AfrykaCiekawostki

22 Ciekawostki dla Dzieci o Starożytnym Egipcie

Egipt

Informacje, ciekawostki i fakty dotyczące starożytnego Egiptu.

Starożytny Egipt był jedną z największych i najpotężniejszych cywilizacji w historii świata. Zebraliśmy najlepsze informacje, fakty i ciekawostki o Starożytnym Egipcie specjalnie dla dzieci.

Zobacz też: 7 ciekawostek o 7 starożytnych cudach świata

1. Cywilizacja starożytnego Egiptu znajdowała się wzdłuż rzeki Nilu w północno-wschodniej Afryce. Nil był źródłem znacznej części starożytnego bogactwa Egiptu. Wielkie egipskie miasta rosły wzdłuż Nilu, gdy Egipcjanie stali się ekspertami w nawadnianiu i byli w stanie wykorzystać wodę z Nilu do uprawy przynoszących zyski upraw. Nil dostarczał Egipcjanom żywność, ziemię, wodę i transport. Każdego roku dochodziło do wielkich powodzi, które stanowiły żyzną glebę pod uprawę żywności.

2. Starożytny Egipt był bogaty w kulturę, w tym rząd, religię, sztukę i pisarstwo. Rząd i religia były powiązane jako przywódca rządu, faraon, był również przywódcą religii. Pismo było również ważne dla utrzymania rządu w dobrym stanie. Tylko uczeni w Piśmie mogli czytać i pisać i byli uważani za potężnych ludzi.

3. Większość starożytnych piramid egipskich zbudowano jako groby dla faraonów (władców starożytnego Egiptu) i ich rodzin. Do chwili obecnej w Egipcie odkryto ponad 130 piramid.

4. Życie pozagrobowe było niezwykle ważne dla Egipcjan. Wierzyli, że zachowując ciało zmarłego, co uczynili w procesie mumifikacji, jego dusza będzie żyła w życiu pozagrobowym na zawsze.

5. Piramida Khufu na Gizie jest największą piramidą egipską. Ta niesamowita budowla waży tyle co 16 budynków Empire State building.

6. Zarówno starożytni Egipcjanie, jak i kobiety nosili makijaż. Farba do powiek była zazwyczaj zielona (miedziana) lub czarna (ołowiana). Egipcjanie uważali, że makijaż nie tylko chroni przed słońcem, ale także posiada magiczną moc uzdrawiającą.

7. Alfabet egipski zawierał ponad 700 hieroglifów.

8. Starożytni Egipcjanie wierzyli w ponad 2000 bóstw. Mieli bogów na wszystko, od niebezpieczeństw do obowiązków.

9. Piramidy egipskie to prawdopodobnie najstarsze budowle, które do dziś przyciągają turystów z całego świata. Ich ogromne rozmiary, unikalny kształt, oraz tajemnicza historia czynią je tak interesującymi zarówno dla historyków jak i dla zwykłych turystów. Piramidy te są pełne komór i tajnych otworów. Piramidy zawierają niezliczoną ilość tajemnic i informacji, niektóre z nich są wciąż odkrywane.

10. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wygląda wnętrze piramidy? Cóż, wnętrze każdej piramidy jest inne i zostało zaprojektowane aby pasować do zainteresowań faraona. Większość piramid zbudowanych dla faraonów ma wiele komór i wejść, z drzwiami wykonanymi z kamienia, a czasami nawet złota. Do zdobienia tych komór użyto hieroglifów i obrazów z życia faraona.

11. Wielka Piramida Giza była najwyższą budowlą na świecie przez 3800 lat, aż do wybudowania Wieży Eiffla na początku XIX wieku.

Zobacz też -> Piramida Cheopsa ciekawostki i mało znane informacje

12. Do tej pory nie wiemy, co znajduje się w piramidach Giza. Archeolodzy i historycy wierzą, że wielkie piramidy, jak większość innych, mogą posiadać starożytne artefakty, które mogą obejmować przedmioty codziennego użytku i biżuterię.

13. Kompleks piramidy Giza strzeżony jest przez monolitycznego Sfinksa, lwa z głową człowieka.

14. Na zachodnim brzegu Nilu znajduje się około 70 piramid.

15. Grób króla Tutenchamona, który został odkryty w 1922 roku przez archeologa Howarda Cartera, zawierał solidną złotą maskę pogrzebową faraona.

16. Położenie każdej piramidy jest takie, że każda strona z jej zboczy zwrócona byłaby dokładnie w każdym kierunku – Wschodnim, Zachodnim, Północnym i Południowym.

17. Większość piramid została zbudowana z wapienia, podczas gdy kilka z nich, takich jak Wielka Piramida, również posiadała granit.

18. Starożytni Egipcjanie uważali koty za święte zwierzę. Uważa się, że większość rodzin trzymała kota jako zwierzę, co ich zdaniem przyniesie szczęście w gospodarstwie domowym.

19. Starożytni Egipcjanie wymyślili wiele rzeczy, których nadal używamy, takich jak papier, długopisy, zamki i klucze oraz pastę do zębów.

20. Pierwszymi mieszkańcami Nilu byli myśliwi i rybacy, którzy osiedlili się tam ponad 8000 lat temu. Nauczyli się uprawiać rośliny i hodować zwierzęta, zaczęli budować wioski i miasta. Handlowali z sąsiadami i nauczyli się żaglować. Do 3000 r. p.n.e. powstała cywilizacja.

21. Zaginione „złote miasto” zostało odkryto w Egipcie w 2021 roku. Przez stulecia miasto pozostawało ukryte pod piaskiem.

22. W 2021 roku powstał tłumacz hieroglifów od Google. Nazywa się Fabricius i jest w stanie nauczać czytać i pisać starożytne znaki.

Czytaj dalej: Ciekawostki o piramidach