Fascynujące ciekawostki o Niemczech

Niemcy to niezwykły kraj w którym dużo się dzieje. Bezpłatne uniwersytety, wysokiej jakości edukacja i różnorodność kulturowa to tylko niektóre z najważniejszych cech tego kraju. Niemcy są jednak bardziej interesujące, niż się wydaje. Stworzyliśmy długą listę najciekawszych faktów o Niemczech, o których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszałeś. Oto wybrane ciekawostki o Niemczech.

Zobacz też -> Ciekawostki o Berlinie

13 tysięcy kilometrów autostrad

ciekawostki o niemczech

W 2020 roku długość autostrad w Niemczech wynosiła 13191 km. 65% autostrad w Niemczech (Autobahn) nie ma ograniczenia prędkości.

Wierni kibice

wierni kibice piłkarscy

W Niemczech spotkamy największą ilość fanklubów piłki nożnej.

Ogrody zoologiczne

zoo
zoo norymberga

Znajdziemy tutaj największą ilość ogrodów zoologicznych. Jest ich ponad 400.

300 odmian chleba

chleb niemcy

Znajdziemy tutaj ponad 300 odmian chleba. Das Roggenmischbrot, das Zwiebelbrot, das Toastbrot, das Weizenmischbrot, das Vollkornbrot, das Roggenbrot, das Weißbrot, das Kürbiskernbrot, das Sonnenblumenkernbrot, das Mehrkornbrot to tylko niektóre z nich

Imigracja

Imigracja

Polacy stanowią po Turkach największą grupę imigrantów w Niemczech.

Krótkie wakacje

wakacje na plaży

Letnie wakacje trwają tylko 6 tygodni. Rozpoczynają się na koniec czerwca lub lipca, a kończą w już w sierpniu. Uczniowie za to mają kilka lub kilkanaście dni wolnych od szkoły. Mają śmieszną nazwę: ferie kartoflane.

Taksówki

taksówka niemiecka

Większość taksówek które jeżdżą po Niemczech to Mercedesy.

Społeczeństwo się starzeje

emeryci niemieccy

20 milionów mieszkańców Niemiec to emeryci i renciści.

6000 gatunków piwa

picie piwa

Spotkać tutaj możemy ponad 6000  gatunków piwa. Statystyczny Niemiec wypija każdego roku ponad 140 litrów piwa.

Mocna armia

wojsko

Niemcy posiadają siódma najpotężniejszą armię na świecie. Rocznie wydaje się na nią ponad 45 miliardów euro.

Dużo kiełbasy

kiełbasa

Ten kraj słynie z różnych odmian kiełbasy. Można znaleźć tutaj ponad 1000 jej odmian. Natomiast tradycyjne niemieckie śniadanie to zazwyczaj biała kiełbasa.

Zmienne centrum władzy

ratusz w Berlinie

W ciągu całej długiej historii Niemiec, centrum władzy zmieniało się wielokrotnie. W 1815 r. Frankfurt stał się nieoficjalną stolicą Konfederacji Niemieckiej. Wraz z zakończeniem zjednoczenia Niemiec w 1871 r. Berlin został ogłoszony pierwszą oficjalną stolicą. Krótko po I wojnie światowej Weimar służył jako siedziba rządu. Jednak po II wojnie światowej stolicą Niemiec Zachodnich był Bonn, a Berlin Wschodni pozostał stolicą Niemiec Wschodnich. Od czasu zjednoczenia Niemiec w 1990 r. Berlin jest ponownie stolicą Niemiec.

Prasa drukarska i książki

półka z książkami

Już w XV wieku, kiedy Niemcy znani byli jako wspomniane Święte Cesarstwo Rzymskie, złotnik Johannes Gutenberg stworzył pierwszą prasę drukarską. Jego wynalazek zrewolucjonizował świat, udostępniając po raz pierwszy w historii książki, rozpowszechniając wiedzę i pomysły. Dwa wieki później, w 1663 r., pierwszy na świecie magazyn ukazał się także w Niemczech. Do tej pory kraj ten jest jednym z wiodących krajów książkowych i wydawniczych świata.

Pozostałe 112 ciekawostek o Niemczech

1. Niemcy były pierwszym krajem na świecie, który przyjął czas letni – DST. Miało to miejsce w 1916 roku w czasie I wojny światowej i zostało wprowadzone w celu oszczędzania energii.

2. Kraj ten graniczy z 9 krajami – Austria, Francja, Szwajcaria, Dania, Belgia, Luksemburg, Holandia, Czechy i Polska.

3. Słynni Bawarczykowie to m.in. papież Benedykt XVI, Richard Wagner, Richard Straus, Thomas Mann, Levi Strauss i Rudolf Diesel.

4. Mur berliński upadł w 1989 roku.

5. Stolica Berlina ma więcej mostów niż Wenecja – Berlin szczyci się 960 mostami i 59,8 km2 wody składającej się z jezior i około 180 km dróg wodnych.

6. Berlin jest dziewięć razy większy niż Paryż i ma więcej mostów niż Wenecja.

7. Większość taksówek w Niemczech to Mercedesy.

8. Albert Einstein, najbardziej uznany naukowiec na świecie, był Niemcem i urodził się w Ulm.

9. Niemcy kochają swoje szparagi. W szczególności te białe.

10. Jeśli znajdziesz Head Cheese w sklepie spożywczym oznacza to, że jest on wykonany z mięsa z głowy świni lub cielęcia.

11. Ucieczka z więzienia nie jest w Niemczech karalna przez prawo – prawo niemieckie utrzymuje, że podstawowym ludzkim instynktem jest wolność i dlatego więźniowie mają prawo do ucieczki z więzienia. Ucieczki rzadko pozostają jednak bezkarne, ponieważ więźniowie są pociągani do odpowiedzialności, jeśli podczas ucieczki wyrządzą krzywdę jakiejkolwiek osobie lub spowodują szkody materialne.

12. Najwyższa katedra świata znajduje się w Ulm.

13. W Berlinie znajduje się największy dworzec kolejowy w Europie.

14. Triberg, miasto w Niemczech, jest siedzibą największego na świecie zegara kukułczego z 8-metrowym wahadłem.

15. Według Księgi Rekordów Guinessa najbardziej kolorowymi jaskiniami na świecie są Bajkowe Groty w Saalfeld w Turyngii.

16. W budynku Reichstagu mieści się niemiecki Bundestag i najczęściej odwiedzany parlament na świecie.

17. Zaprzeczanie Holokaustowi jest w Niemczech nielegalne.

18. Językiem niemieckim posługuje się ponad 100 milionów ludzi na całym świecie.

19. W Niemczech znajduje się ponad 2100 zamków..

20. W niemieckim Autobahn nielegalne jest wyczerpywanie się paliwa – chociaż nie jest to zabronione, kierowcom wolno zatrzymać się na autostradzie tylko w nagłych wypadkach, a posiadanie pustego zbiornika gazu nie jest dozwolone. Kierowcy mogą zostać ukarani grzywną, a ich prawa jazdy mogą być zawieszone na okres do sześciu miesięcy.

21. Chodzenie pieszo lub bieganie po autostradzie jest nielegalne i podlega karze grzywny w wysokości 90 euro.

22. Niedźwiedzie Gummy zostały wymyślone przez Niemca.

23. Niemcy nie mają numerów domów. Listonosz dostarcza pocztę po nazwisku, nawet w blokach mieszkalnych.

24. W restauracjach zazwyczaj piwo jest tańsze niż woda.

25. Ilekroć Niemcy witają się nawzajem, albo całują się w policzek, albo uściskają sobie ręce.

26. Niemcy obchodzą Adwent cztery tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. W tym czasie ludzie przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia, robiąc zakupy, spędzając czas z rodzinami i odwiedzając wiele świątecznych jarmarków w całym kraju.

27. Der verrückte Eismacher w Monachium ma lody ze smakami takimi jak boczek, czy piwo.

28. Kwintesencją niemieckiego fast foodu jest doner kebap, który jest naprawdę daniem tureckim.

29. Pierwszym Oktoberfest był ślub księcia Ludwika z Bawarii.

30. 65% autostrad nie ma ograniczenia prędkości.

31. Budowa katedry w Kolonii zajęła 632 lata.

32. Niemieckie prawo zakazuje używania imion, które nie oznaczają płci lub nie używają imion rodzinnych.

33. W 2014 roku najpopularniejszymi imionami dzieci były Sophie/Sofie dla dziewczynki i Maximilian dla chłopca.

34. Niemcy nazywane są niekiedy „krainą poetów i myślicieli” – lub das land de dichter und denker; Bach, Beethoven i Goethe byli niemieccy, podobnie jak kompozytorzy Händel, Schumann, Mendelssohn, Brahms, Wagner i R. Strauss.

35. Do największych niemieckich filozofów świata należą Kant, Hegel, Schopenhauer, Nietzsche i Heidegger.

36. Króliczek Wielkanocny powstał w Niemczech, po tym jak legenda głosiła, że pewnego razu zimą ptak został przekształcony w królika i nadal mógł składać jaja.

37. Kiedy JFK odwiedził Berlin, niesławnie powiedział „Ich bin ein Berliner”, co również przekłada się na „Jestem galaretką donut”.

38. Hugo Boss zaprojektował oficjalne mundury dla partii nazistowskiej i Hitler Youth.

39. Aby poprosić o piwo w pubie, użyj kciuka, aby wskazać „jeden”, a nie palec wskazujący.

40. Najdłuższe słowo opublikowane w języku niemieckim to Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft które ma 79 liter.

41. Fanta powstała w Niemczech w wyniku II wojny światowej – ze względu na embargo handlowe, które uniemożliwiło import Coca-Coli do Niemiec, szef Coca-Coli w tym kraju postanowił stworzyć produkt krajowy na rynek, wykorzystując dostępne na rynku produkty „resztki” takie jak serwatka i wytłoczyny jabłkowe.

42. Fanta to druga najstarsza marka firmy Coca-Cola Company i jej drugi najpopularniejszy napój poza Stanami Zjednoczonymi. Codziennie spożywa się go 130 milionów razy na całym świecie.

43. W Berlinie jest 180 muzeów i średnio 106 dni deszczowych. W

44. Na drugiej Międzynarodowej Konwencji Radiotelegraficznej w Berlinie w 1906 r. uzgodniono sygnał alarmowy SOS jako standardowy sygnał dla kodu Morse’a.

45. Tradycyjne śluby w Niemczech mogą trwać kilka dni. Zaczynają się od zawarcia związku małżeńskiego, po czym panna młoda wraz z rodziną i przyjaciółmi będzie się bawić przez jeden do dwóch dni. Ostatniego dnia para wyjdzie za mąż w bardzo religijnej ceremonii i jest uważana za oficjalną datę ślubu. Następnie jest oficjalne przyjęcie weselne.

46. Pierwsza drukowana książka na świecie została wydrukowana w języku niemieckim.

47. Prawo niemieckie stanowi, że rodzice muszą nadać dziecku imię odzwierciedlające płeć.

48. W Rothenburgu można cieszyć się Bożym Narodzeniem przez cały rok, na świątecznym targu w Reiterlesmarkt.

49. Niemcy wolą kwadratowe poduszki zamiast prostokątnych.

50. Osoby w parze tej samej płci ma prawo do adopcji w Niemczech. Berlin jest trzecim co do wielkości miastem gejowskim w Europie.

51. Świątynia Walhalla w Ratyzbonie została zbudowana przez Ludwiga I z Bawarii na początku XIX wieku dla upamiętnienia wielkich postaci i wydarzeń w niemieckiej historii etnicznej, poczynając od bitwy o Las Teutoburski.

52. Bayreuth Festspielhaus został zaprojektowany i zbudowany specjalnie na potrzeby wystawienia oper Wagnera. Otwarto go w 1876 roku na premierę cyklu Der Ring des Nibelungen.

53. Niemcy są pionierami ruchu ekologicznego i polityki ekologicznej. Pierwsza na świecie Partia Zielonych, Die Grünen, powstała w latach 1979-1980. N

54. Drachenfels w Nadrenii Północnej-Westfalii stał się pierwszym na świecie rezerwatem przyrody w 1836 roku.

55. Kobiety żyją średnio 83 lata, a mężczyźni żyją średnio 78 lat. Duża część ludności Niemiec jest starsza, a ponad jedna czwarta Niemców ma ponad 60 lat.

56. W 2011 r. podjęły decyzję o likwidacji do 2022 r. wszystkich elektrowni jądrowych produkujących ok. 18 proc. zużywanej energii elektrycznej i zastąpieniu ich energią odnawialną. Co najmniej 35% Niemiec jest obecnie zasilana energią odnawialną.

57. Mur berliński oficjalnie nazywany był oficjalnie Murem Antyfaszystowskim, co sugeruje, że został on zbudowany w celu ochrony Niemców Wschodnich przed Niemcami z Niemiec Zachodnich, którzy wciąż nie pozbyli się wszystkich elementów nazizmu.

58. W czasie zimnej wojny Rosjanie zamknęli linie zaopatrzenia pomiędzy wschodnimi i zachodnimi Niemcami, aby wypędzić Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję

59. W 1933 roku tysiące książek Alberta Einsteina, Heinricha Heinego, Karola Marksa, Ericha Marii Remarque’a i innych zostało spalonych na Bebelplatz, aby zaprotestować przeciwko „duchowi nieniemieckiemu”.

60. Edukacja na uczelniach wyższych w Niemczech jest bezpłatna nawet dla obcokrajowców – czesne za studia licencjackie na uniwersytetach publicznych zostało zniesione w 2014 roku.

61. Każdego roku w Niemczech spożywa się ponad 800 milionów currywurst – currywurst to kiełbasa podawana z pikantnym sosem. W samym Berlinie zjada się około 7 milionów currywurst.

62. W Berlinie znajduje się muzeum poświęcone currywurst.

63. Palenie w miejscach publicznych jest zabronione, ale picie jest nadal legalne.

64. Niemcy mają wysoki poziom zatrudnienia – w 2016 r. ponad połowa osób w wieku 15-64 lat miała płatną pracę (43,3 mln osób), a bezrobocie spadło do rekordowo niskiego poziomu 4,2%.

65. Monachijski Oktoberfest to największy na świecie festiwal folklorystyczny. Pomimo swojej nazwy, festiwal Oktoberfest rozpoczyna się w ostatnim tygodniu września.

66. Niemcy są drugim co do wielkości konsumentem piwa w Europie – Niemcy wypili w 2012 roku 2,55 miliarda litrów piwa

67. Miasto istnieje co najmniej od 1237 roku. Nowoczesny Berlin naprawdę narodził się wraz z upadkiem muru berlińskiego w 1989 roku.

68. Tuż za murem berlińskim po dawnej stronie wschodnioniemieckiej znajdowała się „Pas Śmierci” z piaskiem, psami obronnymi, reflektorami i żołnierzami, aby powstrzymać ludzi przed próbą ucieczki. 98 ludzi straciło życie podczas próby ucieczki w między 1961 r. a 1989 r. kiedy to upadł mur Berliński.

69. Ponad sześćset lat temu, w miejscu obecnego berlińskiego ratusza w Mitte, stał inny ratusz w 1390 roku, kiedy to Berlin był miastem handlowym z prawie 8500 mieszkańcami i 1100 budynkami.

70. W Niemczech jest ponad 300 rodzajów chleba. Są tutaj też muzea chleba.

71. Jest 35 dialektów języka niemieckiego.

72. Wittelsbachowie rządzili Bawarią przez 738 lat.

73. Najwęższa ulica świata znajduje się w Reutlingen. Nazywana jest Spreuerhofstrasse i ma 31 cm szerokości w najwęższym miejscu.

74. Kancelaria kanclerza w Berlinie jest lokalnie nazywana jest „pralką”.

75. Niemcy są drugim największym konsumentem piwa na świecie, zaraz po Irlandczykach.

76. Piwo jest oficjalnie uznawane w Bawarii za żywność.

77. Niemcy są największą gospodarką w Europie.

78. Tradycja choinki pochodzi z Niemiec.

79. Niemcy mają ponad 400 ogrodów zoologicznych, czyli najwięcej na świecie.

80. W Niemczech jest ponad 1000 rodzajów kiełbas.

81. 2 miliony niemieckich kobiet zostało zgwałconych przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej.

82. Chińskie szachownice zostały wynalezione w Niemczech.

83. Niemcy i Japonia mają najniższy wskaźnik urodzeń na świecie.

84.  Niemczech jest więcej kibiców piłki nożnej niż gdziekolwiek indziej na świecie.

85. Papier toaletowy w Niemczech ma miękkość i konsystencję ręczników papierowych.

86. Najpopularniejszym niemieckim nazwiskiem jest Müller.

87. Niemcy są jednym z wiodących na świecie krajów książkowych – każdego roku wydają około 94.000 tytułów.

88. Monachium jest drugim pod względem punktualności największym lotniskiem na świecie. Z kategorii dużych lotnisk tylko Tokio jest bardziej punktualne.

89. Niemcy są jednym z największych producentów samochodów na świecie – w 2015 r. sprzedały 6 milionów samochodów.

90. VW’s Golf jest jednym z najlepiej sprzedających się samochodów wszech czasów.

91. W 2016 r. najlepiej sprzedającymi się markami samochodów w Niemczech były Volkswagen, Audi, Mercedes i BMW.

92. Niemcy szczycą się jednymi z najbardziej znanych wynalazków na świecie – można podziękować Niemcom za żarówkę, kalkulator i samochód. Niemcom przypisuje się również odkrycie insuliny, wynalezienie klarnetu, kieszonkowego zegarka, częściowo telewizji, parafiny, silników benzynowych i wysokoprężnych, motocykla, silnika odrzutowego, ekranu LCD i Walkmana.

93. Niemcy są drugim pod względem liczby ludności krajem w Europie, tuż za Rosją.

94. Kraj ten znany jest ze swoich zagranicznych pracowników, a w jego granicach mieszka ponad 7 milionów imigrantów.

95. Liczba ludności Niemiec wynosi około 83,2 mln, z czego 3,6 mln osób mieszka w stolicy Berlinie. To państwo ma największą liczbę ludności w całej UE.

96. Berliński ogród zoologiczny Zoologischer Garten jest największym ogrodem zoologicznym na świecie

97. Niemcy były niegdyś skupiskiem małych królestw i księstw – które w 1871 roku zostały zjednoczone jako Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich). Później stała się Republiką Weimarską, Trzecią Rzeszą, a w 1949 r. naród podzielony Niemcy Wschodnie i demokratyczne Niemcy Zachodnie. 3 października 1990 roku nastąpiło zjednoczenie Wschodu i Zachodu.

98. Język niemiecki pozostaje językiem ojczystym z największą liczbą rodzimych użytkowników w Europie.

99. W Niemczech jest ponad 1500 różnych piw.

100. Niemcy są jednym z najgęściej zaludnionych krajów świata.

101. Niemiecki jest najczęściej nauczanym trzecim językiem na świecie.

102. W Niemczech zamknięto około 2000 szkół z powodu niedoboru dzieci w latach 1989-2009.

103. Hamburger otrzymał swoją nazwę od miasta Hamburg, Niemcy.

104. Jedna trzecia powierzchni Niemiec jest nadal pokryta lasami i obszarami leśnymi.

105. Johannes Gutenberg wynalazł prasę drukarską, pierwotnie używaną do drukowania Biblii.

106. Wilhelm Conrad Roentgen odkrył promieniowanie rentgenowskie w 1895 roku.

107. Zegar kukułki został wynaleziony w XVII wieku w Niemczech.

108. Adidas został założony przez bawarskiego Adolfa „Adi „Dasslera. Jego brat, Rudolf Dassler założył Pumę.

109. Językiem urzędowym jest język niemiecki. Uznawane są jednak również inne języki urzędowe o mniejszym znaczeniu, w tym język romski i duński.

110. Zadłużenie Niemiec w czasie I wojny światowej wynosiło około 96 tysięcy ton złota.

111. Niemcy mają jeden z najniższych wskaźników urodzeń na świecie.

112. Stolica Niemiec zmieniała się siedmiokrotnie – wszystkie te miasta były stolicami współczesnego terytorium Niemiec: Aachen za czasów Imperium Karolińskiego, Regensburg, Frankfurt nad Menem, Norymberga, Berlin, Weimar nieoficjalnie, w czasie niepokojów w Berlinie, Bonn i Berlin Wschodni, a od 1990 r. Berlin.

 Czytaj dalej ciekawostki o Niemczech

4.6/5 - (liczba ocen: 62)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.