Winnice we Francji – Interesujące Ciekawostki, Informacje

Winnica we Francji

Francuskie wino jest jednym z najpopularniejszych na świecie, a francuskie winnice każdego roku przyciągają do siebie wielu turystów, którzy chcą podpatrzeć, jak wygląda produkcja, i wziąć udział w degustacji trunku. Jednak te miejsca przyciągają także swoją zagadkowością. Co warto o nich wiedzieć? Kilka szczegółów się znajdzie.

1. Cztery winnice znajdują się w Paryżu i są utrzymywane przez miasto. Winnicami tymi są winnica parku Georges-Brassens, winnica w parku Belleville, winnica w parku Bercy, winnica na Mortmartre.

2. Obszar Ile-de-France liczy obecnie 132 winnice.

3. Winnice we Francji podzielone są na apelacje – obszary, wewnątrz których produkcja wina jest pod ścisłym nadzorem i kontrolą: sprawdza się je pod kątem spełniania wszelkich norm.

4. Z powodu chłodu wiosną 2021 roku w regionie Chablis winnice było ogrzewanych za pomocą wielkich świec.

5. Pierwsze winnice na terenie obecnej Francji zostały założone około 600 roku przed naszą erą przez greckich osadników, którzy przywieźli ze swojej ojczyzny winne krzewy.

6. W czasach średniowiecza głównymi ośrodkami winiarskimi były klasztory, głównie benedyktyńskie i cysterskie.

7. Francuskie winnice przeżywały liczne kryzysy, między innymi w drugiej połowie XIX wieku ze względu na pojawienie się filoksery – mszycy pochodzącej z Ameryki Północnej. Także w XX wieku wojny światowe oraz kryzys ekonomiczny mocno odbiły się na francuskich winnicach.

8. Każdego roku we Francji produkuje się około 7-8 miliardów butelek wina, powstają tutaj wszystkie typy win: czerwone, białe, różowe, wytrawne, słodkie, półsłodkie.

9. We Francji powstają znane na całym świecie wina musujące – szampany.

10. Większość winnic w Prowansji można zwiedzać całkowicie za darmo.

11. Najsłynniejszymi francuskimi winnicami są te położone w regionie Burgundii, Bordeaux, Szampanii, Dolinie Rodanu, Prowansji.

12. We Francji uprawia się najbardziej znane i popularne odmiany winorośli, między innymi chardonnay, merlot czy cabernet sauvignon.

13. Poszukując dobrego francuskiego wina warto szukać takiego, który ma certyfikat AOC – świadczy on o konkretnym pochodzeniu wina i informuje, że jego nazwa jest zastrzeżona.

4.1/5 - (liczba ocen: 12)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.