Libia ciekawostki oraz ważne informacje

libia

Choć Libia jest dziś narodem islamskim, to z historycznego punktu widzenia było to wczesnochrześcijańskie centrum. Oto ważne informacje, ciekawostki i fakty o Libii.

Libia obejmuje trzy historyczne regiony – Trypolitanię na północnym zachodzie, Cyrenaicę na wschodzie i Fezzan na południowym zachodzie. Władze otomańskie uznały je za odrębne prowincje. Pod rządami włoskimi zostały one zjednoczone w jedną kolonię, która ustąpiła miejsca niezależnej Libii.

Trypolis, stolica Libii, był w stanie pomóc chronić amerykańskie statki przed atakiem piratów w XIX wieku.

Obszar Morza Śródziemnego na północ od Libii jest często nazywany Morzem Libijskim.

Przed odkryciem ropy naftowej pod koniec lat 50-tych XX wieku Libia była uważana za kraj ubogi w zasoby naturalne i poważnie ograniczony przez swoje pustynne środowisko. Kraj był prawie całkowicie uzależniony od pomocy zagranicznej i importu w celu utrzymania gospodarki, a odkrycie ropy naftowej diametralnie zmieniło tę sytuację.

Libia miała tylko jednego króla w całej swojej historii. Idris był królem kraju w latach 1951-1969 oraz szefem zakonu muzułmańskiego Senussi. W 1969 roku jego reżim został pokonany przez Kaddafiego.

oaza

W ostatnich latach reżimu Kaddafiego pełna oficjalna nazwa kraju brzmiała: „Wielka Arabska Libijska Dżamahirijja Ludowo-Socjalistyczna”.

Libia była jedynym krajem na świecie, który posiadał bank należący do państwa, co oznacza, że zgodnie z prawem mógł udzielać obywatelom pożyczek o zerowych odsetkach i nie miał zadłużenia zewnętrznego.

Ponad 95 procent Libii to pustynia.

Libia ma 1770 kilometrów wybrzeża Morza Śródziemnego .

Prawie wszyscy mieszkańcy Libii to muzułmanie, którzy stanowią 97% ludności.

Libia jest ograniczona przez Morze Śródziemne na północy, Egipt na wschodzie, Sudan na południowym wschodzie, Niger i Czad na południu oraz Tunezję i Algierię na zachodzie.

Pierwotnie założony przez Greków w 630 r. p.n.e., Cyren stał się później ważnym rzymskim miastem, a teraz wspaniałym miejscem archeologicznym dla odwiedzających. Starożytne greckie świątynie i posągi są bardzo dobrze zachowane i oferują unikalny wgląd w starożytną Grecję w Afryce.

Sahara jest największą pustynią świata i jest mniej więcej wielkości USA. Stanowi większą część krajobrazu jedenastu krajów. Sahara nie jest jednak tylko piaskiem. Są tu duże obszary żwiru, gliny i skał oraz kilku łańcuchów górskich.

Libia udowodniła, że posiada rezerwy ropy naftowej szacowane na 48 miliardów baryłek, co czyni ją jednym z 10 najbogatszych w ropę krajów świata.

Pułkownik Moammar Kaddafi rządził Libią od 1969 do 2011 roku. W latach 70. i 80. był znany z wspierania palestyńskich grup terrorystycznych. Pod koniec lat 90-tych Kaddafi poczynił kroki w kierunku zbliżenia z Zachodem.

Libijska wojna domowa rozpoczęła się w 2011 r. starciami między rządem a siłami rebeliantów, co doprowadziło do wojny.

Flaga w kolorze zielonym była używana przez Libię od 1969 roku do czasu obalenia Kaddafiego w 2011 roku. Była to jedyna flaga narodowa na świecie, która miała jeden kolor.

4.2/5 - (liczba ocen: 4)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.