Ciekawostki

Ciekawostki o Wigilii Bożego Narodzenia

okres świąteczny

Wigilia to wieczór lub cały dzień przed świętami Bożego Narodzenia, święto upamiętniające narodziny Jezusa. Dzień Bożego Narodzenia jest obchodzony na całym świecie, a Wigilia jest powszechnie uważana za pełne lub częściowe święto w oczekiwaniu na dzień Bożego Narodzenia.

1. Trzy dni uważane są razem za jedno z najbardziej znaczących kulturowo obchodów w chrześcijaństwie i społeczeństwie zachodnim.

2. Obchody Bożego Narodzenia w wyznaniach zachodniego chrześcijaństwa już dawno rozpoczęły się w Wigilię Bożego Narodzenia, częściowo ze względu na chrześcijański dzień liturgiczny rozpoczynający się o zachodzie słońca, praktykę odziedziczoną po tradycji żydowskiej i opartą na historii Stworzenia w Księdze Rodzaju: „I był wieczór, i był poranek – pierwszy dzień”.

3. Ponieważ tradycja głosi, że Jezus urodził się w nocy (według Ewangelii Łukasza 2:6-8), mszę o północy odprawia się w Wigilię Bożego Narodzenia, tradycyjnie o północy, na pamiątkę Jego narodzin.

4. Wieczór bożonarodzeniowy tradycyjnie rozpoczyna się o zachodzie słońca na dzień przed świętami Bożego Narodzenia.

5. Zazwyczaj jest to dzień na przygotowanie jedzenia, obejrzenie kilku filmów bożonarodzeniowych i wypicie kilku drinków, aby zrelaksować się przed wielkim dniem.

6. W Wielkiej Brytanii było wiele przesądów, które mówiły, że dziewczyny mogą dowiedzieć się inicjałów, a nawet mieć wizje, osoby, którą poślubią w Wigilię. Często robiono to poprzez gotowanie specjalnego ciasta zwanego „głupim ciastem”.

7. Niektóre kościoły zaplanowały mszę „o północy” już od godziny 19.00. Na terenach hiszpańskojęzycznych Msza o północy nazywana jest czasem Misa de Gallo, a po portugalsku Missa do Galo („Msza Koguta”).

8. We Francji dzieci w Wigilię Bożego Narodzenia stawiają swoje buty przy kominku, ponieważ wierzą, że Mikołaj napełni je zabawkami i słodyczami.

9. Wigilia nie jest w Wielkiej Brytanii dniem wolnym od pracy, jednak jest to dzień przygotowań do sezonu bożonarodzeniowego, w tym zakupów w ostatniej chwili, przygotowania żywności i dekoracji domu.

10. Na Filipinach zwyczaj ten rozszerzył się na dziewięciodniowy Simbang Gabi, kiedy to Filipińczycy uczestniczą w Mszach od 16 grudnia, trwających codziennie aż do Wigilii.

11. W wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech, Serbii i na Słowacji, Wigilia jest dniem, w którym choinka jest przynoszona do domu i dekorowana.

12. Idea narodzin Jezusa w nocy znajduje odzwierciedlenie w tym, że Wigilia Bożego Narodzenia nazywana jest po niemiecku Heilige Nacht (Święta Noc), po hiszpańsku Nochebuena (Dobra Noc).

13. W 2009 roku urzędnicy watykańscy zaplanowali, że Msza Św. o północy rozpocznie się o 22:00, aby 82-letni papież Benedykt XVI mógł iść wcześniej spać.

14. Podczas I wojny światowej doszło do nieoficjalnego rozejmu bożonarodzeniowego między wojskami brytyjskimi i niemieckimi. Rozejm rozpoczął się w Wigilię 1914 r., wystawiono dekoracje, śpiewano kolędy i wymieniano się prezentami.

15. Duża część mieszkańców Szwecji ogląda kreskówki Kaczora Donalda w każdą Wigilię od 1960 roku.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Wigilii Bożego Narodzenia dla dzieci