Piramida Cheopsa ciekawostki i mało znane informacje

Piramida Cheopsa, Wielka Piramida, Piramida Chufu. Pomimo faktu, że wielu badaczy mocno wierzy, że Wielka Piramida w Gizie została zbudowana, aby służyć jako wieczne miejsce spoczynku faraona, eksperci nie znaleźli ani jednego dowodu sugerującego, że Wielka Piramida miała służyć jako grób. Oto ciekawostki o ciekawostki Piramidzie Cheopsa.

Zobacz też -> ciekawostki o Starożytnym Egipcie

W rzeczywistości naukowcy nigdy nie odkryli żadnych hieroglifów ani starożytnych tekstów, które łączą piramidy z grobami.

Wewnątrz wielkiej piramidy w Gizie nie znaleziono żadnej mumii ani szczątków żadnego rodzaju. Co ciekawe, wydaje się, że nigdy nie było tam mumii i nie wydaje się prawdopodobne, że piramida została ograbiona w odległej przeszłości.

Piramida została po raz pierwszy odwiedzona przez Arabów w 820 r. n.e. Jedyną rzeczą znalezioną w piramidzie była pusta granitowa skrzynka w komorze królewskiej.

Spośród siedmiu słynnych Cudów Starożytnego Świata Wielka Piramida z Khufu (Cheopsa) w Gizie jest jedyną, która wciąż stoi. Nawet dla współczesnych ludzi jest zdumiewające, jak ta stworzona przez człowieka konstrukcja przetrwała tak długo.

Podczas budowy piramidy szybkość dostawy wynosiła 1 kamień o wadze 2,5 tony na minutę.
Do naszych obliczeń przyjmujemy 500 kamieni dziennie. Jest to przybliżony szacunek, zakładający 8-godzinny dzień, przez 290 dni w roku, z 20 lat na budowę piramidy. Zakładając również, że więcej czasu trzeba było poświęcić na wielkie granitowe bloki na komorę królewską oraz na trudniejszą górną część piramidy, gdzie praca przebiegała wolniej niż w dolnych partiach. Prawdopodobnie były też inne czynniki opóźniające budowę piramidy, takie jak pogoda czy chwilowy niedobór niektórych materiałów budowlanych.

Wielka Piramida została zbudowana w latach 2560 i 2540 przed naszą erą.

Piramida Khufu (Cheops) miała prawdopodobnie 210 warstw kamienia. Na wysokości 50m zbudowano już 82% całej piramidy. Teraz ma tylko 201 warstw.

Wielka Piramida została zbudowana dla Faraona Khufu.

Była to najwyższa wykonana przez człowieka konstrukcja na świecie przez tysiące lat.

Zobacz też: Ciekawostki o Egipcie

Wielka Piramida w Gizie jest najstarszym z siedmiu cudów świata.

Piramida ta jest największą ze wszystkich trzech piramid graniczących z Gizą, Egiptem i jest również największą piramidą jaką kiedykolwiek zbudowano.

Starożytna nazwa Wielkiej Piramidy w Gizie brzmiała Horyzon Khufu.

Do budowy piramidy użyto około 2,3 miliona bloków kamiennych. Kamieniołom w Asuanie, był miejscem, w którym znajdował się kamień, z którego wykonano masywne bloki tworzące piramidę. Każdy blok waży średnio około 2,5 tony, a sama piramida jest szacowana na 6,5 miliona ton.

Do budowy piramidy prawdopodobnie zbudowano szereg ramp. Bez twardych dowodów, historycy i naukowcy teoretyzowali, że system pochylni miał być metodą podnoszenia i manewrowania masywnymi granitowymi blokami dla Wielkiej Piramidy.

Piramida ta jest jedyną piramidą w Egipcie, o której wiadomo, że posiada przejścia wewnątrz, które idą w górę i w dół. Gdybyś chciał odwiedzić komnatę królewską, musiałbyś iść w dół, przez całą drogę.

Zaprawa używana do budowy piramidy nie może być dzisiaj reprodukowana. Mimo że została ona przeanalizowana, nadal nie wiadomo jak ją wykonać. Jest ona mocniejsza niż kamień, z którego zbudowano piramidę i nadal istnieje do dzisiaj.

Wysokość Wielkiej Piramidy wynosi 139 metrów. Wielka Piramida ma szerokość 230 m.

Piramida ta jest jedyną piramidą zbudowaną z wklęsłych boków. Oznacza to, że wszystkie cztery boki są lekko zakrzywione.

Szacuje się, że piramida posiada około 2300000 bloków kamiennych o wadze od 2 do 30 ton każdy, a nawet kilka bloków o wadze ponad 50 ton.

Podstawa piramidy zajmuje powierzchnię 55000 m2, przy czym każdy bok ma powierzchnię większą niż 20000 m2.

Temperatura wewnątrz jest stała i równa średniej temperaturze ziemi, 20 stopni Celsjusza.

Wielka Piramida w Gizie została prawdopodobnie ukończona w ciągu 20 lat i jako taka była częścią kompleksu nekropolii Khufu, który składał się również z dużych świątyń i mniejszych piramid. Później związek ten został poszerzony o dwie inne duże piramidy następców Khufu – Khafre i Menkaure, a rozszerzony zakres przestrzenny znany jest obecnie jako kompleks piramid z piramidą Giza.

Czytaj dalej: Ciekawostki o piramidach

4/5 - (liczba ocen: 18)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 19 stycznia 2022 o 19:47

    Warto dodać, że dokładnie wyznacza punkty geograficzne ziemi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.