Ciekawostki

Najlepsze Ciekawostki o Tunezji

ciekawostki tunezja

Tunezja jest krajem Afryki Północnej graniczącym z Morzem Śródziemnym i Saharyjską Pustynią. W stolicy, Tunisie, Muzeum Bardo posiada eksponaty archeologiczne od rzymskich mozaik po sztukę islamską. Miejska dzielnica medyny obejmuje masywny meczet Al-Zaytuna i kwitnący souk. Przedstawiamy ciekawostki i wartościowe informacje o Tunezji.

Ciekawostki o Tunezji

1. Jest to najdalej na północ wysunięty kraj Afryki. Od zachodu graniczy z Algierią, od południowego wschodu z Libią, a od północy i wschodu z Morzem Śródziemnym.

2. Pod względem geograficznym Tunezja obejmuje wschodni koniec atlasu i północne krańce Sahary. Znaczna część pozostałej części kraju to żyzna gleba. Linia brzegowa o długości 1300 km.

3. Tunezja jest stosunkowo niewielka, jednak ze względu na jej północno-południowy zasięg jest bardzo zróżnicowana pod względem ochrony środowiska.

4. Kartagina była stolicą rządu fenickiego, a później, po opanowaniu Tunezji, stała się również stolicą rządu rzymskiego na południu Morza Śródziemnego. Jego położenie jest bardzo strategiczne, na wybrzeżu Morza Śródziemnego z piękną scenerią. Na tym terenie można zobaczyć ruiny starożytnego przebudzenia architektury rzymskiej, dawnego pałacu (stolicy) Rzymu.

5. Chociaż Tunezja jest stosunkowo niewielka, to ze względu na jej północno-południowy zasięg jest ona bardzo zróżnicowana pod względem środowiska.

6. Pustynia Sahary jest największą gorącą pustynią na świecie, a jej niewielka część obejmuje Tunezję.

7. Góry atlaskie rozciągają się na północny wschód od granicy algierskiej do Morza Śródziemnego. Na północy i wschodzie tych gór topografia charakteryzuje się zazwyczaj niskimi, pagórkowatymi wzgórzami i płaskimi obszarami przybrzeżnymi.

8. Tunis – stolica Tunezji, leży nad Morzem Śródziemnym.

9. W pierwszym stuleciu islamu Arabowie przejęli Tunezję, a następnie w latach 1534-1574 Turcy osmańscy. W 1881 roku Francja podbiła Tunezję, dzięki czemu podróżni w dzisiejszej Tunezji mogą łatwo porozumiewać się po francusku. Do 1957 roku Tunezja odzyskała niepodległość z Habibem Bourguibą, a w 1957 roku kraj ten stał się Republiką Tunezyjską.

10. Po odzyskaniu niepodległości rewolucja tunezyjska w 2011 roku obaliła prezydenta Zine El Abidine Ben Alego. Tunezyjczycy uzyskali prawo do głosowania na parlament w 2014 roku, a na jego prezydenta miesiąc później.

11. Ludność Tunezji to około dziesięciu milionów ludzi, w większości z regionu arabsko-berberyjskiego. Inne mniejszości to Europejczycy z Francji i Włoch.

12. Muzeum Bardo – Dla tych, którzy interesują się historią i chcą poznać historię Tunezji, jest to idealne miejsce do zwiedzania. Muzeum czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Przed odzyskaniem niepodległości Muzeum Barda było pałacem Beja (króla Tunezji). W muzeum tym znajdował się magazyn historycznych cywilizacji żyjących kiedyś w Tunezji.

13. Akropol – Ten stary kościółek znajduje się w Kartaginie. Jego prawdziwa nazwa to Katedra św. Ludwika, największy kościół w Afryce Północnej. Obecnie kościół ten pełnił funkcję atrakcji turystycznej, a także Sali Konserwatywnej, głównie w okresie letnim Akropulium Kartageńskiego.

14. W Tunezji mówi się dwoma językami: Arabskim i francuskim.

15. Najwyższą górą kraju jest Jebel ech Chambi o wysokości 1544 m n.p.m

16. W Tunezji znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż Morza Śródziemnego. Na północy znajduje się linia brzegowa z krystalicznie czystymi wodami, bujną roślinnością i dzikimi skałami, a południowe wybrzeże ma pustynny krajobraz wokół niego.

17. Sieć obszarów chronionych w Tunezji obejmuje około 8 % terytorium kraju. Składa się on z 17 parków narodowych oraz innych rodzajów obszarów chronionych.

18. Tunezyjczycy są stosunkowo egalitarni w relacjach międzyludzkich, ale istnieje silne poczucie etykiety.

19. Kartagina, potęga handlowa i wojskowy rywal Republiki Rzymskiej, została pokonana przez Rzymian w 146 roku p.n.e. Rzymianie okupowali Tunezję przez następne 800 lat.

20. Turyści są zazwyczaj zaskoczeni, widząc duży wpływ rzymskiej archeologii w Tunezji. Te obiekty i muzea Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym związane z Kartaginą zabytki, które z pewnością znajdują się na szczycie każdego szlaku turystycznego.

21. Tunezja stała się popularnym miejscem realizacji największych hollywoodzkich filmów, wśród których znalazły się m.in. Star wars, czy Jezus z Nazaretu.

22. Najbardziej znanym olimpijczykiem w Tunezji jest Mohammed Gammoudi, który zdobył cztery medale olimpijskie. W 1964 roku zdobył Srebrny medal w wyścigu 10.000 m, cztery lata później w Meksyku 1968 zdobył Złoty medal w grze 5.000 m i Brąz w wyścigu 10.000 m, a w 1972 roku srebrny medal w grze monachijskiej.

23. W rejonie Matmata ludzie nadal mieszkają w podziemnych domach.

24. Wielbłądy jedzą głównie mieszkańcy południowo-zachodniej Tunezji.

25. Kobiety mogą przekazać swoje imiona i nazwiska oraz narodowości swoim dzieciom.

26. Niezależna Tunezja pod rządami Bourguiba poczyniła znaczne wysiłki na rzecz poprawy statusu kobiet poprzez zachęcanie do edukacji i zatrudnienia, poprawę warunków zawierania małżeństw oraz zachęcanie do planowania rodziny.

27. Sahel, rozległa równina przybrzeżna wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego Tunezji, jest jednym z najważniejszych obszarów uprawy oliwek na świecie.

28. Meczet Ezzitouny został zbudowany w 732 r. n.e. przez Ubaidillaha bin al-Habhaba, gubernatora Afryki za panowania Hishama ibn Abdula Malika z dynastii Umayyad. Meczet znajduje się w centrum staromiejskiego kompleksu targowego.

29. Większość ludności to muzułmanie – 99,1% to muzułmanie sunniccy, a 1% to muzułmanie szyici, chrześcijanie i żydzi.

30. Miasto Kairouan jest czwartym co do ważności miastem w świecie islamu po Mekce, Medynie i Jerozolimie.

31. Kiedy w tunisyjnej ekipie kręcono film Raiders of the Lost Ark, członkowie załogi musieli usunąć 300 anten telewizyjnych z domów w Kairouan w Tunezji, aby jedna scena sprawiała, że ujęcie na dachu wyglądało jak w 1936 roku.

Pytania i odpowiedzi

Z czego znana jest Tunezja?

Tunezja jest znana z wielu rzeczy, m.in.:

 • Pięknych piaszczystych plaż nad Morzem Śródziemnym.
 • Zabytkowych miast, takich jak Tunis, Kairuan, czy Sousse.
 • Starożytnych ruin, m.in. Kartaginy, El-Djem i Dougga.
 • Kultury i sztuki berberyjskiej, arabskiej i francuskiej.
 • Śródziemnomorskiej kuchni, z wpływami m.in. włoskimi, greckimi i arabskimi.
 • Turystyki, ze względu na przyjazną atmosferę, ciepły klimat i wiele atrakcji dla turystów.

Co jest zabronione w Tunezji?

W Tunezji istnieją pewne zakazy i ograniczenia, m.in.:

 1. Konsumpcja alkoholu w miejscach publicznych jest zabroniona.
 2. Narkotyki są nielegalne i surowo karane.
 3. Homoseksualizm jest nielegalny i karany jest grzywną lub nawet więzieniem.
 4. Bluzgi i obelgi wobec religii, władz czy państwa mogą prowadzić do kary więzienia.
 5. Fotografowanie budynków rządowych, wojskowych i policji jest zabronione.
 6. Wstęp do niektórych obszarów może być zabroniony lub ograniczony ze względu na względy bezpieczeństwa.
 7. W Tunezji i niektórych innych miejscach w kraju obowiązuje nakaz noszenia przez kobiety i mężczyzn stosownego ubrania, które zakrywa ciało.
 8. Należy pamiętać, że lista ta nie jest kompletna, a przepisy mogą się zmieniać, więc zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje przed podróżą.

Czy w Tunezji jest bezpiecznie?

Tunezja to kraj, który generalnie uchodzi za stosunkowo bezpieczny, szczególnie w porównaniu z innymi krajami w regionie. Niemniej jednak, jak w każdym kraju, istnieją pewne zagrożenia, o których warto wiedzieć.

W ostatnich latach Tunezja była celem ataków terrorystycznych, w tym w 2015 roku w Sousse i Tunisie. Dlatego też, władze tunezyjskie stosują zaostrzone środki bezpieczeństwa, zwłaszcza w miejscach publicznych, turystycznych i strategicznych.

Ponadto, w niektórych częściach kraju, szczególnie w odległych obszarach, może występować przestępczość, a wzdłuż granicy z Libią sytuacja jest bardziej niestabilna i niebezpieczna.

Przed podróżą do Tunezji warto śledzić ostrzeżenia turystyczne wydawane przez rządy i ambasady innych krajów, a podczas pobytu w Tunezji zachować ostrożność i stosować się do wskazówek władz i służb bezpieczeństwa.

Co wiedzieć przed wylotem do Tunezji?

Przed wylotem do Tunezji warto wiedzieć kilka ważnych rzeczy:

 • Wymagania wizowe: Obywatele wielu krajów, w tym większości państw Unii Europejskiej, nie potrzebują wizy na pobyt turystyczny do Tunezji, jednak przed wylotem warto sprawdzić, jakie wymagania obowiązują dla Twojego kraju.
 • Klimat: Tunezja znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, z gorącymi i suchymi latami oraz łagodnymi zimami. Przed wyjazdem warto sprawdzić prognozę pogody, aby przygotować się odpowiednio do warunków panujących na miejscu.
 • Zdrowie: W Tunezji nie ma obowiązku szczepień, ale warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w zakresie medycyny podróży co do ewentualnych zaleceń, szczególnie w przypadku chorób tropikalnych.
 • Bezpieczeństwo: Tunezja to kraj stosunkowo bezpieczny, ale warto śledzić ostrzeżenia turystyczne i zachować ostrożność w miejscach publicznych, szczególnie w pobliżu granicy z Libią.
 • Kultura i obyczaje: Tunezja to kraj o bogatej kulturze i obyczajach, dlatego warto przed wyjazdem zapoznać się z podstawowymi zasadami savoir-vivre’u, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.
 • Waluta: Walutą w Tunezji jest dinar tunezyjski. Warto przed wyjazdem sprawdzić kurs wymiany walut i zabrać ze sobą odpowiednią ilość gotówki lub kartę kredytową.
 • Komunikacja: W Tunezji oferowane są różne usługi telekomunikacyjne, ale roaming może być kosztowny, dlatego warto rozważyć zakup lokalnej karty SIM.
 • Przed wyjazdem warto również skontaktować się z ambasadą lub konsulatem Tunezji w Twoim kraju, aby uzyskać dokładne informacje i wskazówki.

Jakie morze jest w Tunezji?

Tunezja graniczy z Morzem Śródziemnym, które znajduje się na północy kraju. Morze Śródziemne jest jednym z największych i najważniejszych mórz na świecie, a jego brzegi są bardzo popularne wśród turystów z powodu pięknych piaszczystych plaż i klimatu. W Tunezji znajduje się wiele popularnych miejscowości turystycznych, takich jak Hammamet, Sousse czy Djerba, które oferują wiele atrakcji i rozrywek związanych z morzem, w tym sporty wodne, wycieczki łodzią i nurkowanie.

Czy znacie inne interesujące ciekawostki o Tunezji? Napiszcie o nich w komentarzu na dole.