Afryka

10 mało znanych ciekawostek o Sudanie

sudan

Sudan jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej, Ligi Państw Arabskich, Organizacji Współpracy Islamskiej, a także obserwatorem Światowej Organizacji Handlu.

1. Zgromadzenie Narodowe reguluje politykę Sudanu. System prawny w kraju opiera się na prawie islamskim. Dowiedzmy się więcej o tym targanym wojną kraju z ciekawymi faktami obejmującymi różne aspekty z historii i teraźniejszości.

2. Sudan był niegdyś największym krajem w Afryce i na Bliskim Wschodzie, zanim w lipcu 2011 r. doszło do rozłamu na Sudan i Sudan Południowy. Ponadto Sudan zajmował dziesiąte miejsce pod względem wielkości na świecie. Sudan jest dziś trzecim co do wielkości państwem w Afryce (po Algierii i Demokratycznej Republice Konga) i szesnastym pod względem wielkości krajem na świecie. Obejmuje on obszar o powierzchni 1 886 000 kilometrów kwadratowych i szacuje się, że jego populacja wynosi 39,58 miliona mieszkańców.

3. Chartum jest stolicą i największym miastem Sudanu. W 1821 r. Chartum został założony 24 kilometry na północ od starożytnego miasta Soba przez Ibrahima Pasha, syna władcy Egiptu, Mahometa Ali Pashę, który włączył Sudan do swojej sfery.

4. Od momentu uzyskania niepodległości przez ten kraj 1 stycznia 1956 r. sześć osób (i trzy wieloosobowe rady suwerenności) pełniło funkcję głowy państwa Sudanu, obecnie pod tytułem prezydenta Republiki Sudanu. Nazwa kraju wywodzi się od arabskiego biladu al-sudana, czyli „ziemi czarnoskórych”.

5. Deriba Caldera znajduje się w najwyższym punkcie Marry Jebel Marra, na wysokości 3042 metrów, w Darfurze, w zachodniej części Sudanu. Obręcz kaldery stała się nowym najwyższym punktem Sudanu po odzyskaniu niepodległości przez Sudan Południowy. Średnica krateru zewnętrznego wynosi od 5 do 8 km. Wewnętrzny krater wypełnia jezioro.

6. Obszary chronione w Sudanie obejmują około 2,3% terytorium kraju. Kraj ten posiada 4 parki narodowe, 2 morskie Parki Narodowe oraz inne rodzaje obszarów chronionych.

7. Park Narodowy Dinder jest parkiem narodowym i rezerwatem biosfery we wschodnim Sudanie. Park został założony w 1935 roku i jest jednym z dwóch parków w Sudanie pod nazwą Rezerwaty Biosfery. Park położony jest wzdłuż strefy przejściowej pomiędzy dwoma florystycznymi rejonami: Etiopskim Wysokim Płaskowyżem i Sudańskimi Biomosami Sahary. W parku żyje 27 gatunków dużych ssaków, takich jak lwy Masai, lamparty afrykańskie, gepardy sudańskie, ponad 160 gatunków ptaków, 32 gatunki ryb oraz małe ssaki, nietoperze, gady i płazy.

8. Rzeki Biały i Błękitny Nil biegną przez Sudan i łączą się w Chartum, stając się rzeką Nilu, a następnie dopływa do Egiptu. Mimo że znaczna część ziemi Sudanu to równiny i pustynie, to na jej terenie znajdują się duże grunty orne, znaczne złoża złota i ogromne rezerwy ropy naftowej.

9. Prezydent Sudanu al-Baszir może być aresztowany wszędzie, ale rząd Sudanu odmawia aresztowania, podobnie jak wiele innych krajów afrykańskich lojalnych wobec Unii Afrykańskiej. Unia Afrykańska sprzeciwia się aresztowaniu al-Baszira z powodu ewentualnej destabilizacji Sudanu.

10. Kiedy w 1983 roku prezydent al-Nimeiry wprowadził w życie prawo szariatu w całym Sudanie, całe zapasy alkoholu wylewane były do rzeki Nilu. W Sudanie alkohol jest nadal zakazany.