Afryka

20 niesamowitych ciekawostek o Saharze

pustynia

Wiele osób uważa, że Sahara jest największą pustynią na świecie, ale tak naprawdę nie jest.

Największą i największą pustynią na świecie jest Antarktyka. Ale Sahara jest dość duża i powiększa się z dnia na dzień.

Sahara jest największą niepolarną pustynią na świecie.

Obejmująca obszar ok. 9 mln km2 zajmuje tereny Algieria, Czad, Egipt, Libie, Mali, Mauretanie, Maroko, Niger, Sahare Zachodnią, Sudan i Tunezję.

Granice pustyni wyznaczają od wschodu Morze Czerwone, od północy Morze Śródziemne, a od zachodu Ocean Atlantycki i góry Atlasu.

Południową granicę wyznaczają rzeka Niger i Sahel, pas przejściowy, który przecina kontynent na linii, gdzie pustynny krajobraz zamienia się w półsuchą sawannę.

Główne miasta Sahary to Kair – Egipt, Trypolis – Libia, Nouakchott – stolica Mauretanii, Tamanrasset, Ouargla, Ouargla, Bechar, Hassi Messaoud, Ghardaia i El Oued w Algierii, Timbuktu w Mali, Agadez w Nigrze oraz Faya-Largeau w Czadzie.

Klimat i geografia Sahary

klimat na pustyni

Wiatry na północnym wschodzie Sahary osiągają poziom huraganu i często powodują burze piaskowe i pyłowe. Połowa Sahary otrzymuje mniej niż 2 centymetry deszczu rocznie, a reszta do 10 centymetrów.

Najwyższym szczytem Sahary jest wulkan Emi Koussi mający 3415 metrów w Górach Tybesti w północnym Czadzie. Pozostałe góry i pasma górskie pustyni to Góry Aïr, Góry Hoggar (Ahaggar), Atlas Saharyjski, Góry Tybestyjskie, Adrar des Iforas i Czerwone Wzgórza Morza Czerwonego.

Ciekawostki i informacje

wyprawa na pustyni

1. Sahara ma jeden z najtrudniejszych klimatów na świecie.

2. Wiele wydm osiąga wysokość ponad 180 metrów.

3. Sahara jest najgorętszą pustynią świata.

4. Na Saharze żyje kilka gatunków lisów.

5. Niegdyś Sahara była bujną krainą z licznymi roślinami i zwierzętami, która zaczęła wysychać około 4000 lat temu z powodu stopniowej zmiany nachylenia orbity ziemskiej, a jej skośność oscyluje pomiędzy 22,1 a 24,5 stopniami w cyklu 41 000 lat. Obecnie wynosi ona 23,44 stopni i maleje.

6. W niektórych częściach pustyni znajdują się nieliczne użytki zielone, w tym wyżyny oraz północne i południowe części pustyni.

7. Pustynne wysypiska Sahary są kształtowane przez wiatr lub wyjątkowo rzadkie opady deszczu i obejmują piaszczyste wydmy i pola wydmowe lub morza piaskowe, płaskowyże kamienne, równiny żwirowe, suche doliny, suche jeziora.

8. Z pustyni wznosi się kilka głęboko rozczłonkowanych gór i pasm górskich, wiele wulkanów.

9. Emi Koussi (duży wymarły wulkan), szczyt w Górach Tybesti jest wysoki na 3,415 metrów i jest to najwyższy punkt na pustyni.

10. W niektórych wyższych pasmach górskich śnieg może padać sporadycznie. 18 lutego 1979 r. na niskich wysokościach pustyni Sahary po raz pierwszy pojawiły się opady śniegu. Śnieg spadł w południowej Algierii, a w 2012 r. ponownie śnieg spał w Algierii.

11. Większość rzek i strumieni na Saharze ma charakter sezonowy lub przerywany, przy czym głównym wyjątkiem jest rzeka Nil, która przecina pustynię od jej początku w Afryce Środkowej do w Morza Śródziemnego.

12. Na Saharze znajduje się około 20 lub więcej jezior, z których większość to jeziora słonowodne. Jezioro Czad jest jedynym jeziorem słodkowodnym na pustyni.

13. Pod pustynią Sahara znajdują się jedne z największych na świecie zasobów wód podziemnych, obsługujące około 90 największych oaz.

14. W środkowej, najbardziej wysuszonej części Sahary, zbiorowisko roślin składa się z około 500 gatunków, co jest niezwykle mało, biorąc pod uwagę ogromne rozmiary tego obszaru.

15. Palmy, wprowadzone przez Arabów, są niezbędne do istnienia człowieka w oazie. Pnie są wykorzystywane do produkcji belek, liście są używane do produkcji koszyków, lin i dachów chat.

16. Wielbłądy są głównym zwierzęciem pustyni i mają dużą odporność na ciepło i pragnienie. Wielbłąd jest ulubionym zwierzęciem koczowników, drugim ulubionym zwierzęciem nomadów na Saharze jest koza.

17. Na Saharze mieszka około dwóch milionów ludzi. Mieszkańcy Sahary to przeważnie nomadowie. Przemieszczają się oni z miejsca na miejsce.

18. Podobnie jak wszystkie pustynie, Sahara jest stosunkowo rzadkim zbiorowiskiem dzikich roślin, o najwyższych stężeniach występujących na północnych i południowych krańcach.

19. Z śródziemnomorskiej roślinności, która pokrywała Saharę zanim stała się ona pustynią, w regionie w pobliżu gueltas pozostają jedynie drzewa laurowe i cyprysowe.

20. Na bardziej suchych obszarach nasiona roślin kiełkują szybko po deszczu, znosząc płytkie korzenie, kończąc cykl wegetacyjny i produkując nasiona w ciągu kilku dni, zanim gleba wyschnie. Nowe nasiona mogą leżeć w stanie uśpienia na suchej glebie przez lata, czekając na kolejne opady deszczu w celu powtórzenia cyklu.

Czytaj dalej: ciekawostki o Saharze