Afryka

32 niezwykłych ciekawostek o Tanzanii

lew

Niewiele lokalizacji w Afryce może konkurować z różnorodnością przyrody, kultury, muzyki, sztuki i krajobrazów Tanzanii. Oto lista najciekawszych faktów o Tanzanii, które pobudzają wyobraźnię i dowodzą, że Tanzania jest sercem Afryki.

Tanzania, to miejsce, gdzie przyroda jest najśmielsza. Rozległe połacie łąk stanowią ozdobę tanzańskich terenów, a prawdziwe piękno kraju rozświetla wspaniałą bioróżnorodność i dzika przyroda.

1. Za wschodnimi brzegami leży wspaniałe miasto wyspiarskie Zanzibar, które zakorzeniło się w historii jako miasto wielu idei i kultur. Absorbując wibracje z odległych krajów, słusznie nazywa się je bramą Afryki.

2. Najwcześniejszą ludzką czaszkę na świecie znaleziono w zatoce Olduvai Gorge w Tanzanii przez Louisa i Mary Leakey.

3. W 1960 roku Jane Goodall badała zachowanie szympansów żyjących na wolności w Narodowym Parku Gombe w Tanzanii, który nadal jest najdłużej prowadzonym studium tego typu na świecie.

4. Krater Ngorongoro jest domem dla najgęstszej na świecie populacji lwów, dzikiej puszczy, słoni, hipopotamów, nosorożca, zebry, lamparta i hieny. W kraterze o powierzchni zaledwie 180 kilometrów kwadratowych znajduje się około 25000 zwierząt.

5. Tanzania jest otoczona 3 najpiękniejszymi jeziorami świata – Jeziorem Wiktorii, Jeziorem Tanganika i Nyasa.

6. Siedem krajów graniczy z Tanzanią: Kenia, Uganda, Ruanda, Burundi, Zambia, Malawi, Mozambik.

7. Freddie Mercury, wokalista i autor piosenek zespołu rockowego Queen, urodził się na Zanzibarze w Tanzanii.

8. Tanzańczycy uwielbiają muzykę hip hopową i stworzyli Bongo Flava, która jest połączeniem międzynarodowych stylów takich jak reggae, blues, rasta i dancehall z lokalnymi tradycjami muzycznymi, takimi jak taarab i dansi.

9. Tanzania dzieli się jednym wersem hymnem narodowym z RPA i Zimbabwe. Jest zatytułowany „Mungu Ibariki Afrika” (Bóg Błogosławi Afrykę) i został skomponowany przez Enocka Sontongę.

10. Kraj ten dzieli się na 26 regionów (mikoa), 21 na kontynencie, 3 na wyspie Zanzibar i 2 na wyspie Pemba. Są one następnie podzielone na 99 okręgów.

11. Kilimandżaro znajduje się w Tanzanii i na wysokości 5885 metrów n. p. m. i jest najwyższą górą w Afryce.

12. Na Górze Kilimandżaro można znaleźć prawie każdy rodzaj systemu środowiskowego. Obejmuje to tereny uprawne, lasy deszczowe, wrzosowiska, pustynię alpejską oraz szczyt arktyczny.

13. Najkrótsza wojna w historii toczyła się w 1896 roku w Tanzanii pomiędzy Wielką Brytanią a Zanzibarem. Trwała ona zaledwie 45 minut.

14. Park Narodowy Serengeti w Tanzanii jest jednym z najstarszych ekosystemów na świecie i niewiele się zmieniło w parku od ponad 1 miliona lat. Posiada różnorodność flory i fauny, która jest niedostępna nigdzie indziej na świecie.

15. Flaga Tanzanii składa się z czarnej i żółtej opaski, która ukośnie wycina dwa trójkąty. Górna część ma kolor zielony, a dolna jest niebieska. Flaga zawiera w sobie 4 elementy codziennego życia Tanzanii. Zielony przedstawia piękno przyrody, żółty przedstawia złoża mineralne kraju, czarny – ludzi, a niebieski – wspaniałe jeziora.

16. Tanzania jest nieco ponad dwukrotnie większa niż Kalifornia.

17. Kilimandżaro, uśpiony wulkan, jest pokryty śniegiem, mimo że znajduje się w pobliżu równika.

18. Drzewa Mpingo są najdroższym drzewem twardym na świecie.

19. Tanzania jest jednym z ostatnich miejsc, w których wciąż istnieje możliwość odkrycia nowego gatunku. W 2003 r. odkryto nową małpę, kipundż, która jest niezwykle rzadka i licząca około tysiąca zwierząt.

20. Oficjalnym językiem Tanzanii jest Suahili, ale mówi się tam w ponad 120 językach.

21. 30% powierzchni kraju zajmują parki narodowe, z 12 parkami, 13 rezerwatami przyrody i 38 obszarami chronionymi.

22. Ruaha National Park jest domem dla największej populacji dzikich słoni we wschodniej Afryce.

23. W Tanzanii znajduje się również największy na świecie krater wulkaniczny, Ngorongoro, o średnicy 19 km i głębokości 600 metrów.
Zanzibar, portowe miasto Tanzania, to kosmopolityczny punkt zapalny dominujący w kulturze Afryki Wschodniej. Jego długa historia z arabskimi władcami, hinduskimi robotnikami, handlarzami portugalskimi i kolonizatorami europejskimi stworzyła wyjątkową mieszankę tradycji, kuchni, muzyki, form tanecznych i sztuki.

24. Tanzania ma największe skupisko dzikich zwierząt na kilometr kwadratowy, z ponad 4 milionami dzikich zwierząt oraz przedstawicielami 430 gatunków i podgatunków.

25. Kraj ten jest ojczyzną największego na świecie kraba palmowego, który znajduje się na wyspie Chumbe w Zanzibarze.

26. W Tanzanii aktywnie żyje 162 różnych plemion i każde z nich jest wyjątkowe na swój własny sposób.

27. Księżyc może świecić tak jasno w Tanzanii nocą, że nie potrzebujesz latarki, aby zobaczyć dokąd idziesz.

28. W Tanzanii czas jest inny. Dzień pracy zaczyna się o godzinie 6.00 w Tanzanii, ale jest nazywany 1 godziną. Więc kiedy mówią, że 10 godzinia to znaczy faktycznie jest 16.

29. Jezioro Natron jest alkaliczne, słone i niezwykle gorące. Nikt nie spodziewałby się, że będzie to miejsce lęgowe flamingów.

30. Dar es Salaam, miasto we wschodniej Tanzanii, jest największym miastem w kraju. Jest to również największe na świecie miasto suahilijskojęzyczne, które zrodziło wielu wielkich ludzi w historii Afryki.

31. Dar es Salaam to stolica administracyjna, a miasto Dodoma to stolica ustawodawcza, w którym zasiada parlament.

32. Będąc dawną kolonią europejską Tanzańczycy przyjęli piłkę nożną i rugby jako ulubiony sport.