AfrykaCiekawostki

Ciekawostki oraz ważne informacje o Wybrzeżu Kości Słoniowej

ciekawostki
źródło: Zenman / Wikipedia

Wybrzeże Kości Słoniowej jest krajem Afryki Zachodniej z kurortami, lasami deszczowymi i francuskim dziedzictwem kolonialnym. Abidżan, który znajduje się na wybrzeżu Atlantyku, jest głównym ośrodkiem miejskim kraju. Jego współczesne zabytki to ziggurat, betonowa Piramida La Piramida i katedra św. Pawła.

Stolicą polityczną Wybrzeża Kości Słoniowej jest Yamoussoukro, a jego stolicą gospodarczą i największym miastem jest portowe miasto Abidżan. W 1983 roku miasto Yamoussoukro zostało wyznaczone na oficjalną stolicę polityczną Wybrzeża Kości Słoniowej. Jednak prawie wszystkie instytucje polityczne i ambasady zagraniczne nadal znajdują się w Abidżanie.

Wybrzeże Kości Słoniowej jest wiodącym na świecie producentem ziaren kakaowych, dostarczający 33 procent na cały świat. Z kakao produkuje się czekoladę.

Jest również jednym z największych producentów i eksporterów kawy i oleju palmowego.

Bazylika Matki Bożej Pokoju w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej Yamoussoukro jest największym budynkiem kościelnym na świecie o powierzchni 30 tysięcy. m².

Na dzień 1 stycznia 2017 r. liczbę ludności Wybrzeża Kości Słoniowej oszacowano na 23 mln osób.

Wybrzeże Kości Słoniowej zdobyło tylko jeden medal olimpijski: srebrny medal na 400 metrów dla mężczyzn w 1984 roku.

Kraj graniczy z Gwineą i Liberią na zachodzie, Burkina Faso i Mali na północy, Ghaną na wschodzie i Oceanem Atlantyckim na południu.

Wybrzeże Kości Słoniowej ma 590 km linii brzegowej.

Królowa Abla Pokou jest legendarnym założycielem Wybrzeża Kości Słoniowej i podobno poprowadziła tam lud Baoulé z Ghany w połowie XVIII wieku.

Piłkarz Wybrzeża Kości Słoniowej Didier Drogba zdobył 15 milionów wyników w Google. Prezydent Alassane Ouattara ma 5 milionów.

Oficjalnym językiem Wybrzeża Kości Słoniowej jest język francuski. Inne języki używane na Wybrzeżu Kości Słoniowej to Anyin, Dan, Baoule i Dioula.

Wybrzeże Kości Słoniowej świętuje swoją niepodległość 7 sierpnia każdego roku, co oznacza dzień uzyskania niepodległości od Francji 7 sierpnia 1960 roku.

Narodowy zespół piłkarski Wybrzeża Kości Słoniowej nosi przydomek „Les Eléphants” (słonie).

Wybrzeże Kości Słoniowej ma wiele przepięknych plaż, które można znaleźć w prawie wszystkich nadmorskich miastach, z których wiele rozwinęło kurorty, aby zaspokoić potrzeby turystów.

Les Éléphants wygrał Puchar Narodów Afryki w 1992 r. i ponownie w 2015 r., pokonując Ghanę.

Park Narodowy Tai to starożytny las, w którym żyją pigmejskie hipopotamy. Jest to jeden z ostatnich zachowanych obszarów dziewiczego lasu deszczowego w Afryce Zachodniej. Można tu zobaczyć drzewa o wysokości do 50 metrów, z masywnymi pniami i podtrzymującymi je korzeniami.

Grupy etniczne, które tworzą Wybrzeże Kości Słoniowej od najmniejszego do największego odsetka populacji to Libańczycy, Francuzi, Mandesowie Południowi, Krous, Mandes Północny, Voltaiques lub Gur, oraz Akanowie.

Najbardziej dominującą religią Wybrzeża Kości Słoniowej jest islam, jednak bardzo blisko za nim podąża chrześcijaństwo.

Wybrzeże Kości Słoniowej jest uważane za jeden z najbardziej zaawansowanych gospodarczo krajów Afryki i najbardziej zaawansowanych gospodarczo w Afryce Subsaharyjskiej.

Pomimo uzyskania niepodległości od Francji w 1960 roku, Wybrzeże Kości Słoniowej miało najwyższego przywódcę do 1993 roku, kiedy to zmarł. Po jego śmierci po raz pierwszy odbyły się formalne wybory.

Abidżan jest stolicą mody Wybrzeża Kości Słoniowej i Afryki Subsaharyjskiej. Odzież designerską można kupić w butikach w mieście.

Rolnictwo jest ważne dla gospodarki Wybrzeża Kości Słoniowej. Rybołówstwo i leśnictwo są również ważne.

Popularny wśród wczasowiczów ze względu na swoje złote plaże, blaknące dziedzictwo kolonialne Francji i tradycyjne doświadczenia kulturowe Senufo, Wybrzeże Kości Słoniowej w ostatnich latach odnotowało stały wzrost liczby turystów – z 250 tysięcy w 2010 roku do 1,44 milionów w 2015 roku.