Ciekawostki

110 Fascynujących Ciekawostek o Niemczech

Niemcy to nie tylko kraj o głęboko zakorzenionej historii, innowacyjnej technologii i imponujących osiągnięciach naukowych. To również miejsce, które skrywa w sobie niezliczone ciekawostki i sekrety, które fascynują ludzi z całego świata. Od tajemniczych zamków, przez kulinarne specjały po niezwykłe tradycje sportowe – Niemcy są pełne niespodzianek i odkryć. Właśnie dlatego postanowiliśmy zgromadzić dla was 110 najciekawszych faktów związanych z tym krajem. Czy jesteś gotowy na podróż pełną smaków, dźwięków i barwnych opowieści Zobacz też -> Ciekawostki o Berlinie

1. 13 tysięcy kilometrów autostrad

fot. unsplash.com

Długość autostrad w Niemczech wynosił aż 13191 kilometrów. 65% autostrad w Niemczech (Autobahn) nie ma ograniczenia prędkości.

2. 4 tytuły mistrzów świata w piłce nożnej

fot. unsplash.com

Reprezentacja Niemiec jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów piłkarskich na świecie. Podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej zdobyła cztery tytuły mistrzów świata w latach 1954, 1974, 1990 i 2014. Ponadto, Niemcy trzy razy zajmowali drugie miejsce w 1966, 1982 i 1986 roku, oraz cztery razy zdobyli trzecie miejsce w 1934, 1970, 2006 i 2010 roku. Ich osiągnięcia w futbolu uczyniły reprezentację Niemiec jednym z najbardziej znanych i szanowanych zespołów na arenie międzynarodowej.

3. 15000 zwierząt w jednym zoo

głowa żyrafy

Tierpark Berlin jest jednym z największych ogrodów zoologicznych na świecie i zlokalizowany jest w stolicy Niemiec, Berlinie. Zoo zajmuje obszar około 160 hektarów i mieści ponad 15000 zwierząt reprezentujących około 1400 różnych gatunków. To miejsce ma długą historię, ponieważ zostało założone już w 1955 roku.

4. 300 odmian chleba

chleb niemcy

Znajdziemy tutaj ponad 300 odmian chleba. Pieczywo ma głęboko zakorzenione znaczenie w niemieckiej kulturze kulinarnej, a każdy region może mieć swoje charakterystyczne warianty chleba, często oparte na lokalnych tradycjach i przepisach.

5. 2,5 miliona Polaków w Niemczech

Imigracja

Polacy stanowią po Turkach największą grupę imigrantów w Niemczech. Szacuje się, że w Niemczech mieszkało około 2,5 miliona Polaków. Natomiast migracja turecka do Niemiec rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, kiedy to Niemcy zachęcali obcokrajowców do przyjazdu i pracy w przemyśle i usługach, aby zapełnić luki po II wojnie światowej.

6. 6 tygodniowe wakacje

wakacje na plaży

Letnie wakacje szkolne w Niemczech trwają zwykle sześć tygodni. Dokładne daty różnią się w zależności od landu, ale generalnie zaczynają się pod koniec czerwca lub na początku lipca i kończą się pod koniec sierpnia.

7. Taksówki Mercedesy

taksówka niemiecka

Większość taksówek, które jeżdżą po Niemczech to Mercedesy. Niemiecka marka Mercedes jest szczególnie znana z produkcji luksusowych i niezawodnych samochodów, które są często wybierane przez taksówkarzy, aby zapewnić wysoki standard usług dla swoich klientów. Niemniej jednak, wiele taksówek to również pojazdy innych marek, takich jak Volkswagen, Audi, czy BMW. W ostatnich latach, ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną, coraz częściej pojawiają się też taksówki elektryczne, takie jak na przykład Tesla Model 3.

8. 1/4 populacji to emeryci

emeryci niemieccy

21 milionów mieszkańców Niemiec to emeryci i renciści, co stanowiło około 1/4 populacji kraju. Niemieccy emeryci i renciści stanowią dużą część populacji, ponieważ Niemcy, podobnie jak wiele innych krajów rozwiniętych, boryka się z problemem starzenia się społeczeństwa. To oznacza, że liczba osób w wieku emerytalnym rośnie szybciej niż liczba osób w wieku produkcyjnym, co stawia pod presją system emerytalny i opieki zdrowotnej.

9. Trzeci co do wielkości producent piwa na świecie

picie piwa

Niemcy są jednym z największych producentów piwa na świecie i zajmują trzecie miejsce pod względem produkcji, ustępując tylko Chinom i USA. Niemcy mają długą tradycję piwowarską sięgającą wieków wstecz. W kraju istnieje wiele browarów, które wytwarzają różnorodne style piwa, w tym popularne na całym świecie piwa typu lager, hefeweizen, pilsner i inne. Niemieckie piwo jest doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą.

10. Równość w wojsku

wojsko

Niemiecka armia, czyli Bundeswehr, stała się jednym z pierwszych wojsk na świecie, które wprowadziły zasady dotyczące równości płci w swoich szeregach. W 2001 roku Niemcy podjęły decyzję o zniesieniu zasadniczej służby wojskowej, a następnie otworzyli rekrutację dla kobiet na wszystkie stanowiska w wojsku.

11. 1000 odmian kiełbasy

kiełbasa

Ten kraj słynie z różnych odmian kiełbasy. Można znaleźć tutaj ponad 1000 jej odmian. Biała kiełbasa (Weißwurst) jest jednym z popularnych elementów tradycyjnego niemieckiego śniadania. Weißwurst to kiełbasa w stylu bawarskim, przygotowana z mielonego mięsa wieprzowego i/lub cielęcego, które jest delikatnie doprawione przyprawami.

12. Zmienne centrum władzy

ratusz w Berlinie

W ciągu całej długiej historii Niemiec, centrum władzy zmieniało się wielokrotnie. W 1815 r. Frankfurt stał się nieoficjalną stolicą Konfederacji Niemieckiej. Wraz z zakończeniem zjednoczenia Niemiec w 1871 r. Berlin został ogłoszony pierwszą oficjalną stolicą. Krótko po I wojnie światowej Weimar służył jako siedziba rządu. Jednak po II wojnie światowej stolicą Niemiec Zachodnich był Bonn, a Berlin Wschodni pozostał stolicą Niemiec Wschodnich. Od czasu zjednoczenia Niemiec w 1990 r. Berlin jest ponownie stolicą Niemiec.

13. Ruchoma prasa drukarska

półka z książkami

Johannes Gutenberg był niemieckim złotnikiem i drukarzem, który w XV wieku wynalazł ruchomą prasę drukarską. Jego wynalazek, znany jako druk typograficzny, miał ogromny wpływ na historię ludzkości i zrewolucjonizował proces produkcji książek i innych publikacji.

14. Triberg, miasto w Niemczech, jest siedzibą największego na świecie zegara kukułczego z 8-metrowym wahadłem.

15. Bajkowe Groty (niem. Feengrotten) w Saalfeld w Turyngii, Niemcy, to jedna z najbardziej fascynujących atrakcji turystycznych w regionie. Są to podziemne jaskinie, które są znane z niezwykłych kolorów, kształtów i formacji skalnych, które tworzą wrażenie jakby wyjęte prosto z bajki.

16. W budynku Reichstagu mieści się niemiecki Bundestag i najczęściej odwiedzany parlament na świecie.

17. Zaprzeczanie Holokaustowi jest w Niemczech nielegalne.

18. Językiem niemieckim posługuje się ponad 100 milionów ludzi na całym świecie.

19. W Niemczech znajduje się ponad 2100 zamków.

20. W niemieckim Autobahn nielegalne jest wyczerpywanie się paliwa. Kierowcy mogą zostać ukarani grzywną, a ich prawa jazdy mogą być zawieszone na okres do sześciu miesięcy.

21. Chodzenie pieszo lub bieganie po autostradzie jest nielegalne i podlega karze grzywny.

22. Budowa katedry w Kolonii zajęła 632 lata.

23. Niemcy nazywane są niekiedy „krainą poetów i myślicieli” – lub das land de dichter und denker; Bach, Beethoven i Goethe byli niemieccy, podobnie jak kompozytorzy Händel, Schumann, Mendelssohn, Brahms, Wagner i R. Strauss.

24. Do największych niemieckich filozofów należą Kant, Hegel, Schopenhauer, Nietzsche i Heidegger.

25. Najwyższa katedra świata znajduje się w Ulm. Jej wieża główna, zwana Ulmer Münster, ma imponującą wysokość około 161,5 metra

26. Jeśli znajdziesz Head Cheese w sklepie spożywczym oznacza to, że jest on wykonany z mięsa z głowy świni lub cielęcia.

27. Der verrückte Eismacher w Monachium ma lody ze smakami takimi jak boczek, czy piwo.

28. Kwintesencją niemieckiego fast foodu jest doner kebap, który jest naprawdę daniem tureckim.

29. Pierwsze Oktoberfest odbyło się w 1810 roku w Monachium, w Bawarii, w Niemczech, z okazji ślubu księcia Ludwika I Bawarskiego (przyszłego króla Ludwika I) i księżniczki Teresy Wittelsbach. Wesele miało miejsce 12 października 1810 roku i zostało zorganizowane na polu przed bramą miasta.

30. Hamburger otrzymał swoją nazwę od miasta Hamburg, Niemcy.

31. Jedna trzecia powierzchni Niemiec jest nadal pokryta lasami i obszarami leśnymi.

32. Johannes Gutenberg wynalazł prasę drukarską, pierwotnie używaną do drukowania Biblii.

33. Wilhelm Conrad Roentgen odkrył promieniowanie rentgenowskie w 1895 roku.

34. Zegar kukułki został wynaleziony w XVII wieku w Niemczech.

35. Adidas został założony przez bawarskiego Adolfa „Adi „Dasslera. Jego brat, Rudolf Dassler założył Pumę.

36. Językiem urzędowym jest język niemiecki. Uznawane są jednak również inne języki urzędowe o mniejszym znaczeniu, w tym język romski i duński.

38. Hugo Boss zaprojektował oficjalne mundury dla nazistów (w tym dla SS) i Hitler Youth.

39. Aby poprosić o piwo w pubie, użyj kciuka, aby wskazać „jeden”, a nie palec wskazujący.

40. Najdłuższe słowo opublikowane w języku niemieckim to Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft które ma 79 liter.

41. Fanta powstała w Niemczech w wyniku II wojny światowej – ze względu na embargo handlowe, które uniemożliwiło import Coca-Coli do Niemiec, szef Coca-Coli w tym kraju postanowił stworzyć produkt krajowy na rynek, wykorzystując dostępne na rynku produkty „resztki” takie jak serwatka i wytłoczyny jabłkowe.

42. Fanta to druga najstarsza marka firmy Coca-Cola Company i jej drugi najpopularniejszy napój poza Stanami Zjednoczonymi. Codziennie spożywa się go 130 milionów razy na całym świecie.

43. W Berlinie jest 180 muzeów i średnio 106 dni deszczowych. W

44. Na drugiej Międzynarodowej Konwencji Radiotelegraficznej w Berlinie w 1906 r. uzgodniono sygnał alarmowy SOS jako standardowy sygnał dla kodu Morse’a.

45. Tradycyjne śluby w Niemczech mogą trwać kilka dni. Zaczynają się od zawarcia związku małżeńskiego, po czym panna młoda wraz z rodziną i przyjaciółmi będzie się bawić przez jeden do dwóch dni. Ostatniego dnia para wyjdzie za mąż w bardzo religijnej ceremonii i jest uważana za oficjalną datę ślubu. Następnie jest oficjalne przyjęcie weselne.

46. Pierwsza drukowana książka na świecie została wydrukowana w języku niemieckim.

47. Prawo niemieckie stanowi, że rodzice muszą nadać dziecku imię odzwierciedlające płeć.

48. W Rothenburgu można cieszyć się Bożym Narodzeniem przez cały rok, na świątecznym targu w Reiterlesmarkt.

49. Niemcy wolą kwadratowe poduszki zamiast prostokątnych.

50. Osoby w parze tej samej płci ma prawo do adopcji w Niemczech. Berlin jest trzecim co do wielkości miastem gejowskim w Europie.

51. Świątynia Walhalla w Ratyzbonie została zbudowana przez Ludwiga I z Bawarii na początku XIX wieku dla upamiętnienia wielkich postaci i wydarzeń w niemieckiej historii etnicznej, poczynając od bitwy o Las Teutoburski.

52. Bayreuth Festspielhaus został zaprojektowany i zbudowany specjalnie na potrzeby wystawienia oper Wagnera. Otwarto go w 1876 roku na premierę cyklu Der Ring des Nibelungen.

53. Niemcy są pionierami ruchu ekologicznego i polityki ekologicznej. Pierwsza na świecie Partia Zielonych, Die Grünen, powstała w latach 1979-1980. N

54. Drachenfels w Nadrenii Północnej-Westfalii stał się pierwszym na świecie rezerwatem przyrody w 1836 roku.

55. Kobiety żyją średnio 83 lata, a mężczyźni żyją średnio 78 lat. Duża część ludności Niemiec jest starsza, a ponad jedna czwarta Niemców ma ponad 60 lat.

56. W 2011 r. Niecmy podjęły decyzję o likwidacji do 2022 r. wszystkich elektrowni jądrowych produkujących ok. 18 proc. zużywanej energii elektrycznej i zastąpieniu ich energią odnawialną. Co najmniej 35% Niemiec jest obecnie zasilana energią odnawialną.

57. Nazwa oficjalna Muru Berlińskiego w języku niemieckim brzmiała „Antifaschistischer Schutzwall”, co można przetłumaczyć jako „Antyfaszystowski Mur Ochronny”. Nazwa ta miała charakter propagandowy i była używana przez rząd NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna, czyli Niemcy Wschodnie) w celu uzasadnienia budowy muru.

58. W czasie zimnej wojny Rosjanie zamknęli linie zaopatrzenia pomiędzy wschodnimi i zachodnimi Niemcami, aby wypędzić Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję

59. W 1933 roku tysiące książek Alberta Einsteina, Heinricha Heinego, Karola Marksa, Ericha Marii Remarque’a i innych zostało spalonych na Bebelplatz, aby zaprotestować przeciwko „duchowi nieniemieckiemu”.

60. Edukacja na uczelniach wyższych w Niemczech jest bezpłatna nawet dla obcokrajowców – czesne za studia licencjackie na uniwersytetach publicznych zostało zniesione w 2014 roku.

61. Każdego roku w Niemczech spożywa się ponad 800 milionów currywurst – currywurst to kiełbasa podawana z pikantnym sosem. W samym Berlinie zjada się około 7 milionów currywurst.

62. W Berlinie znajduje się muzeum poświęcone currywurst.

63. Palenie w miejscach publicznych jest zabronione, ale picie jest nadal legalne.

64. Niemcy mają wysoki poziom zatrudnienia – w 2016 r. ponad połowa osób w wieku 15-64 lat miała płatną pracę (43,3 mln osób), a bezrobocie spadło do rekordowo niskiego poziomu 4,2%.

65. Monachijski Oktoberfest to największy na świecie festiwal folklorystyczny. Pomimo swojej nazwy, festiwal Oktoberfest rozpoczyna się w ostatnim tygodniu września.

66. Niemcy są drugim co do wielkości konsumentem piwa w Europie – Niemcy wypili w 2012 roku 2,55 miliarda litrów piwa

67. Miasto istnieje co najmniej od 1237 roku. Nowoczesny Berlin naprawdę narodził się wraz z upadkiem muru berlińskiego w 1989 roku.

68. Tuż za murem berlińskim po dawnej stronie wschodnioniemieckiej znajdowała się „Pas Śmierci” z piaskiem, psami obronnymi, reflektorami i żołnierzami, aby powstrzymać ludzi przed próbą ucieczki. 98 ludzi straciło życie podczas próby ucieczki w między 1961 r. a 1989 r. kiedy to upadł mur Berliński.

69. Ponad sześćset lat temu, w miejscu obecnego berlińskiego ratusza w Mitte, stał inny ratusz w 1390 roku, kiedy to Berlin był miastem handlowym z prawie 8500 mieszkańcami i 1100 budynkami.

70. W Niemczech jest ponad 300 rodzajów chleba. Są tutaj też muzea chleba.

71. Jest 35 dialektów języka niemieckiego.

72. Wittelsbachowie rządzili Bawarią przez 738 lat.

73. Najwęższa ulica świata znajduje się w Reutlingen. Nazywana jest Spreuerhofstrasse i ma 31 cm szerokości w najwęższym miejscu.

74. Kancelaria kanclerza w Berlinie jest lokalnie nazywana jest „pralką”.

75. Niemcy są drugim największym konsumentem piwa na świecie, zaraz po Irlandczykach.

76. Piwo jest oficjalnie uznawane w Bawarii za żywność.

77. Niemcy są największą gospodarką w Europie.

78. Tradycja choinki pochodzi z Niemiec.

79. Niemcy mają ponad 400 ogrodów zoologicznych, czyli najwięcej na świecie.

80. W Niemczech jest ponad 1000 rodzajów kiełbas.

81. 2 miliony niemieckich kobiet zostało zgwałconych przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej.

82. Chińskie szachownice zostały wynalezione w Niemczech.

83. Niemcy i Japonia mają najniższy wskaźnik urodzeń na świecie.

84.  Niemczech jest więcej kibiców piłki nożnej niż gdziekolwiek indziej na świecie.

85. Papier toaletowy w Niemczech ma miękkość i konsystencję ręczników papierowych.

86. Najpopularniejszym niemieckim nazwiskiem jest Müller.

87. Niemcy są jednym z wiodących na świecie krajów książkowych – każdego roku wydają około 94.000 tytułów.

88. Monachium jest drugim pod względem punktualności największym lotniskiem na świecie. Z kategorii dużych lotnisk tylko Tokio jest bardziej punktualne.

89. Niemcy są jednym z największych producentów samochodów na świecie – w 2015 r. sprzedały 6 milionów samochodów.

90. VW’s Golf jest jednym z najlepiej sprzedających się samochodów wszech czasów.

91. W 2016 r. najlepiej sprzedającymi się markami samochodów w Niemczech były Volkswagen, Audi, Mercedes i BMW.

92. Niemcy szczycą się jednymi z najbardziej znanych wynalazków na świecie – można podziękować Niemcom za żarówkę, kalkulator i samochód. Niemcom przypisuje się również odkrycie insuliny, wynalezienie klarnetu, kieszonkowego zegarka, częściowo telewizji, parafiny, silników benzynowych i wysokoprężnych, motocykla, silnika odrzutowego, ekranu LCD i Walkmana.

93. Stolica Niemiec zmieniała się siedmiokrotnie – wszystkie te miasta były stolicami współczesnego terytorium Niemiec: Aachen za czasów Imperium Karolińskiego, Regensburg, Frankfurt nad Menem, Norymberga, Berlin, Weimar nieoficjalnie, w czasie niepokojów w Berlinie, Bonn i Berlin Wschodni, a od 1990 r. Berlin.

94. Niemcy są znani ze swojej miłości do szparagów, zwłaszcza do tzw. „weißer Spargel” (szparagi białych). Szparagi są w Niemczech bardzo popularne i uważane są za pyszny i tradycyjny produkt wiosenny.

95. Liczba ludności Niemiec wynosi około 83,2 mln, z czego 3,6 mln osób mieszka w stolicy Berlinie. To państwo ma największą liczbę ludności w całej UE.

96. Albert Einstein, najbardziej uznany naukowiec na świecie, był Niemcem i urodził się w Ulm.

97. Niemcy były niegdyś skupiskiem małych królestw i księstw – które w 1871 roku zostały zjednoczone jako Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich). Później stała się Republiką Weimarską, Trzecią Rzeszą, a w 1949 r. naród podzielony Niemcy Wschodnie i demokratyczne Niemcy Zachodnie. 3 października 1990 roku nastąpiło zjednoczenie Wschodu i Zachodu.

98. Język niemiecki pozostaje językiem ojczystym z największą liczbą rodzimych użytkowników w Europie.

99. Niemcy są drugim pod względem liczby ludności krajem w Europie, tuż za Rosją.

100. Kraj ten graniczy z 9 krajami – Austria, Francja, Szwajcaria, Dania, Belgia, Luksemburg, Holandia, Czechy i Polska.

101. Berlin jest dziewięć razy większy niż Paryż i ma więcej mostów niż Wenecja.

102. Niemcy były pierwszym krajem na świecie, który przyjął czas letni – DST. Miało to miejsce w 1916 roku w czasie I wojny światowej i zostało wprowadzone w celu oszczędzania energii.

103. Stolica Berlina ma więcej mostów niż Wenecja – Berlin szczyci się 960 mostami i 59,8 km2 wody składającej się z jezior i około 180 km dróg wodnych.

110. Słynni Bawarczykowie to m.in. papież Benedykt XVI, Richard Wagner, Richard Straus, Thomas Mann.

 Czytaj dalej ciekawostki o Niemczech