Afryka

23 ciekawostek o Algierii

Algieria

Pustynia Sahary obejmuje swoim zasięgiem ponad cztery piąte Algierii. Z tego powodu ponad 90 procent ludności mieszka na wybrzeżu, co stanowi zaledwie 12 procent kraju. Co zaskakujące, piasek pokrywa mniej niż jedną piątą rozległej Sahary. Reszta pustynnego krajobrazu to świat surowych gór, równin żwirowych i suchych słonych jezior.

W przeciwieństwie do innych narodów islamskich, kobiety w Algierii zyskały w społeczeństwie większe znaczenie. Kobiety stanowią 60% sędziów Algierii i 70% prawników. Co więcej, mają one większy wkład w dochody gospodarstwa domowego niż mężczyźni.

 1. Albert Camus, laureat Nagrody Nobla i światowej sławy francuski pisarz, urodził się w Algierii w 1913 roku.
 2. Napoje alkoholowe są rzadko spotykane w Algierii, głównie ze względu na orientację islamską kraju. W rzeczywistości napoje alkoholowe nie są w ogóle sprzedawane w wielu zakładach gastronomicznych – a nawet jeśli są one dostępne, często nie są wymieniane w menu.
 3. „Rozsądny wróg jest lepszy niż wąsko myślący przyjaciel” jest jednym z przysłów tego kraju.
 4. Ropa naftowa i gaz ziemny stanowią 98% eksportu Algierii.
 5. Algieria stała się największym krajem w Afryce i dziesiątym krajem na świecie pod względem wielkości w 2011 roku, po oddzieleniu Sudanu Południowego od Sudanu, który był wówczas największym krajem w Afryce. Sudan, znany również jako Północny Sudan, jest obecnie trzecim co do wielkości obok Demokratycznej Republiki Konga.
 6. Algieria jest bramą między Europą a Afryką – znajduje się w północno-zachodniej Afryce, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, a także graniczy z Marokiem, Mauretanią, Mali, Nigrem, Libią i Tunezją.
 7. W 2016 r. liczba ludności wyniosła 40 mln.
 8. Całkowita powierzchnia Algierii wynosi 2 381 740 km2 kilometrów kwadratowych.
 9. Jedynymi ludźmi, którzy urodzili się w Algierii i otrzymali Nagrody Nobla, byli Albert Camus i Claude Cohen-Tannoudji.
 10. Atletyka, piłka ręczna i piłka nożna to najpopularniejsze dyscypliny sportowe w Algierii.
 11. Dzień narodowy Algierii przypada 1 listopada i jest nazywany Dniem Rewolucji.
 12. Algieria ma najwyższe koszty utrzymania w Afryce Północnej.
 13. Ruiny wiejskie w Dżemili, Tipazie i Timgadzie to jedne z najbardziej fascynujących atrakcji, które warto zobaczyć w Algierii.
 14. Najwyższym szczytem Algierii jest góra Tahat o wysokości 3000 metrów, położona jest w Górach Ahaggarskich.
 15. Algier jest stolicą Algierii i liczy 3 miliony mieszkańców.
 16. Większość miast w Algierii ma słabo rozwinięty sektor handlu detalicznego i można tu zobaczyć tylko małe rodzinne sklepy i targi.
 17. Szacuje się, że 35 procent populacji to osoby poniżej 14 roku życia, a zaledwie 4 procent to osoby starsze niż 65 lat.
 18. Ropa naftowa i gaz są głównym eksportem tego kraju.
 19. Algieria produkuje pszenicę, jęczmień, owies zwyczajny, winogrona i owce.
 20. Francuzi rządzili Algierią w latach 1830-1962, czyli 132 lat.
 21. Przez pokolenia francuscy winiarze przekształcili najlepsze ziemie Algierii w uprawę winorośli, czyniąc z nich swoją kolonię największego eksportera wina na świecie.
 22. W Algierii może być naprawdę, naprawdę gorąco. Najgorętsza oficjalna temperatura w kraju wynosiła 50,6 °C, na oazie w Salah.
 23. Algieria jest największym rynkiem owsa w Afryce.