AzjaCiekawostki

Fantastyczne ciekawostki i informacje o stolicy Bangladeszu – Dhaka

Dhaka

Dhaka wcześniej znany jako Dacca jest stolicą i największym miastem Bangladeszu. Jest to jedno z największych miast świata, z populacją 18,89 mln ludzi w obszarze Wielkiej Dhaaki.

Dhaka jest gospodarczym, politycznym i kulturalnym centrum Bangladeszu. Jest to jedno z głównych miast Azji Południowej, największe miasto we wschodniej Azji Południowej i wśród krajów bengalskich.

Jako część niziny bengalskiej miasto jest położone nad rzeką Buriganga, Turag, Dhaleshwari i Shitalakshya.

Miasto zyskało na znaczeniu w XVII wieku jako stolica prowincji i centrum handlowe Imperium Mughal w Azji Południowej.

Rzeka Buriganga jest ważna dla miasta, ponieważ łączy je z innymi częściami kraju

Departament Środowiska szacuje, że codziennie do rzeki Buriganga wyrzucane są 22.000 litrów sześciennych toksycznych odpadów.

Od momentu powstania jako nowoczesna stolica, liczba ludności, obszar oraz różnorodność społeczna i gospodarcza Dhaki ogromnie wzrosły. Dhaka jest obecnie jednym z najgęściej uprzemysłowionych regionów kraju.

Pochodzenie nazwy Dhaka jest nieznane. Niegdyś drzewa dhakowe były bardzo powszechne na tym obszarze i być może nazwa pochodziła od niego. Alternatywnie, nazwa ta może odnosić się do bogini Dhakeshwari, której świątynia znajduje się w południowo-zachodniej części miasta. Z kolei inna popularna teoria głosi, że Dhaka odnosi się do instrumentu dhak.

Riksze rowerowe są częścią kultury Dhaki.

Właściciele są zaangażowani w zwiększanie atrakcyjności swoich aktywów, więc istnieje wiele sklepów z dziełami sztuki i lakierami poświęconymi temu rzemiosłu.

2 marca 1971 roku flaga Bangladeszu została podniesiona w Dhace na Uniwersytecie w Dhace. W przeszłości kraj ten był częścią Pakistanu.

Dhaka ma klimat tropikalnej sawanny. Miasto ma odrębny sezon monsunowy, z roczną średnią temperaturą 26 °C.

Jako stolica Ludowej Republiki Bangladeszu, Dhaka jest domem dla licznych instytucji państwowych i dyplomatycznych. Bangabhaban jest oficjalną rezydencją i miejscem pracy prezydenta Bangladeszu, który zgodnie z konstytucją jest uroczystą głową państwa.

Gonobhaban, oficjalna rezydencja premiera, znajduje się po północnej stronie parlamentu.

Mieszkańcy kochają krykieta. Stadion Narodowy znajduje się w Dhace.

Nieoficjalnym napojem narodowym Dhaki jest herbata. Napój ten wytwarzany jest z kofeinowej herbaty z Bangladeszu.

Dhaka jest miastem meczetów. W okolicy znajduje się kilkaset meczetów, zarówno nowoczesnych, jak i historycznych struktur.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów mieści się w Tejgaon. Większość ministerstw rządu Bangladeszu mieści się w sekretariacie Bangladeszu.

Sąd Najwyższy, Sąd Najwyższy w Dhace i Ministerstwo Spraw Zagranicznych znajdują się w rejonie Ramny.

Dhaka gości 54 ambasady oraz liczne organizacje międzynarodowe. Większość misji dyplomatycznych znajduje się w Gulshan i Baridharze. W obszarze Agargaon w pobliżu Parlamentu znajdują się biura ONZ, Banku Światowego, Azjatyckiego Banku Rozwoju i Islamskiego Banku Rozwoju.

Podczas gdy większość Dhaki jest w przeważającej mierze islamska, w mieście znajduje się targ zwany Hindu Street. To miejsce charakteryzuje się żywymi kolorami, dziełami sztuki i biżuterią.

Większość ludzi w Dhace to muzułmanie, więc alkohol jest ograniczony.

Bogate tradycje i ciekawa historia Dhaki na przestrzeni lat przyciągnęły wielu turystów. A liczba turystów odwiedzających ten region z czasem tylko wzrosła. Dhaka to znacznie więcej niż tradycje i nudne liczby.