AfrykaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Abidżan

Abidjan
RyansWorld | Wikipedia

Abidżan jest centrum administracyjnym Wybrzeża Kości Słoniowej, stolicą handlową i największym miastem. Jego nowoczesny port jest skoncentrowany na wyspie Little Bassam, która jest połączona z resztą miasta dwoma mostami.

Miasto leży na południowo-wschodnim wybrzeżu kraju, nad Zatoką Gwinejską. Miasto położone jest na Lagunie Ébrié. Dzielnica biznesowa Le Plateau jest centrum miasta, wraz z Cocody, Deux Plateaux (najbogatsza dzielnica miasta i centrum dla dyplomatów) oraz Adjamé, slumsy na północnym brzegu laguny.

Abidżan jest miastem o trzeciej co do wielkości populacji francuskojęzycznej na świecie. Jest to również czwarte pod względem liczby ludności miasto w Afryce, w którym mieszka około 4,7 mln ludzi.

Yamoussoukro jest stolicą polityczną kraju, podczas gdy Abidżan jest jego stolicą gospodarczą i największym miastem.

Wieś w 1898 roku, w 1903 roku stała się miastem.

Abidjan doświadcza tropikalnego klimatu wilgotnego i suchego, zgodnie z klasyfikacją klimatyczną Köppen. W Abidżanie występują pory deszczowe, czyli opady powyżej 60 milimetrów z długą porą deszczową od marca do lipca i krótką porą deszczową od września do grudnia, oraz trzy miesiące suche, czyli styczeń, luty i sierpień.

Didier Drogba. Prawdopodobnie najlepiej pamiętany za swój czas w Chelsea, urodził się w Abidżanie i reprezentował swój kraj 104 razy, zdobywając 65 bramek. Kapitan reprezentacji narodowej przez osiem lat od 2006 roku. Odszedł na emeryturę jako najlepszy strzelca bramek wszech czasów w kraju.

Opady są obfite w miesiącach letnich, z wyjątkiem sierpnia, ze względu na aktywację Prądu Benguela. Prąd Benguela obniża również średnią temperaturę w sierpniu, czyniąc z niego najchłodniejszy miesiąc w roku, osiągając średnią 24,5 °C.

Abidżan ma dwa dodatkowe suche miesiące (styczeń i luty). Abidżan jest na ogół wilgotny, o średniej wilgotności względnej powyżej 80% przez cały rok.

Miasto rozrosło się po wybudowaniu nowego nabrzeża w 1931 roku. W 1933 roku miasto stało się stolicą kolonii francuskiej. W 1983 roku Yamoussoukro stało się stolicą kraju, ale większość biur rządowych i ambasad zagranicznych nadal znajduje się w Abidżanie.