Afryka

16 ciekawostek o Republice Południowej Afryki

słonie w RPA

Republika Południowej Afryki (RPA) jest popularnym miejscem, znanym z dzikiej przyrody, krajobrazów, kultury i przyjaznego folkloru. Istnieje wiele informacji i ciekawostek związanych z RPA, które czynią ją raczej niezwykłym i jeszcze bardziej ekscytującym miejscem do odwiedzenia.

Wymieniliśmy kilka naszych ulubionych ciekawostek o RPA.

panorama RPA

1. Zwracając się do kogoś o nazwę stolicy RPA, większość ludzi odpowie Johannesburg. Nawet jeśli jest to największe i najistotniejsze finansowo miasto w RPA, odpowiedź jest nieprawdziwa. Republika Południowej Afryki posiada 3 oficjalne stolice. Pretoria jest administracyjną stolicą, Bloemfontein stolicą sądownictwa, a Kapsztadem stolicą ustawodawczą Republiki Południowej Afryki.

2. Pierwszy w historii przeszczep serca przeprowadzono w RPA, w szpitalu Groote Schuur w Kapsztadzie. Chirurg Christiaan Barnard przeprowadził operację w 1967 roku. Operacja została uznana za udaną, chociaż pacjent zmarł 18 dni później z podwójnym zapaleniem płuc, ale jego ciało nie odrzuciło serca.

3. Trasa 62 jest najdłuższym szlakiem winiarskim na świecie. Jest to piękna i malownicza trasa, przechodząca przez takie obszary jak Klein Karoo, Robertson, Wellington, Calitzberg, Worcester i Oudtshoorn, gdzie można jeździć na strusiach. Trasa rozciąga się na odcinku około 850 km pomiędzy Kapsztadem a Portem Elżbietą, jako alternatywna i godna polecenia trasa zamiast autostrady N2.

4. Kraj ten znany jest również jako „Rainbow Nation”, nazwa nadana przez arcybiskupa Desmonda Tutu, niegdyś laureata Pokojowej Nagrody Nobla. W ciągu stuleci różne grupy ludzi przybyły do RPA, aby zamieszkiwać ten obszar, co sprawiło, że kraj stał się „jednym narodem” z ogromną różnorodnością ludzi, kultur i języków.

5. RPA jest również domem dla wielu wspaniałych krajobrazów i pięknej przyrody, począwszy od gór, piaszczystych plaż, równin, skalistych klifów po najbardziej kolorowe kwiaty. W sumie jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia, tak wielu ludzi i plemion do spotkania, różnych potraw do zjedzenia, że to może zająć trochę czasu, aby poznać prawdziwą i rzeczywistą tożsamość kraju.

6. Republika Południowej Afryki jest odpowiedzialna za wytwarzanie dwóch trzecich energii elektrycznej na kontynencie.

7. W RPA jest drugi co do wielkości wodospad na świecie, Tugela. Całkowity spad wynosi 948 metrów w pięciu kolejnych skokach, z czego najdłuższy nieprzerwany spad wody to 411 metrów. Upady Tugela jest częścią Królewskiego Parku Narodowego w górach Drakensberg.

8. Największy las stworzony przez człowieka znajduje się w Johanneburgu. Z ponad 6 milionami drzew, las w Johannesburgu uważany jest za największy las stworzony przez człowieka. Ponieważ tereny Johannesburga były pierwotnie użytkami, wszystkie drzewa zostały posadzone w XIX wieku w celu zapewnienia drewna dla przemysłu górniczego.

9. Republika Południowej Afryki posiada 80% infrastruktury kolejowej Afryki.

10. Kraj posiada 11 języków urzędowych: afrykański, angielski, Zulu, Xhosa, Ndebele, Northern Sotho, Sotho, Sotho, Swazi, Tsonga, Tswana i Venda. Najczęściej używanym językiem jest Zulu, a następnie Xhosa, które są również dwoma największymi plemionami w kraju. Jednak angielski jest uważany za główny język i jest powszechnie używany w całym kraju.

11. Na zachodnim wybrzeżu Afryki Południowej można znaleźć różne kolonie lęgowe pingwinów afrykańskich, znane również jako pingwin Jackass. Najsłynniejszym miejscem do odwiedzenia tych ptaków jest plaża Boulders, niedaleko miasta Simon, na południe od Kapsztadu.

12. Herbata Rooibos, naturalnie wolna od kofeiny, dostosowała się do południowoafrykańskiego klimatu i rośnie jedynie na obszarze Cederberg w prowincji Western Cape. Herbata Rooibos stała się popularna po dziesiątkach badań naukowych, które promowały korzyści zdrowotne picia tej herbaty.

13. Najwyższy na świecie komercyjny skok na bungee z mostumożna wykonać w RPA. W samym sercu Szlaku Ogrodowym most znajduje się 216 metrów nad rzeką Bloukrans. Most ten stanowi część autostrady N2 łączącej Kapsztad z Durbanem.

14. Kanion rzeki Blyde jest trzecim co do wielkości kanionem na świecie, ale uważany jest za największy „zielony” kanion. To prawdziwy cud natury w RPA. Najlepszym sposobem odwiedzenia i obejrzenia kanionu jest trasa Panorama w drodze do Parku Narodowego Kruger.

15. Na samej Górze Stołowej w Kapsztadzie znajduje się ponad 1500 gatunków roślin.

16. W kraju jest mnóstwo „rekordowych” zwierząt. Znajdziesz tu największego ptaka – strusia, największą rybę – wieloryba, najwyższe zwierzęta żyrafy, największe ssaki lądowe – słonie i najszybsze ssaki lądowe – gepardy.