Ciekawostki

Winnice we Francji – Interesujące Ciekawostki, Informacje

Winnica we Francji

Winnice we Francji są jednymi z najbardziej znanych i cenionych na świecie. Francuskie wina są synonimem jakości i dobrego smaku, a sama winiarska kultura tego kraju ma długą i bogatą historię. Od greckich osadników, którzy przynieśli pierwsze winne krzewy na tereny dzisiejszej Francji, do dzisiejszych dni, winiarstwo we Francji przeszło przez wiele etapów rozwoju, przeżywając liczne kryzysy i osiągając wiele sukcesów. W niniejszym tekście przedstawimy ciekawe informacje i fakty związane z winnicami we Francji, które pozwolą bliżej poznać historię i zasady winiarskie tego kraju, a także odkryć wiele interesujących ciekawostek związanych z francuskim winem.

1. W Paryżu znajdują się cztery winnice, a są to winnica parku Georges-Brassens, winnica w parku Belleville, winnica w parku Bercy oraz winnica na Montmartre, które są utrzymywane przez miasto.

2. W regionie Ile-de-France w obecnej chwili znajduje się 132 winnic.

3. Wina we Francji są podzielone na obszary zwane apelacjami, gdzie produkcja wina podlega ścisłej kontroli i spełnieniu określonych norm.

4. Wiosną 2021 roku z powodu chłodu winnice w regionie Chablis były ogrzewane za pomocą wielkich świec.

5. Pierwsze winnice we Francji powstały około 600 lat przed naszą erą, a zostały założone przez greckich osadników, którzy przywieźli ze sobą winne krzewy z ich ojczyzny.

6. W średniowieczu głównymi ośrodkami winiarskimi we Francji były klasztory, szczególnie benedyktyńskie i cysterskie.

7. Francuskie winnice doświadczały wielu kryzysów, takich jak pojawienie się filoksery – mszycy pochodzącej z Ameryki Północnej, kryzys ekonomiczny czy wojny światowe.

8. We Francji produkowane jest około 7-8 miliardów butelek wina każdego roku, a wina te występują w różnych odmianach, takich jak czerwone, białe, różowe, wytrawne, słodkie i półsłodkie.

9. Francja jest znana na całym świecie ze swoich wina musujących, takich jak szampany.

10. Większość winnic w Prowansji można zwiedzać za darmo.

11. Najbardziej znane francuskie winnice znajdują się w Burgundii, Bordeaux, Szampanii, Dolinie Rodanu i Prowansji.

12. Wina te są produkowane z najpopularniejszych odmian winorośli, takich jak chardonnay, merlot czy cabernet sauvignon.

13. Szukając dobrego francuskiego wina, warto poszukać takiego, który posiada certyfikat AOC, który świadczy o konkretnym pochodzeniu wina i informuje, że jego nazwa jest zastrzeżona.

14. W regionie Szampanii w celu produkcji szampana winnice muszą spełnić bardzo rygorystyczne wymagania. Wszystko zaczyna się od uprawy specjalnej odmiany winorośli – pinot noir, chardonnay i pinot meunier. Wina muszą dojrzewać co najmniej 15 miesięcy przed komercyjnym uwalnianiem, a niektóre szampany dojrzewają przez wiele lat, nawet dziesięciolecia.

15. Francuskie winnice były ważnym motywem w sztuce i literaturze. Na przykład Paul Cézanne malował wiele obrazów przedstawiających winnice w Prowansji, a Marcel Proust opisał wina z regionu Bordeaux w swojej powieści „W poszukiwaniu straconego czasu”.

16. W regionie Burgundii, gdzie powstają niektóre z najdroższych win na świecie, producenci wina zwykle sprzedają swoje wina na aukcjach, a ceny butelek mogą sięgać dziesiątek tysięcy dolarów.

17. Francuskie winnice były wielokrotnie niszczone przez wojny i katastrofy naturalne, takie jak powodzie i gradobicie. W 1956 roku w regionie Bordeaux gradobicie zniszczyło około połowy winnic, co spowodowało znaczne straty dla francuskiej produkcji wina.

18. Winnice w regionie Loary słyną z produkcji wina z muszkatów, które znane są z wyjątkowego aromatu i smaku.

19. We Francji działa wiele szkół i uniwersytetów specjalizujących się w naukach winiarskich, w tym Uniwersytet Bordeaux i Szkoła Winiarstwa i Enologii w Burgundii.

20. Na początku lat 70. XX wieku francuska winiarska organizacja Vins de Pays została utworzona jako sposób na promowanie mniej znanych win pochodzących z mniejszych winnic, które nie kwalifikowały się do oficjalnych apelacji.