Ciekawostki

15 ciekawostek o Iron Manie

Iron Man to fikcyjna postać komiksowa stworzona przez Marvel Comics i jeden z najsłynniejszych superbohaterów w kulturze. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Iron Man to alter ego Tony’ego Starka, czyli miliardera, wynalazcy i dyrektora generalnego Stark Industries.

2. Podczas pobytu w Afganistanie Tony Stark został złapany przez Dziesięć Pierścieni i zmuszono go do zbudowania pocisku Jerycho. Tę sytuację wykorzystał jednak do zbudowania broni, za pomocą której udało mu się uciec. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Tony postanowił udoskonalić swoją zbroję i w ten właśnie sposób stał się superbohaterem walczącym w obronie ludzkości, czyli Iron Manem.

3. Iron Man był jednym z założycieli grupy superbohaterów, w skład której wchodzili również Thor, Kapitan Ameryka, Black Panther, Ghost Rider, Kapitan Marvel oraz Hulk.

4. Jego cybernetyczna zbroja daje mu nie tylko nadludzką siłę i odporność, ale również zdolność latania dzięki napędowi odrzutowemu czy strzelania promieniami repulsora. Udoskonalona broja była wynikiem jego ogromnej pomysłowości, która jest jedną z jego głównych cech.

5. Pierwszą zbroję, Mark 1, Tony Stark zaprojektował na domowym komputerze. Jej rekonstrukcja stała w gablocie w jego domu. Potem przyszedł czas na kolejne zbroje, a wśród nich znalazła się na przykład War Machine Mark I, czyli kombinezon z karabinem maszynowym, granatnikiem i kinetycznym pociskiem powietrze-powietrze.

6. Do największych wrogów Iron Mana należeli Mandarin, czyli chiński szlachcic i dyplomata, który na pewnym etapie został wielkim zbrodniarzem, a także Iron Monger, czyli przemysłowiec, który ukradł Tony’emu Starkowi firmę Stark Industries. Przez wiele lat jego przeciwnikami byli również Justin Hammer, Anton Vanko, Whitney Frost, Hrabia Nefaria czy Spymaster.

7. Inspiracją dla stworzenia postaci Tony’ego Starka był amerykański miliarder, Howard Hughes, który był też konstruktorem lotniczym. To on skonstruował największy samolot na świecie, a Stan Lee uważał go za jedną z najbarwniejszych postaci swoich czasów. Howard Hughes stał się też głównym bohaterem filmu „Aviator” Martina Scorsese, w którymi zagrali Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett i Alec Baldwin.

8. Legendarna Strefa 51 uważana była za miejsce, w którym ukrywani są kosmici. W rzeczywistości Iron Man ukrył tam Kamień Rzeczywistości.

9. Szacuje się, że wykonanie prawdziwej zbroi Iron Mana kosztowałony około 800 tysięcy dolarów.

10. W komiksach Iron Man przez wiele lat zmagał się z alkoholizmem, ale w filmach postanowiono wygładzić nieco jego postać i zniwelować ten problem.

11. Kandydatami do roli Iron Mana byli między innymi Nicolas Cage i Tom Cruise. Ostatecznie w superbohatera wcielił się Robert Downey Junior.

12. W komiksach dwie pierwsze zbroje Iron Mana były wyposażone we wrotki, dzięki czemu mógł on nabrać większej prędkości niż na przykład biegając.

13. Zaawansowane modele zbroi Iron Mana mogły tworzyć hologramy. Bohater tworzył podczas alkoholowych libacji hologramy kobiet, które miały wysłuchiwać jego zwierzeń.

14. Jarvis to nie tylko kamerdyner Avengers, ale również system operacyjny stworzony przez Tony’ego Starka.

15. W pełni naładowana zbroja Iron Mana może udźwignąć do sto ton ciężaru.