AfrykaCiekawostki

Sierra Leone – ciekawostki, informacje, fakty

Sierra Leone

Sierra Leone jest krajem w Afryce Zachodniej. Graniczy z Gwineą na północnym wschodzie, Liberią na południowym wschodzie i Oceanem Atlantyckim na południowym zachodzie. Ma klimat tropikalny, o zróżnicowanym środowisku, od sawanny po lasy deszczowe. Ł

Sierra Leone, kraj Afryki Zachodniej. Swoją nazwę zawdzięcza portugalskiemu eksploratorowi Pedro de Sintra z XV wieku, pierwszemu Europejczykowi, który jako pierwszy zobrazował i zmapował port Freetown. Pierwotna portugalska nazwa Serra Lyoa („Góry Lewie”) odnosiła się do pasma wzgórz otaczających port. Stolica, Freetown, dowodzi jednym z największych naturalnych portów na świecie.

Chociaż większość ludności zajmuje się rolnictwem, Sierra Leone jest również ośrodkiem górniczym. Jego ziemia daje diamenty, złoto, czy boksyt. Konflikt wewnętrzny niszczył kraj od końca lat 80-tych, a jego kulminacją była brutalna wojna domowa, która miała miejsce w latach 1991-2002.

Sierra Leone była kolonią brytyjską w latach 1808-1961. Sierra Leone uniezależniła się od Wielkiej Brytanii 27 kwietnia 1961 roku, na czele z Sir Milton Margai. W maju 1962 r. w Sierra Leone odbyły się pierwsze wybory powszechne.

Około 16 grup etnicznych zamieszkuje Sierra Leone, każda z własnym językiem i zwyczajami. Dwie największe i najbardziej wpływowe to Temne i Mende. Temne znajdują się głównie w północno-zachodniej części kraju, a Mende dominują w południowo-wschodniej części kraju. Niewielką mniejszość, około 2%, stanowią ludzie Krio, którzy są potomkami wyzwolonych niewolników afroamerykańskich i zachodnioindyjskich.

Jest to 117. co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni ziemi z 71740 km2.

Freetown jest stolicą i największym miastem Sierra Leone. Jest to główne miasto portowe na Oceanie Atlantyckim, położone w zachodniej części kraju.

Freetown jest głównym ośrodkiem miejskim, gospodarczym, finansowym, kulturalnym, edukacyjnym i politycznym Sierra Leone.

Sierra Leone ma 402 kilometry linii brzegowej z wieloma pięknymi plażami.

Sieć obszarów chronionych w Etiopii obejmuje około 9% terytorium kraju. Składa się z 8 parków narodowych oraz innych typów obszarów chronionych.

Wolność mediów w Sierra Leone ma swoje granice. Obserwatorzy praw medialnych twierdzą, że korupcja na wysokim szczeblu jest tematem tabu.

Dziesiątki gazet ukazują się we Freetown, pomimo niskiego poziomu umiejętności czytania i pisania.