Ciekawostki

Podróże rowerem? Poznaj najpiękniejsze trasy rowerowe

Piękna kobieta na rowerze w parkuTurystyka rowerowa rozwija się w Polsce prężnie, a niewątpliwą przyczyną takiego stanu rzeczy jest stale polepszająca się (w zależności od regionu/miasta) infrastruktura komunikacyjna. Szlaki dla jednośladów można bowiem znaleźć w każdym województwie/mieście, a miłośnicy aktywności fizycznej tego typu mogą wybierać spośród tysięcy kilometrów tras wiodących przez urokliwe tereny. Oto cztery najpiękniejsze odcinki, które koniecznie musisz pokonać!

Kaszubska Marszruta

Kaszubska Marszruta to sieć czterech szlaków rowerowych, które zlokalizowane są w województwie zachodniopomorskim i przebiegają przez dziewicze tereny Borów Tucholskich. Za szczególnie atrakcyjne uważane są te oznaczone kolorem żółtym i czerwonym, a niewątpliwą zaletą wszystkich jest wysoki poziom bezpieczeństwa dla rowerzystów. Trasy wiodą bowiem przez całkowicie wyłączone z ruchu samochodowego tereny leśne, a w przypadku odcinków miejskich podróżujący mogą korzystać ze ścieżek odseparowanych od głównych dróg. W podróż Kaszubską Marszrutą najlepiej wyruszyć z Chojnic, a następnie szlakiem zielonym, żółtym i czerwonym zwiedzić Park Narodowy Bory Tucholskie i najbliższą okolicę Jeziora Charzykowskiego. Możliwość obcowania z naturą gwarantowana!

Velo Czorsztyn

Innym szlakiem rowerowym przebiegającym w bezpośrednim sąsiedztwie naturalnego zbiornika wodnego jest Velo Czorsztyn. W pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego do użytku rowerzystów oddano znakomicie przygotowany szlak, który pozwala w pełni objechać Jezioro Czorsztyńskie. Warto jednak zaplanować odpowiednią liczbę postojów, ponieważ do atrakcji wyznaczających postępy na trasie można zaliczyć między innymi Zamek w Niedzicy, Zielone Skałki, liczne przystanie rybackie oraz Zamek Czorsztyn. Ciekawych miejsc po drodze zatem nie zabraknie, a na przejechanie całości wystarczy jeden dzień – wypłaszczona trasa licząca niewiele ponad 27 kilometrów to wyzwanie, któremu podołają nawet początkujący miłośnicy jednośladów!

Velo Baltica

Połączenie rowerowej aktywności fizycznej i szumu fal wydaje się być niemalże idealne! Takie właśnie otoczenie czeka na rowerzystów przemierzających kolejne kilometry Velo Baltica, czyli trasy nazywanej również R10. Polski odcinek szlaku rozpoczyna się w Świnoujściu, a następnie przebiega przez Mielno, Ustkę i pomniejsze nadmorskie miejscowości, natomiast jego końcowy punkt zlokalizowany jest w okolicach Elbląga. Jest to jedna z najdłuższych polskich tras rowerowych, jednak na odcinku ponad pół tysiąca kilometrów liczba przewyższeń podjazdów oscyluje w okolicy zaledwie 1000 metrów. Warto natomiast pamiętać, że na wybranych częściach trasy mogą pojawić się piaszczyste odcinki, które spowolnią naszą podróż. Piękne widoki i malowniczość wyprawy jednak w pełni rekompensują tę niedogodność!

Green Velo

Zapaleni rowerzyści powinni przyjrzeć się także Green Velo, czyli trasie przebiegającej przez całą wschodnią część naszego kraju. Blisko 1900 kilometrów ścieżek i dróg różnego typu to prawdziwe wyzwanie nawet dla największych pasjonatów, chociaż zwiedzanie tej części Polski można ograniczyć do wybranego odcinka trasy. Na podróżnych czeka wciąż niedoceniane piękno okolic Rzeszowszczyzny, Sandomierszczyzny oraz Podlasia, a sama rozległość szlaku gwarantuje niejedną przygodę na trasie. Rowerzyści decydujący się na zmierzenie swoich sił z Green Velo powinni zadbać o odpowiedni sprzęt, dlatego warto zajrzeć na stronę https://www.mediaexpert.pl/rowery. Dobrej jakości rower to inwestycja, którą doceni każdy podróżujący po najpiękniejszych trasach na terenie naszego kraju!