7 Ciekawostek o 7 Starożytnych Cudach Świata
Czy możesz wymienić każdy z siedmiu starożytnych cudów świata? Nasz artykuł pomoże Ci odkryć szybkie, interesujące fakty o każdym starożytnym cudzie. Oprócz każdego z siedmiu starożytnych cudów świata umieściliśmy także inne starożytne cuda, które są często uważane i klasyfikowane jako cuda świata. Przedstawiamy cuda świata starożytnego i ciekawostki o nich które przygotowaliśmy dla dzieci jak i dorosłych.
Znajdź fascynujące i poznaj starożytne budynki, ogrody i posągi. Choć nie jest łatwo uszeregować wszystkie niesamowite rzeczy na tej planecie, niektórym udało się stworzyć listę siedmiu najlepszych. W rzeczywistości istnieje kilka list wspaniałych rzeczy/miejsc na świecie.
1. Fakty o Wielkiej Piramidzie w Gizie
Czy wiesz, że piramidy z Gizy są wyjątkowe w tym, że są jedynym Dawnym Cudem Świata, który istnieje do dzisiaj! Zbudowana około 2560 r. p. n. e. przez faraona, jest to najstarsza i największa piramida, która składa się na starożytną egipską nekropolię w Gizie. Wielka Piramida była najwyższą budowlą stworzoną przez człowieka od prawie 4000 lat, aż do momentu zbudowania w 1311 roku katedry w Lincolnie o wysokości 160 metrów. Przewyższyła o 13,4 m dotychczasową najwyższą budowlę świata, jaką była Piramida Cheopsa.
Czytaj dalej: Ciekawostki o piramidach
2. Fakty o wiszących ogrodach Semiramidy
Wiszące ogrody Semiramidy są jednym z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata, ale czy wiesz, że wiesz gdzie się znajdują? Według źródeł, ogrody zostały zbudowane przez Nabuchodonozora II (r. 605-562 p. n. e.) w Babilonie, aby pocieszyć swoją żonę Amytisa, która tęskniła za roślinami i kwiatami ze swojej ojczyzny. Jest to jeden z Siedmiu Cudów, które prawdopodobnie były wyłącznie legendarne – podczas gdy ogrody zostały wspomniane zarówno przez Greków, jak i Rzymian – nie ma współczesnych odniesień w żadnej ze znanych tablic.
Czytaj dalej: Ciekawostki o wiszących ogrodach
3. Informacje na temat pomniku Zeusa na Olimpii
Zeus siedział na tronie. W lewej dłoni trzymał berło, na którym siedział z kolei orzeł. Na prawej dłoni boga stała bogini zwycięstwa Nike. Budowę posągu rozpoczęto w 435r. p.n.e. Natomiast w 426r. cesarz rozkazał swoim ludziom rozebrać rzeźbę i przetransportować ją do Konstantynopola. W czasie pożaru pomnik uległ zniszczeniu. Według legendy, ekscentryczny cesarz rzymski Caligula chciał, aby posąg został przywieziony do Rzymu, aby mógł zastąpić głowę boga własną rzeźbą. Kiedy jego słudzy poszli wykonać to zadanie, pomnik śmiał się tak głośno, że ich rusztowanie zawaliło się i robotnicy uciekli.
Czytaj dalej: Pomnik Zeusa na Olimpii Ciekawostki
4. Fakty na temat Świątynia Artemidy w Efezie
Grecka świątynia poświęcona bogini łowów i zwierząt Artemidzie. Stanowiła największą ozdobę Efezu w Azji Mniejszej. Została wzniesiona około roku 550 p.n.e. na polecenia króla Krezusa. Do budowy, która trwała 120 lat, użyto najlepszego marmuru i drewna. Sklepienie podtrzymywało 117 kolumn, które miały 18 metrów wysokości. W 356 p.n.e. świątynię spalił szewc Herostrates. Odbudowano ją na ruinach poprzedniej i miała takie same wymiary jak poprzednio. Została jednak spalona przez Gotów w 262 roku n.e. i już jej nie odbudowano.
Czytaj dalej: Świątynia Artemidy w Efezie ciekawostki
5. Fakty o Mauzoleum w Halikarnasie
Miało około 45 metrów wysokości, a jego ściany zdobiły rzeźbione płaskorzeźby, a jego dach zwieńczony był posągiem czterech koni ciągnących rydwan. Niewiele wiemy o życiu Mauzolosa, ale jego sława przetrwała wieki. Jego miejsce pochówku było tak wspaniałe, że teraz używamy jego imienia, by opisać jakikolwiek wielki grobowiec: „mauzoleum”.
Czytaj dalej: Mauzoleum w Halikarnasie ciekawostki
6. Fakty o Kolosie Rodyjskim
Ten imponujący posąg stał kiedyś pod miastem Lindos na greckiej wyspie Rodos. Kolos miał około 30 metrów wysokości i stał na 10-metrowym piedestale. Stał tylko przez 56 lat, zanim został zniszczony podczas trzęsienia ziemi.
Czytaj dalej: Kolos Rodyjski ciekawostki
7. Fakty o Latarni morskiej na Faros
To najmłodszy z 7 cudów starożytnego świata. Zbudowana na wyspie Faros między 280 a 247 p. n. e., miała wysokość około 120 metrów i została zamówiona przez Ptolemeusza I, jednego z macedońskich następców Aleksandra Wielkiego, aby pomóc w prowadzeniu żeglarzy do portu Aleksandrii. Ten cud był tak celebrowany w starożytnym świecie, że faros stał się greckim słowem latarni morskiej – a także w wielu innych językach, takich jak francuski (phare), włoski i hiszpański (faro), portugalski (faro), portugalski (farol), a nawet szwedzki (fyr) i bułgarski (dawny).
Czytaj dalej: Latarnia morska na Faros ciekawostki