AfrykaCiekawostki

Zaskakujące ciekawostki i informacje o Kairze

Kair

Położony nad brzegiem Nilu, Kair jest największym miastem Afryki, jak również największym miastem w świecie arabskim. W ciągu swojej tysiącletniej historii Kair był stolicą wielkich średniowiecznych dynastii egipskich, brytyjską enklawą kolonialną i nowoczesnym miastem uprzemysłowionym.

Dziś jest to tętniąca życiem stolica o jednej z najwyższych na świecie gęstości zaludnienia na kilometr kwadratowy. Nawet jeśli miasto zmaga się ze społecznymi i środowiskowymi skutkami przeludnienia, dominuje w Egipcie pod względem politycznym, gospodarczym i kulturowym i pozostaje głównym celem podróży turystycznych.

Kair jest połączony autostradą z innymi głównymi miastami Egiptu. Droga Pustynna łączy Kair z Aleksandrią. Ponadto, istnieje Autostrada Morza Czerwonego, ukończona na początku lat 90-tych.

Kolej dostępna jest pomiędzy Kairem a wszystkimi obszarami doliny Nilu. Klimatyzowany pociąg ekspresowy, kursuje codziennie trzy razy dziennie na trasie Kair – Aleksandria.

Chociaż obszar ten jest zamieszkiwany od tysięcy lat, miasto zostało założone w 969 r. n.e.

Przez wieki był on rządzony przez faraonów starożytnego Egiptu, Rzymian, Turków, Francuzów i Brytyjczyków.

Międzynarodowy port lotniczy w Kairze to ważny punkt łączący Europę, Azję i Afrykę. Oferuje regularne usługi znanych linii lotniczych.

Mimo że Kair znajduje się nad rzeką Nil, nie jest jednym z głównych miast żeglarskich Egiptu, z których wszystkie posiadają porty na Morzu Śródziemnym – Aleksandria, Suez, i Port Said.

Ponad 300 tys.osób zginęło w ponad 50 plagach, które dotknęły miasto w latach 1349-1517. Dziś miasto liczy około 17 milionów mieszkańców na obszarze 453 km2.

Najbardziej znanym punktem orientacyjnym miasta jest Wielka Piramida w Gizie. Obiekt został zbudowany około 2500 r. p.n.e., zajmuje powierzchnię 53 tys. metrów kwadratowych i ma 140 metrów wysokości.

Ponieważ dzisiejszy Kair znajduje się w pobliżu rzeki Nil, od dawna jest zamieszkany.

Na przykład w IV wieku Rzymianie wybudowali twierdzę na brzegu rzeki Babilon. W 641 roku muzułmanie przejęli kontrolę nad tym obszarem i przenieśli jego stolicę z Aleksandrii do nowego, rosnącego miasta Kairu.

W tym czasie nazywano go Fustat i region ten stał się centrum islamu. W 750 roku stolica została jednak przeniesiona nieco na północ od Fustatu, ale w IX wieku została przeniesiona z powrotem.

Czytaj dalej: Co warto zobaczyć w Egipcie w jeden dzień lub weekend