Ciekawostki

Ciekawostki o klubie FC Barcelona

piłka nożna

Wszyscy wiemy, że FC Barcelona jest jednym z najlepszych klubów piłkarskich, ale wielu z nas nie zna historii klubu. Lista przedstawia kilka fascynujących faktów, które są bardzo zabawne i interesujące dla fanów hiszpańskiego klubu.

FC Barcelona została założona po ogłoszeniu w gazecie. 22 października 1899 roku fan piłki nożnej Hans Kamper zaprezentował w dzienniku ogłoszenie. Celem ogłoszenia było skontaktowanie się z zainteresowanymi w celu założenia klubu piłkarskiego. Po zobaczeniu reklamy, 29 listopada 1889 r. spotkał się z Hansem Kamperem Joan Gamper, Gimnasio Sole i jedenastoma różnymi graczami. Razem zorganizowali spotkanie i utworzyli FC Barcelona.

Silna rywalizacja między FC Barcelona a Real Madrid rozszerza się nie tylko na piłkę nożną. FC-Barcelona i Real Madrid to nie tylko najlepsze kluby piłkarskie w Hiszpanii, ale również ostrzy zawodnicy w piłce nożnej i poza nią. Rywalizacja ta wywodzi się z dyktatury Franco; Real Madrid był symbolem nacjonalizmu i był faworyzowany przez Franco i jego reżim, podczas gdy Barca była przeciwna Franco i jego reżimowi.

Barcelona została zmuszona do zmiany nazwy na Club de Futbol Barcelona w 1939 roku. Katalońska flaga została również zdjęta z tarczy klubowej. Niezależnie od tego stadion pozostał jednym z jedynych miejsc podczas reżimu Franco, gdzie można było mówić po katalońsku, a ich flagi swobodnie pokazywane.

Zobacz też: Interesujące ciekawostki o Barcelonie

Club de Futbol Barcelona zmienił spowrotem nazwę na Futbol Club Barcelona. Generał Francisco Franco był dyktatorem Hiszpanii, a w 1939 r. zmusił Barcelonę do zmiany nazwy klubu na Club de Futbol Barcelona. Katalońska flaga została również usunięta z tarczy. Jednak w 1974 roku klub zmienił nazwę na Futbol Club Barcelona.

Camp Nou, o pojemności 98000 miejsc, jest największym stadionem w Europie i trzecim co do wielkości stadionem na świecie. Rozmiar stadionu Camp Nou z biegiem lat zmniejszał się, aby utrzymać bezpieczeństwo.

Barca jest niezawodnie wielkim katalońskim zwolennikiem. Wszyscy zawodnicy FC Barca są zobowiązani do nauki i mówienia po katalońsku, także zagraniczni. Ale Lionel Messi jest osobą, która nigdy wcześniej nie wypowiadała się publicznie w języku katalońskim, z wyjątkiem jednego, kiedy był pod wpływem alkoholu po wygranej Barcy.

FC Barcelona po raz pierwszy reklamowała sponsorów na swoich koszulkach w 2006 roku. W dniu 14 lipca 2006 roku klub ogłosił, że po raz pierwszy w historii na koszulkach umieści logo UNICEF. Klub przekazywał corocznie 1,5 mln EUR na rzecz UNICEF-u zgodnie z pięcioletnią umową.

Czytaj dalej: Co warto zobaczyć w Barcelonie