Ciekawostki

Ciekawostki o Wigilii Bożego Narodzenia dla dzieci

prezenty

Podobnie jak w większości krajów Europy Środkowej, Święta Bożego Narodzenia w Polsce to osobliwa i ukochana okazja. Większość polskich uroczystości bożonarodzeniowych odbywa się 24 grudnia i choć dla wielu Polaków nie jest to oficjalne święto państwowe, to dla nich jest to jedna z najważniejszych i najbardziej rodzinnych dat w kalendarzu.

1. W średniowieczu chrześcijanie celebrowali Adama i Wigilię w Wigilię Bożego Narodzenia.

2. 24 grudnia 1968 r. astronauci Bill Anders, Jim Lovell i Frank Borman przeczytali Księgę Rodzaju, gdy orbitowali wokół księżyca.

3. Polska naprawdę uwielbia swoje kolędy. I są ich setki.

4. Co roku w Wigilię Bożego Narodzenia Libia obchodzi swoje Święto Niepodległości.

5. Włosi obchodzą Święto Siedmiu Ryb w Wigilię Bożego Narodzenia.

6. Wielu Polaków czeka, aż pierwsza gwiazda pojawi się na niebie, a następnie siada do jedzenia 24 grudnia. Tradycja ta upamiętnia Gwiazdę Betlejemską, która według Nowego Testamentu poprowadziła Mędrców do miejsca narodzin Chrystusa.

7. Wigilia odnosi się do wieczoru lub całego dnia przed świętami Bożego Narodzenia.

8. W Boliwii w Wigilię Bożego Narodzenia obchodzą Misę del Gallo lub Mszę Koguta.

9. Wigilia jest znana w Obrządku Bizantyjskim jako Paramony (co oznacza „przygotowanie”). W tym dniu pobożni chrześcijanie bizantyjscy również praktykują Post Narodzenia Pańskiego.

10. Niemcy nazywają Wigilię Heiligabend, (Święty Wieczór), kiedy czyste serce ma być w stanie usłyszeć rozmowę zwierząt.

11. Opłatek to wafelek wykonany z mąki i wody wytłoczony wizerunkiem religijnym. Każda osoba uczestnicząca w obchodach Bożego Narodzenia dostaje jeden, a następnie dzieli się kawałkami z innymi.

12. Pierwsze wykonanie kolędy Cicha noc miało miejsce w kościele św. Nikolausa w Oberndorfie, w Austrii, w Wigilię 1818 roku.

13. We Francji Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona jest wieczorem 24 grudnia, w którym rodziny spotykają się razem i cieszą się tradycyjnym francuskim posiłkiem wigilijnym Le Réveillon i winem.

14. W Wigilię Bożego Narodzenia w kościołach odprawiana jest również msza święta o północy.

15. Aby dostarczyć prezenty w Wigilię każdemu dziecku na Ziemi, Mikołaj musiałby przebyć 355 miliardów kilometrów, spędzając w każdym domu 0.0002 sekundy.

16. Większość Polaków otrzymuje prezenty bożonarodzeniowe od Świętego Mikołaja – ale czy wiesz, że mamy jeszcze pięć innych mistycznych postaci, które obdarowują nas prezentami także w okresie świąt zimowych?

17. Ludzie wymieniają się również prezentami bożonarodzeniowymi w Wigilię Bożego Narodzenia.

18. W XVII wieku żydowscy uczeni nadali nazwę „Nittel Nacht” Wigilii.

19. Carol Vorderman i Ed Miliband są wśród osób, które mają urodziny w Wigilię.

20. Zgodnie ze starym przesądem, chleb upieczony w Wigilię nigdy nie będzie pleśniał. Nie zostało to zweryfikowane przez naukowców.

21. 100 lat temu ludzie opowiadali straszne historie o duchach w Wigilię.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Świętach Bożego Narodzenia dla dzieci