Najlepsze ciekawostki o Tunezji

ciekawostki tunezja

Tunezja jest krajem Afryki Północnej graniczącym z Morzem Śródziemnym i Saharyjską Pustynią. W stolicy, Tunisie, Muzeum Bardo posiada eksponaty archeologiczne od rzymskich mozaik po sztukę islamską. Miejska dzielnica medyny obejmuje masywny meczet Al-Zaytuna i kwitnący souk. Przedstawiamy ciekawostki i wartościowe informacje o Tunezji.

Jest to najdalej na północ wysunięty kraj Afryki. Od zachodu graniczy z Algierią, od południowego wschodu z Libią, a od północy i wschodu z Morzem Śródziemnym.

Pod względem geograficznym Tunezja obejmuje wschodni koniec atlasu i północne krańce Sahary. Znaczna część pozostałej części kraju to żyzna gleba. Linia brzegowa o długości 1300 km.

Tunezja jest stosunkowo niewielka, jednak ze względu na jej północno-południowy zasięg jest bardzo zróżnicowana pod względem ochrony środowiska.

Kartagina była stolicą rządu fenickiego, a później, po opanowaniu Tunezji, stała się również stolicą rządu rzymskiego na południu Morza Śródziemnego. Jego położenie jest bardzo strategiczne, na wybrzeżu Morza Śródziemnego z piękną scenerią. Na tym terenie można zobaczyć ruiny starożytnego przebudzenia architektury rzymskiej, dawnego pałacu (stolicy) Rzymu.

Chociaż Tunezja jest stosunkowo niewielka, to ze względu na jej północno-południowy zasięg jest ona bardzo zróżnicowana pod względem środowiska.

Pustynia Sahary jest największą gorącą pustynią na świecie, a jej niewielka część obejmuje Tunezję.

Góry atlaskie rozciągają się na północny wschód od granicy algierskiej do Morza Śródziemnego. Na północy i wschodzie tych gór topografia charakteryzuje się zazwyczaj niskimi, pagórkowatymi wzgórzami i płaskimi obszarami przybrzeżnymi.

Tunis – stolica Tunezji, leży nad Morzem Śródziemnym.

W pierwszym stuleciu islamu Arabowie przejęli Tunezję, a następnie w latach 1534-1574 Turcy osmańscy. W 1881 roku Francja podbiła Tunezję, dzięki czemu podróżni w dzisiejszej Tunezji mogą łatwo porozumiewać się po francusku. Do 1957 roku Tunezja odzyskała niepodległość z Habibem Bourguibą, a w 1957 roku kraj ten stał się Republiką Tunezyjską.

Po odzyskaniu niepodległości rewolucja tunezyjska w 2011 roku obaliła prezydenta Zine El Abidine Ben Alego. Tunezyjczycy uzyskali prawo do głosowania na parlament w 2014 roku, a na jego prezydenta miesiąc później.

Ludność Tunezji to około dziesięciu milionów ludzi, w większości z regionu arabsko-berberyjskiego. Inne mniejszości to Europejczycy z Francji i Włoch.

Muzeum Bardo – Dla tych, którzy interesują się historią i chcą poznać historię Tunezji, jest to idealne miejsce do zwiedzania. Muzeum czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Przed odzyskaniem niepodległości Muzeum Barda było pałacem Beja (króla Tunezji). W muzeum tym znajdował się magazyn historycznych cywilizacji żyjących kiedyś w Tunezji.

Akropol – Ten stary kościółek znajduje się w Kartaginie. Jego prawdziwa nazwa to Katedra św. Ludwika, największy kościół w Afryce Północnej. Obecnie kościół ten pełnił funkcję atrakcji turystycznej, a także Sali Konserwatywnej, głównie w okresie letnim Akropulium Kartageńskiego.

W Tunezji mówi się dwoma językami: Arabskim i francuskim.

Najwyższą górą kraju jest Jebel ech Chambi o wysokości 1544 m n.p.m

W Tunezji znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż Morza Śródziemnego. Na północy znajduje się linia brzegowa z krystalicznie czystymi wodami, bujną roślinnością i dzikimi skałami, a południowe wybrzeże ma pustynny krajobraz wokół niego.

Sieć obszarów chronionych w Tunezji obejmuje około 8 % terytorium kraju. Składa się on z 17 parków narodowych oraz innych rodzajów obszarów chronionych.

Tunezyjczycy są stosunkowo egalitarni w relacjach międzyludzkich, ale istnieje silne poczucie etykiety.

Kartagina, potęga handlowa i wojskowy rywal Republiki Rzymskiej, została pokonana przez Rzymian w 146 roku p.n.e. Rzymianie okupowali Tunezję przez następne 800 lat.

Turyści są zazwyczaj zaskoczeni, widząc duży wpływ rzymskiej archeologii w Tunezji. Te obiekty i muzea Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym związane z Kartaginą zabytki, które z pewnością znajdują się na szczycie każdego szlaku turystycznego.

Tunezja stała się popularnym miejscem realizacji największych hollywoodzkich filmów, wśród których znalazły się m.in. Star wars, czy Jezus z Nazaretu.

Najbardziej znanym olimpijczykiem w Tunezji jest Mohammed Gammoudi, który zdobył cztery medale olimpijskie. W 1964 roku zdobył Srebrny medal w wyścigu 10.000 m, cztery lata później w Meksyku 1968 zdobył Złoty medal w grze 5.000 m i Brąz w wyścigu 10.000 m, a w 1972 roku srebrny medal w grze monachijskiej.

W rejonie Matmata ludzie nadal mieszkają w podziemnych domach.

Wielbłądy jedzą głównie mieszkańcy południowo-zachodniej Tunezji.

Kobiety mogą przekazać swoje imiona i nazwiska oraz narodowości swoim dzieciom.

Niezależna Tunezja pod rządami Bourguiba poczyniła znaczne wysiłki na rzecz poprawy statusu kobiet poprzez zachęcanie do edukacji i zatrudnienia, poprawę warunków zawierania małżeństw oraz zachęcanie do planowania rodziny.

Sahel, rozległa równina przybrzeżna wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego Tunezji, jest jednym z najważniejszych obszarów uprawy oliwek na świecie.

Meczet Ezzitouny został zbudowany w 732 r. n.e. przez Ubaidillaha bin al-Habhaba, gubernatora Afryki za panowania Hishama ibn Abdula Malika z dynastii Umayyad. Meczet znajduje się w centrum staromiejskiego kompleksu targowego.

Większość ludności to muzułmanie – 99,1% to muzułmanie sunniccy, a 1% to muzułmanie szyici, chrześcijanie i żydzi.

Miasto Kairouan jest czwartym co do ważności miastem w świecie islamu po Mekce, Medynie i Jerozolimie.

Kiedy w tunisyjnej ekipie kręcono film Raiders of the Lost Ark, członkowie załogi musieli usunąć 300 anten telewizyjnych z domów w Kairouan w Tunezji, aby jedna scena sprawiała, że ujęcie na dachu wyglądało jak w 1936 roku.

4.5/5 - (liczba ocen: 16)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.