Ciekawostki

Ciekawostki o Latarni Morskiej na Faros

Latarnia morska na Faros

Latarnia morska na Faros była jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych dla żeglarzy w starożytnej Grecji. Znajdowała się na wysepce Faros w pobliżu Aleksandrii w Egipcie i była jednym z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata.

Latarnia morska była imponującą budowlą, która sięgała wysokości ponad 120 metrów. W jej górnej części umieszczona była komora z ogniem, który wskazywał żeglarzom drogę do portu. Latarnia morska była zbudowana z kamienia i była jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnej architektury i inżynierii.

Niestety, w wyniku trzęsienia ziemi i erozji czasowej, latarnia morska została znacznie zniszczona i pozostały tylko nieliczne fragmenty jej ruin. Mimo to, latarnia morska na Faros nadal jest uważana za ważne i imponujące dzieło starożytnej technologii i architektury. Poznajcie interesujące ciekawostki o latarni morskiej na Faros:

1. Latarnia morska w Aleksandrii znajdowała się na wyspie Farob, niedaleko egipskiego wybrzeża Morza Śródziemnego.

2. Aleksander Wielki założył miasto Aleksandria w 332 r. p.n.e. Po jego śmierci Ptolemeusz I Soter ogłosił się faraonem. Zbudował miasto i zlecił budowę latarni morskiej.

3. Legenda głosi, że Ptolemeusz nie pozwolił Sostratusowi na wypisanie swojego imienia na ścianach latarni. Nawet wtedy Sostratus napisał na ścianie „Sostratus, syn Dextiphona, poświęcony bogom zbawicielom dla dobra mórz”, a następnie nałożył tynk i napisał imię Ptolemeusza.

4. Latarnia składała się z trzech stopni: piramidalnego, pryzmatycznego i cylindrycznego.

5. Faros było małą wyspą związaną z Aleksandrią kopcem zwanym Heptastadion.

6. Projektantem latarni był Sostrat z Cnidus.

7. Latarnia została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w 956 roku, a następnie ponownie w 1303 i 1323 roku.

8. Chociaż latarnia przetrwała prawie 22 trzęsienia ziemi, ostatecznie zawaliła się w 1375 roku.

9. Latarnia z Faros była punktem orientacyjnym dla starożytnych żeglarzy zmierzających do portu w Aleksandrii.

10. Koszt budowy wyniósł około 800 talentów, co stanowi równowartość dzisiejszych 3 milionów dolarów.

11. Według różnych źródeł wysokość Latarni Morskiej wynosiła od 115 do 137 metrów. Ze względu na praktyczność wzniesiono ją z bloków marmuru, mocowanych zaprawą ołowianą. W budowę zaangażowani byli najlepsi aleksandryjscy architekci i naukowcy – to oni wymyślili projekt latarni, składającej się z trzech poziomów.

12. Na szczyt prowadziły spiralne schody.

13. Obecnie na miejscu latarni znajduje się wojskowa twierdza Egiptu, więc badacze nie mogą się tam dostać.

14. Pierwszy poziom Latarni Aleksandryjskiej miał kształt piramidy z płaszczyznami zorientowanymi na 4 punkty kardynalne. Jego gzymsy były ozdobione posągami trytonów. Pomieszczenia tego poziomu przeznaczone były do zakwaterowania robotników i żołnierzy, przechowywania sprzętu i paliwa.

15. Światło latarni można było dostrzec według różnych źródeł w odległości od 60 do 100 km.