknąć na stare młyny przekształcone w apartamenty. Stamtąd schodząc po schodkach dotrze się do samego morza. Znajdują się tam też platformy, z których można skakać. Idealne miejsce do uprawiania snorkelingu i miłośników adrenaliny.

4. Błękitne Groty

Zatrzymując się w miejscowości Skinari warto wybrać się do pobliskich jaskiń. To właśnie ten półwysep słynie z najpiękniejszych jaskiń na wyspie. Przypominają one jaskinie, które znajdują się m.in. na Malcie.

Tak jak i na Malcie, tak również tutaj odbywa się swoisty spektakl natury i gry cieni. Najlepszą porą na zwiedzanie jaskiń jest poranek kiedy to promienie słońca dopiero zaczynają wpadać do jaskini. Dodatkowo kiedy słońce oświetla wodę można dostrzec dno morskie. Atrakcją wycieczki jest możliwość kąpieli pod skałkami a nawet nurkowanie.

5. Zakynthos

Zakynthos to stolica wyspy o tej samej nazwie. Jest tam niewiele zabytków, ponieważ ucierpiały one podczas trzęsienia ziemi. Warto natomiast wybrać się do stolicy, żeby zobaczyć co się ostało. W pobliżu portu znajduje się największy i najważniejszy z kościołów – Kościół świętego Dionizosa.

Mieszkańcy wierzą, ze to dzięki relikwiom, które się tam znajdują, trzęsienie ziemi nie zniszczyło tego budynku. W tym kościele zachwyca przede wszystkim jego wnętrze. Drugim ważnym miejscem jest plac z pomnikiem greckiego poety Dionizosa Solomosa. Co ciekawe, hymn napisany przez tego poetę a będący hymnem Grecji, znajduje się w księdze rekordów Guinnessa, ponieważ jest najdłuższym hymnem na świecie.

Przebywając na tym placu warto zwrócić uwagę na kościół św. Mikołaja z Molos. Aby zobaczyć najpiękniejszą panoramę miasta i widok na port, należy udać się na wzgórze Bochali. To stamtąd rozciąga się przepiękny wręcz pocztówkowy widok.

6. Porto Limnionas

Obowiązkowy przystanek każdego turysty. Porto Limnionas to zatoka z krystalicznie czystą wodą idealna do pływania. Polecana przede wszystkim osobom umiejącym pływać. Nie ma tam typowej plaży, do wody schodzi się bądź bezpośrednio skacze ze skały.

Przez lata kopano w skale, żeby móc stworzyć tam małą plażę. Dla miłośników opalania znajdą się tam nawet leżaki i parasole. Plaża nie jest zbyt wielka ale na pewno warta zobaczenia.

7. Porto Roxa

Niedaleko zatoki Porto Limnionas znajduje się kolejna zatoka Porto Roxa. Panuje tutaj surowy klimat, plaża jest również skalista. Jest to bardzo dobre miejsce na pływanie z rurką. Zbudowana została również platforma ułatwiająca skakanie do wody.

Nie jest to typowa plaża z brzegiem dlatego wchodzenie do wody zalecane jest osobom umiejącym pływać ponieważ od razu robi się głęboko. Znajdują się tam też płytkie baseny wydrążone w skale, woda jest w nich cieplejsza ale nadal przyjemna. Niezapomnianym przeżyciem jest oglądanie zachodu słońca właśnie na Porto Roxa.

8. Xigia

Kolejna plaża godna zobaczenia. Jest to naturalne spa siarkowe, które nadaje kolor wody od niebieskiego po biały. Zaletą kąpieli jest oczywiście pięknie wygładzona skóra, natomiast minusem jest utrzymujący się później zapach siarki. W Xigii znajdują się tak naprawdę trzy plaże.

Główna jest oblegana przez turystów, zapewne dlatego, że większość osób nie wie o istnieniu pozostałych dwóch. W dodatku ta plaża przyciąga naprawdę sporo turystów, a że nie jest zbyt wielka to czasami ciężko się na nią dostać. Pozostałe dwie równie piękne plaże to „mała Xigia” i „paralia Pelagaki”.

9. Wyspa Cameo

Malutka wysepka położona niedaleko Laganas nazywana również Wyspą Ślubów lub Zakochanych. Można się tam bardzo łatwo dostać ponieważ połączona jest drewnianą kładką z wybrzeżem Zakynthos. Warto wiedzieć, iż wyspa jest własnością prywatną i żeby na nią wejść trzeba wykupić bilet wstępu.

W cenie zawarte są darmowe leżaki. Cameo nazywana jest Wyspą Ślubów, ponieważ jest to bardzo popularne miejsce na ślub. Największą popularnością cieszy się tam mała zatoczka a wieczorami można tam poimprezować.

10. Półwysep Keri

Najpiękniejszy punkt widokowy na wyspie, roztaczająca się panorama zapiera dech w piersi. To miejsce na pewno zachwyci nie tylko miłośników pięknych krajobrazów ale również amatorów.

Będąc na tym półwyspie warto zobaczyć latarnię morską oraz tradycyjną wioskę, w której atmosfera jest bajeczna, spacer po klimatycznych uliczkach o charakterze weneckim pozwala na chwilę relaksu. Okoliczna tawerna posiada specjalną platformę widokową, z której można podziwiać klify.