Ciekawostki

20 Zaskakujących Ciekawostek o Berlinie

Berlin

Berlin jest stolicą i największym miastem Niemiec zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Jego 3711930 mieszkańców czyni z niego drugie po Londynie pod względem liczby ludności miasto Unii Europejskiej. Oto ciekawostki, fakty i mało znane informacje o Berlinie.

Zobacz też -> Ciekawostki o Niemczech dla dzieci

1. Poczdam, graniczy z Berlinem. Oba miasta znajdują się w centrum regionu metropolitalnego Berlin-Brandenburgia, który z 6 004 857 mieszkańcami jest trzecim co do wielkości regionem metropolitalnym Niemiec po regionach Ren-Ruhra i Ren-Men.

2. Berlin rozciąga się nad brzegiem rzeki Sprewy, która wpada do rzeki Havel w zachodniej dzielnicy Spandau. Do głównych cech topograficznych miasta należy wiele jezior w zachodniej i południowo-wschodniej części gminy, którą tworzą rzeki Spree, Havel i Dahme, z których największą jest jezioro Müggelsee.

3. Berlin jest światowym miastem kultury, polityki, mediów i nauki. Gospodarka Berlina opiera się na firmach high-tech i sektorze usług, obejmującym różnorodne przemysły kreatywne, ośrodki badawcze, koncerny medialne i obiekty kulturalne.

4. 1906 to rok wynalezienia bezpieczeństwa na morzu. Na drugiej Międzynarodowej Konwencji Radiotelegraficznej w Berlinie w 1906 roku uzgodniono sygnał alarmowy SOS jako standardowy sygnał dla kodu Morse’a.

5. W 1848 roku Berlin okazał się znacznie wyprzedzać swój czas, zakazując palenia na ulicy. Obecnie jest to jedno z niewielu miast w Europie Zachodniej, gdzie palenie w barach jest nadal normą.

Zobacz też -> 10 Najciekawszych Muzeów w Berlinie

6. Berlin jest ponad 9-krotnie większy od Paryża, ale ma tylko 1/5 gęstości Paryża (4 tys. mieszkańców na km2 w porównaniu z 21 tys. mieszkańców na km2 w Paryżu). Dlatego Berlin jest tak przestronny.

7. Berlin ma więcej mostów niż Wenecja – około 1700. Mówi się również, że Berlin ma więcej dróg wodnych niż Amsterdam, Sztokholm i Wenecja razem wziętych. Najsłynniejszym mostem jest Oberbaumbrücke między Kreuzbergiem a Friedrichshain.

8. Miasto, ma ponad 180 kilometrów dróg wodnych w granicach miasta.

9. W Berlinie jest 180 muzeów i średnio 106 dni deszczowych.

10. W Berlinie jest 9 zamków. Większość ludzi odwiedza zamek Charlottenburg. Zamek Köpenicker Schloss, zamek Schloss Schönhausen i sześć dawnych „pałaców” nazywane są powszechnie Schösschen (małe zamki).

11. Miasto ma swoją własną piwną specjalność – Berliner Weiße. Ma zdecydowanie lekko gorzkawe i kwaśne nuty i jest produkowane z pszenicy.

12. Berlin jest uważany przez wielu za najbardziej zielone miasto w Niemczech, a ponad 44% jego powierzchni stanowią drogi wodne, lasy, rzeki i tereny zielone. Aby zrozumieć ten chwalebny aspekt Berlina, warto zwiedzić miasto w cieplejszych miesiącach. Z

13. W Berlinie znajduje się najdłuższa na świecie galeria na wolnym powietrzu o długości nieco ponad 1,3 km. Galeria East Side prezentuje ponad 100 malowideł ściennych artystów z całego świata. Prawdopodobnie najbardziej znanym z nich jest „Braterski pocałunek”.

14. Gdyby Berlin był współczesnym Hadesem, Syzyf zostałby skazany na życie jako sprzątacz uliczny. Każdego roku miasto wydaje 35 milionów euro na zmywanie graffiti z murów miasta.

15. W każdy weekend w berlińskich klubach tańczy od 40 tys. do 50 tys. osób. Prawie każdy dworzec w w centrum Berlina ma w pobliżu klub nocny.

16. W Berlinie znajdują się 3 światowej klasy opery, które mogą pomieścić ponad 4 400 widzów. Ponadto w Berlinie znajduje się ponad 150 teatrów i sal na każdy rodzaj imprezy.

17. Berlińskie Zoo jest nie tylko najczęściej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie, ale również goszczącym 1380 różnych gatunków zwierząt i ponad 18662 zwierząt. Mówi się, że ZOO posiada największy na świecie zasób zwierząt.

18. W Berlinie znajdują się 3 obiekty światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspa Muzeów, Pałac Sansoussi i parki w Poczdamie oraz osiedla modernistyczne.

19. Metro (SBahn i UBahn) ma 473 km długości. Do tego jeszcze 120 km linii tramwajowych i masz jeden z najbardziej imponujących systemów transportu publicznego na świecie. Zwłaszcza jeśli porównać go ze słynnymi systemami metra, takimi jak Paryż (214Km) i Londyn (400Km).

20. Fersehturm, czyli Wieża telewizyjna wokół Alexanderplatz jest najwyższą strukturą w Niemczech na wysokości 368 metrów. Można zarezerwować stolik w jego obrotowej restauracji.

Czytaj dalej: Niezwykłe ciekawostki o Niemczech