Afryka

Co warto zobaczyć w Egipcie w jeden dzień lub weekend

Co warto zobaczyć w Egipcie

Egipt jest jednym z chętniej odwiedzanych państw Afrykańskich przez naszych rodaków. Wyjeżdżamy tam na urlop praktycznie w każdej porze roku, ponieważ zazwyczaj możemy liczyć na dobrą pogodę, której u nas przez większość roku niestety brakuje. Co zatem warto zobaczyć w Egipcie?

Do Egiptu wielu z nas wyjeżdża i zatrzymuje się w dużych ośrodkach wczasowych. Turyści nie wychodzą poza teren ośrodków tylko spędzają urlop właśnie w nim. Nie poznają kultury, zwyczajów, a często nawet egipskiej kuchni. Warto jednak jak najbardziej to zmienić i zapoznać się z Egiptem lepiej. Warto wiedzieć, co zobaczyć w tym kraju, ponieważ jest tu masa wartych odwiedzenia miejsc.

Każdy z nas, kto pojedzie do Egiptu musi zobaczyć Kair. Jest to miejsce obowiązkowe, z którego niestety wielu turystów rezygnuje, a to ogromny błąd. W mieście tym znajduje się wspaniałe Muzeum Egipskie, do którego powinniśmy się udać. Jest to naprawdę ogromne muzeum, którego zwiedzanie zajmie nam nie wiele godzin, ale nawet dni. Zapewne nie uda nam się wszystkiego zobaczyć, jednak nawet niewielka część eksponatów jaką zobaczymy zrobi na nas na pewno ogromne wrażenie.

W Kairze jest jeszcze jedno warte uwagi muzeum Gayer Andersona. Postać ta to major armii brytyjskiej. Muzeum znajduje się w starym średniowiecznym domu. Znajdziemy tutaj bardzo wiele ciekawych eksponatów, które pochodzą nie tylko z Egiptu, ale również z innych stron świata.

W Kairze mamy również kilka ciekawych i wartych odwiedzenia dzielnic miasta. Wycieczki zorganizowane nie zawsze się w te miejsca zapuszczają, dlatego warto wcześniej porozmawiać z przewodnikiem bądź zdecydować się na usługę przewodnika miejscowego. Warto na przykład zobaczyć islamską dzielnicę miasta, gdzie czeka na nas sporo ciekawych budowli. Nie możemy ominąć Kairskiego targowiska jakim jest Khan El Khalili. Znajdziemy tam wiele ciekawych rzeczy no i oczywiście pamiątki turystyczne.

Kolejnym wartym uwagi miastem jest Memfis. Jest to bardzo stare już miasto, w którym zachowało się kilka wartych zobaczenia pamiątek po starożytnym Egipcie. Przede wszystkim są to ogromnej wielkości posągi, przedstawiające faraonów. Wiele osób uważa, że w Memfis nie ma zbyt wiele do oglądania. Rzeczywiście tak jest. Te atrakcje, które się tutaj jednak znajdują jak najbardziej zachęcają do tego, aby te miejsce odwiedzić. Jeśli już jesteśmy w Egipcie, to powinniśmy właśnie zobaczyć jak najwięcej pamiątek pozostawionych przez przodków ze starożytnego Egiptu.

Kto nie słyszał o piramidach mieszczących się w Gizie? Chyba każdy, kto tylko choć trochę interesuje się Egiptem wie, że jest to szczególnie warte zobaczenia miejsce. Piramidy widoczne są na wizytówkach, fotografiach, w katalogach biur podróży. Nie można tu być i nie zobaczyć ich na własne oczy. Trzeba dlatego koniecznie wybrać się do Gizy, aby zobaczyć piramidę Chefrena i Cheopsa, a także Mykerinosa.

Oczywiście piramidy to nie jedyna atrakcja Gizy. Znajdziemy tu wiele przepięknych grobowców, które również warte są poświęcenia im naszej uwagi.

W Gizie znajduje się także znany na całym świecie Sfinks, czyli lew posiadający ludzką głowę. Będąc przy wspomnianych już piramidach, zapewne również zobaczymy tę monstrualną budowlę, ponieważ znajduje się ona stosunkowo blisko tamtych. Z ciekawostek warto wiedzieć, że posąg Sfinksa przez setki lat był zakopany pod piaskiem. Na szczęście dziś możemy go jak najbardziej podziwiać.

Ciekawymi obiektami, które również warte są uwagi, są Kolosy Memnona. Jak można już z samej nazwy wnioskować, są to gigantyczne posągi, które przedstawiają ówczesnego faraona jakim był Amenhotep III, który panował w okolicach 1388 do 1351 roku p. n.e. Z miejscem tym wiąże się pewna legenda. Posągi te według odwiedzających je starożytnych Greków wydawały ze swego wnętrza dziwne dźwięki, podobne do jęków. Istniało kilka opinii na ten temat, a jedna z nich wskazywała na to, że są to jęki zabitego Memnona.

Dziś wiadomo, że dźwięki te prawdopodobnie były wydawane przez posągi jednak z powodu ogrzewania się skał na słońcu, które w nocy były mocno chłodzone. Nie były to natomiast żadne jęki. Dziś tego zjawiska już niestety nie mamy możliwości zaobserwować. Na pewno byłaby to dodatkowa atrakcja, przyciągająca spore ilości turystów.

W Egipcie znajduje się ciekawy klasztor, który zlokalizowany jest w pobliżu góry Synaj. Według różnych źródeł jest to miejsce, w którym Mojżesz doznał objawienia. Klasztor pod wezwaniem Św. Katarzyny jest podobno najstarszym na świecie klasztorem, który nadal funkcjonuje. Jak najbardziej powinniśmy się do tego miejsca udać, o ile oczywiście jest to w zasięgu naszych możliwości.

Tak naprawdę, jeśli wybieramy się do Egiptu na dosyć krótki okres czasu, to powinniśmy naszą wycieczkę pokierować do dwóch najważniejszych miejsc w tym kraju. Obowiązkowo musimy zwiedzić Kari, a także Gizę. Są to najbardziej oczywiste i znane na całym świecie miejsca znajdujące się w Egipcie. Błędem byłoby gdybyśmy zrezygnowali z ich odwiedzenia! Warto jednak postarać się o to, aby wyjazd do Egiptu trwał znacznie dłuższy okres czasu. Atrakcji jest tu bardzo wiele i tak naprawdę praktycznie wszystko warte jest zobaczenia.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Egipcie.