AfrykaCiekawostki

37 ciekawostki o Etiopii

małpa

Czy wiesz, że są obszary Etiopii pokryte śniegiem? Nie? Oto ciekawe fakty, ciekawostki i mało znane informacje o Etiopii, których prawdopodobnie nie wiesz:

1. Etiopia jest około 8 lat za nami. Dzieje się tak dlatego, że Etiopia jest jedynym krajem na świecie, który ma 13 miesięcy w ciągu roku. Trzynasty miesiąc ma tylko pięć dni. Sześć w roku przestępnym

2. Etiopczycy również obchodzą Nowy Rok we wrześniu. Dokładnie 11 września.

3. Oficjalna nazwa to Federalna Demokratyczna Republika Etiopii. Ten afrykański kraj jest 27 krajem na świecie pod względem powierzchni. Ludność kraju przekracza 100 milionów mieszkańców, co czyni go dwunastym krajem pod względem liczby ludności na świecie.

4. Założona w 980 r. p. n. e. Etiopia jest jednym z najstarszych narodów na świecie.

5. Nazwa „Etiopia” pochodzi od greckich słów aitho i ops, które oznaczają „wypaloną twarz”. W ten sposób starożytni Grecy nawiązywali ciemnoskórą ludności wschodniej Afryki.

6. Etiopczycy mają jedną z najniższych oczekiwanych długości życia na świecie. Obecne dane szacują, że kobiety mogą żyć przez około 50 lat, a mężczyźni przez około 48 lat.

7. Chociaż małżeństwo dzieci jest nielegalne w Etiopii, 49% dziewcząt biorą ślub przed 18 rokiem życia, a prawie 1 na 5 etiopskich dziewcząt pozostaje w związku małżeńskim przed 15 rokiem życia.

8. Miejscowi mierzą czas od momentu kiedy słońce wschodzi i liczą czas do przeciwnej strony zegara. Kiedy słońce wschodzi o 6, mówi się, że jest godzina 12 – początek dnia w Etiopii.

9. Niektóre z tradycyjnych społeczeństw w Etiopii postrzegają bliźniaki jako znak pecha. Wierzą, że bliźniaki mogą być przeklęte lub przynosić złe duchy.

10. PKB Etiopii wynosi 174,7 mld USD. Nominalny PKB na mieszkańca wynosi tylko 1900 USD.

11. Legendarna Arka Przymierza, relikwia, która miała posiadać 10 przykazań, miała być umieszczona w kościele w Etiopii. Tylko jeden człowiek, opiekun, może widzieć arkę. Tak więc jest to dalej tajemnica.

12. Etiopia jest jednym z dwóch narodów na świecie, które nigdy nie były okupowane. Było tak, mimo że Włosi dwukrotnie próbowali i nie udało im się okupować kraju. Rosja jest drugim krajem który nie był nigdy okupowany.

13. Tutaj po raz pierwszy udomowiono osły i wielbłądy.

14. Wielka Dolina Rift przecina Etiopię od północnego wschodu do południa kraju i jest jedyną fizyczną cechą Afryki widoczną z kosmosu.

15. W niektórych rejonach Etiopii mieszkańcy noszą duży dysk na wardze. Uważa się to za piękne wśród mieszkańców tych regionów.

16. W Etiopii mówi się ponad 80 różnymi językami. Najczęściej mówi się w Oromo i Amharic. Na szczęście dla zagranicznych podróżnych angielski jest również powszechnie używany.

17. Etiopskie dzieci muszą uczyć się zarówno języka plemiennego, jak i języka urzędowego Amharica. Muszą również dobrze znać język angielski, zanim rozpoczną naukę w szkole średniej. Od 12 roku życia wszystkie lekcje prowadzone są w języku angielskim.

18. Etiopia jest jedynym krajem w Afryce z własnym alfabetem. W rzeczywistości używa on abugidy, znanej również jako alfa-syllabary, która składa się z 209 symboli i 25 wariantów liter.

19. Najstarszy szkielet skalny człowieka odkryto w Etiopii. Podobnie było też z kawą, czyniąc Etiopię domem ludzkości i ulubionego napoju pobudzającego ludzkość.

20. W ciągu ostatnich 20 lat liczba zapisów do szkół podstawowych wzrosła czterokrotnie.

21. Śmiertelność dzieci spadła o 50% w ciągu ostatnich dwóch dekad.

22. W Etiopii liczba osób mających dostęp do czystej wody potroiła się w ostatnich latach.

23. Etiopski wilk i Dżelada brunatna mieszkają w Etiopii i nie można ich znaleźć nigdzie indziej na świecie.

24. Z ekonomicznego punktu widzenia Etiopia zawsze pozostawała w tyle za większością innych krajów świata. Głód i bieda przez lata dotknęły kraj i nadal dotykają wielu jego mieszkańców.

25. Etiopczyk Abebe Bikila był pierwszym Afrykańczykiem, który zdobył złoto podczas Igrzysk Olimpijskich. Maraton ukończył na pierwszym miejscu po biegu boso.

26. Kraj ten jest najstarszym niepodległym krajem Afryki.

27. W kraju znajduje się źródło Błękitnego Nilu, który wraz z Białym Nilem tworzy Nil, najdłuższą rzekę na świecie.

28. Tradycyjni etiopscy rodzice i dzieci nie mają imienia i nazwiska.

29. W niektórych klasztorach i świętych miejscach w Etiopii, starożytne prawo zabrania kobietom stawiania stóp w granicach świątyni. Dotyczy to również wszystkich samic, w tym osłów, kur i kóz.

30. Etiopczycy zjadają średnio tylko 850 kalorii dziennie, co sprawia, że Etiopia jest jednym z najmniej pochłaniających kalorii krajów, a jej populacja jest jedną z najlżejszych. Średnia dzienna konsumpcja tłuszczu wynosi 21 gramów.

31. Kraj ten jest siedzibą znanego świętego miasta Lalibela. Turystyka – Lalibela nie jest jedynym „obowiązkowym” celem podróży w Etiopii. Faktycznie, naród zasłużył sobie na wyróżnienie jako jeden z krajów o największej liczbie obiektów światowego dziedzictwa UNESCO na świecie. Jest ich łącznie dziewięć. W dużej części miejscowości znajdują się meczety, starożytne ruiny i oszałamiające widoki. Oto lista: Aksum, Fasil Ghebbi, region Gondar, Harar Jugol, ufortyfikowane miasto historyczne, Krajobraz kulturowy Konso, Dolina Awash, Dolina Omo, Kościoł Rock-Hewn w Lalibela, Tiya, Park narodowy Simien.

32. Kawa została po raz pierwszy odkryta przez etiopskiego pasterza kóz o imieniu Kaldi w regionie Kaffa, z którego wywodzi się słowo „kawa”, kiedy zauważył, że jego kozy „tańczą” po zjedzeniu owoców z kawy.

33. Etiopski cesarz Menelik II był pierwszym Afrykańczykiem, który jechał samochodem w 1907 roku.

34. Kraj ten jest piątym najbiedniejszym krajem na świecie. Prawie dwie trzecie ludności Etiopii żyje za mniej niż 1 dolar amerykański dziennie.

35. Ponadto 80% etiopskich kobiet doświadczyło okaleczania/rozcinania żeńskich narządów płciowych.

36. W Etiopii za niegrzeczne uznaje się odmowę przyjęcia filiżanki kawy.

37. Podczas wizyty w Etiopii można również doświadczyć wspaniałego smaku domowego wina wyprodukowanego z miodu i krzewu – gesho.