Ciekawostki

Pomnik Zeusa na Olimpii – Ciekawostki, Informacje, Fakty

zeus

Monument Zeusa na Olimpii był jednym z najważniejszych dzieł starożytnej sztuki i architektury. Znajdował się na terenie świątyni Zeusa w starożytnej Olimpii w Grecji. Był to wspaniały marmurowy posąg Zeusa, który został wykonany przez słynnego rzeźbiarza Fidiasza.

Posąg miał wysokość 12.4 metrów i był jednym z największych i najpiękniejszych posągów starożytnego świata.

Został zbudowany w V wieku p.n.e. i uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł starożytnej architektury i rzeźby. Niestety, posąg nie zachował się do naszych czasów i pozostaje tylko w opisach historyków i literaturze starożytnej. Poznajcie interesujące ciekawostki o pomnik Zeusa na Olimpii:

1. Statua Zeusa w Olimpii to starożytny posąg przedstawiający króla greckich bogów, Zeusa, na jego tronie.

2. Musimy pamiętać, że w tamtych czasach nie było jeszcze wieżowców. Najwyższą budowlą w tamtych czasach była Wielka Piramida w Gizie, a druga najwyższa w czasach starożytnych Latarnia w Aleksandrii nie została jeszcze wtedy zbudowana. Tak więc zobaczenie posągu, który w przybliżeniu miał wysokość 13 metrów, co jest odpowiednikiem 4-piętrowego budynku, musiało być niezwykłym widokiem.

3. Ponieważ posąg Zeusa był tak ogromny, najprawdopodobniej nie było łatwym zadaniem ustawienie go na miejscu wewnątrz świątyni. Wymagało to zarówno demontażu wewnętrznych kolumn w celu ich ponownego umieszczenia, jak i dokonania znacznych modyfikacji komory wewnątrz świątyni, w której umieszczono posąg.

4. Pierwotne miejsce posągu Zeusa w Olimpii znajdowało się w świątyni Zeusa, znajdującej się w Olimpii, w europejskiej Grecji.

5. Posąg Zeusa w Olimpii został wykonany głównie z drewna cedrowego pokrytego kością słoniową i złotem, a także został ozdobiony metalami szlachetnymi i kamieniami, drewnem i kością słoniową.

6. Olimpia była również domem dla Świątyni Zeusa, starożytnej greckiej świątyni zbudowanej na cześć Zeusa.

7. Statua Zeusa górowała nad odwiedzającymi ją ludźmi, wywołując strach, a zwyczajem było, że sportowcy biorący udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich składali w obecności statuy przysięgę dotyczącą zasad gry.

8. Oprócz ogromnych rozmiarów i lokalizacji wewnątrz świątyni Zeusa, innymi rzeczami, które czyniły posąg Zeusa w Olimpii tak imponującym, były jego dekoracje. Jego draperia była wykonana ze złota, a jego tron zdobiły heban, kość słoniowa i kamienie szlachetne.

9. Olimpia była bardzo wilgotnym miejscem. Z tego powodu panele z kości słoniowej, które tworzyły skórę posągu, wymagały stałej pielęgnacji. Do tego stopnia, że raz dziennie trzeba było je pokrywać oliwą z oliwek, aby kość słoniowa nie popękała.

10. Budowa świątyni Zeusa rozpoczęła się w 470 roku p.n.e. i uważa się, że zakończyła się około 457 roku p.n.e. Oznacza to, że Świątynia Zeusa istniała już 22 lata przed zleceniem wykonania posągu Zeusa.

11. Wszystkie współczesne przedstawienia posągu Zeusa w Olimpii oparte są na opisach historycznych oraz na wyobrażeniach starożytnych greckich artystów, które można znaleźć na starożytnych greckich monetach.

12. Według Pausaniasa, podróżnika i geografa, który odwiedził świątynię Zeusa i widział posąg w jej wnętrzu, sandały, które Zeus miał na sobie, były wykonane ze złota, a postument, na którym spoczywały, był ozdobiony płaskorzeźbami, które przedstawiały mityczne bitwy między Grekami a Amazonkami.

13. Posąg Zeusa w Olimpii został zbudowany przez legendarnego rzeźbiarza i architekta Fidiasza, pochodzącego ze starożytnej Grecji, około 435 roku p.n.e. Pracownia Fidiasza znajdowała się tuż obok świątyni Zeusa.

14. Cesarz rzymski Konstantyn Wielki nawrócił się na chrześcijaństwo w 312 roku n.e. natychmiast zrobił bardzo chrześcijańską rzecz. Kazał pozbawić złota wszystkie pogańskie świątynie i wszystkie pogańskie pomniki. Dotyczyło to również złota i kamieni szlachetnych używanych do dekoracji posągu Zeusa w Olimpii.

15. Posąg Zeusa zawierał berło, któremu towarzyszył orzeł w lewej ręce posągu, a w prawej posąg Nike, starożytnej greckiej bogini zwycięstwa.

16. Według greckiej legendy, gdy Fidiasz kończył budowę posągu Zeusa w Olimpii, w świątynię uderzył piorun w odpowiedzi na prośbę Fidiasza o błogosławieństwo.

17. Z powodu zakazu kultów pogańskich przez cesarza rzymskiego Teodozjusza I, został przeniesiony do Konstantynopola, gdzie został najprawdopodobniej zniszczony w wielkim pożarze pałacu Lausus, w 475 roku n.e.