Ważne informacje o Monachium

Monachium

Monachium jest stolicą i najbardziej zaludnionym miastem drugiego pod względem liczby ludności niemieckiego landu Bawarii, a z populacją około 1,5 miliona mieszkańców jest trzecim co do wielkości miastem Niemiec po Berlinie i Hamburgu, a także 12. co do wielkości miastem w Unii Europejskiej.

W metropolitalnym regionie miasta mieszka 6 milionów ludzi. Rozciągając się wzdłuż brzegów rzeki Isar – dopływ Dunaju, na północ od Alp Bawarskich, jest siedzibą bawarskiego regionu administracyjnego Górnej Bawarii, a jednocześnie najgęściej zaludnioną gminą w Niemczech.

Miasto jest głównym ośrodkiem sztuki, technologii, finansów, wydawnictw, kultury, innowacji, edukacji, biznesu i turystyki w Niemczech.

Nazwa miasta wywodzi się od staro-średnioniemieckiego terminu Munichen, oznaczającego „przez zakonników”. Pochodzi ona od zakonników zakonu benedyktynów, którzy prowadzili klasztor w miejscu, które później miało stać się Starym Miastem Monachium, stąd też zakonnik przedstawiony na herbie miasta.

Neues Rathaus (nowy ratusz) jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Niemczech. Neogotycka struktura ozdobiona jest gargulcami i posągami i jest domem dla słynnego monachijskiego glockenspielu, który dzwoni o 11:00, 12:00 i 17:00. Na szczycie 85-metrowej wieży stoi Münchner Kindl.

Kościół Frauenkirche – Katedra Matki Bożej – jest jednym z najbardziej znanych zabytków Monachium. W pobliżu wejścia zwiedzający mogą szukać dziwnego, przypominającego stopę znaku zwanego krokiem diabła.

W latach 20. XX wieku Monachium stało się domem dla kilku frakcji politycznych, w tym NSDAP. Pierwsza próba przejęcia rządu niemieckiego przez ruch nazistowski w 1923 r. została zatrzymana przez policję bawarską w Monachium z ostrzałem artyleryjskim. Po dojściu nazistów do władzy Monachium zostało ogłoszone ich „stolicą ruchu”.

Podczas II wojny światowej Monachium zostało mocno zbombardowane i zniszczeniu uległo ponad 50% całego miasta i do 90% historycznego centrum. Po zakończeniu powojennej okupacji amerykańskiej w 1949 roku, w latach Wirtschaftswunder, czyli „cudu gospodarczego”, nastąpił znaczny wzrost liczby ludności i potęgi gospodarczej.

W Monachium znajduje się wiele uniwersytetów, muzeów i teatrów. Liczne atrakcje architektoniczne, imprezy sportowe, wystawy i coroczny Oktoberfest przyciągają turystów.

Monachium szczyci się największym na świecie muzeum nauki i techniki. Deutsches Museum prezentuje ponad 28 tys. obiektów na 50 powierzchniach wystawienniczych i co roku przyciąga około 1,5 mln zwiedzających.

Monachijski Englischer Garten jest jednym z największych parków miejskich Europy. Jest on wypełniony rzeźbami i w dużym stopniu zależy od architektury azjatyckiej. Posiada chińską pagodę i japońską herbaciarnię, a także grecką świątynię

Ogród piwny w ogrodzie angielskim, tuż przy chińskiej wieży, z 7000 miejscami, jest drugim co do wielkości ogrodem w Monachium. Ta charakterystyczna pagoda ma 25 metrów wysokości i jest oparta na projekcie z 1789 roku. Przez lata wieża wielokrotnie się paliła, ale za każdym razem była przebudowywana zgodnie z pierwotnym projektem.

4.2/5 - (liczba ocen: 14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.