Zające – 10 ciekawostek dla dzieci

zając

Zające to zwierzęta, które uwielbia niemal każdy. Są symbolem Świąt Wielkanocnych, a według niektórych tradycji to właśnie one przynoszą dzieciom drobne podarunki w Wielką Niedzielę. Przedstawiamy 10 ciekawostek o zającach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Najpopularniejszym przedstawicielem zającowatych jest zając szarak, który powszechnie występuje w Polsce. Można go zaobserwować na łąkach i dużych, odkrytych terenach w pobliżu lasów. Osiąga on długość od 55 do 65cm (bez ogona). Same jego charakterystyczne uszy mogą osiągać nawet 15 centymetrów!

2. Zające są roślinożerne. Ich ciekawą cechą jest to, że do przetrwania nie muszą spożywać wody bezpośrednio ze zbiorników wodnych – do nawodnienia wystarcza im woda zawarta w spożywanych roślinach.

3. Do rodziny zającowatych należy ponad 30 różnych gatunków. Występują one w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej.

5. Wyjątkowo ciekawym gatunkiem jest zając bielak, który zamieszkuje północną część Europy i Azji. W Polsce rzadko występuje na północnym wschodzie. W ciepłych miesiącach osobniki tego gatunku mają szare, bure lub brązowawe umaszczenie, zimą zaś przyjmują białą barwę. Jest to mechanizm obronny i rodzaj kamuflażu: biały kolor sprawia, że zające te są niemal niewidoczne dla drapieżników podczas wędrówki po śniegu.

6. Zające, tak samo jak króliki, mają bardzo szerokie pole widzenia. Umożliwia im to szybkie dostrzeżenie zagrożenia, w tym drapieżników, które skradają się z tył lub z boku. Tak rozwinięty wzrok gwarantuje natychmiastową reakcję i pozwala na szybką ucieczkę.

7. Dzięki specyficznej budowie nóg zając może skoczyć na odległość 2 metrów, a po rozpędzeniu nawet na długość 3 metrów.

8. Zające to zwierzęta wyjątkowo szybkie. W przypadku zagrożenia mogą poruszać się z prędkością ponad 60km/h.

9. Zwierzęta te – wbrew powszechnym wyobrażeniom – nie wykopują norek. Tworzą płytkie legowiska w otoczeniu traw i krzewów.

10. Wyjątkową cechą zajęcy jest to, że młode osobniki nie wytwarzają osobistego zapachu. Jest to świetne zabezpieczenie przed zwierzętami drapieżnymi, które nie są w stanie wywęszyć młodych, niezdolnych jeszcze do ucieczki zajęcy.

4.2/5 - (liczba ocen: 5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.