AfrykaCiekawostki

+150 wyjątkowych zdjęć z Afryki i ciekawostki o Afryce

afryka-177

Dla podróżników, Afryka ma w sobie wszystko. Starożytne cuda, wspaniałe dzikie zwierzęta, niesamowite krajobrazy i olbrzymią ilość przeróżnych kultur które intrygują nieustraszonych poszukiwaczy od wieków.

Żaden inny kontynent nie dorównuje Afryce pod względem bogactwa przyrody. Znajdziemy tam zarówno gorące jak i zimne klimaty.

Dzięki temu roślinność jest tak różnorodna i powstała bardzo duża ilość zwierząt: przeróżne ssaki, czy ptaki których jest 1500 gatunków.

W Afryce znajdziemy zarówno największego ptaka czyli strusia, największe zwierzę lądowe – słonia jak i najszybsze zwierzę lądowe, czyli geparda

Co ciekawe, na Czarnym Lądzie mieszka 55 tysięcy pingwinów.

Niestety naukowcy przewidują, że w ciągu kilkunastu lat wszystkie pingwiny z tego kontynentu znikną.

Najwięcej ludzi mieszka w Nigerii (186 mln), Egipcie (97 mln), Demokratycznej Republiki Konga (83 mln), Etiopii (78 mln), RPA (56mln), Tanzanii (55 mln), Kenii (48 mln), Algierii (40 mln) i Sudanie (39 mln) i Maroku (34 mln).

Czarny kontynent to największy producent kamieni szlachetnych i diamentów. Około 50% drogocennych błyskotek kamieni i diamentów pochodzi z Czarnego Kontynentu. Afrykańczycy dostarczyli około 75% wszystkich diamentów które znajdują się na całym świecie. Wartość tych błyskotek szacuje się na 2 miliardów karatów, wycenianych na blisko 158 miliardów dolarów.

Afryka w XIX wieku prawie cała została skolonizowana przez ludzi z Europy. Do końca lat 60-tych większość krajów afrykańskich uzyskała suwerenność. Afryka jest oddzielona od Europy Morzem Śródziemnym, a najmniejsza odległość w Cieśninie Gibraltarskiej wynosi zaledwie 14 kilometrów.

Czarny ląd jest położony najbardziej oryginalnie, gdyż przechodzą przez niego oba zwrotniki i południk i równik.