Ciekawostki

Świątynia Artemidy w Efezie – Ciekawostki, Fakty

Świątynia Artemidy w Efezie

Świątynia Artemidy w Efezie była jedną z największych i najbardziej imponujących świątyń starożytnego świata. Znajdowała się w Efezie w dzisiejszej Turcji i była poświęcona bogini Artemidzie, greckiej bogini łowów i opiekunki kobiet. Świątynia została zbudowana w VI wieku p.n.e. i była jednym z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata.

Była to wspaniała budowla z marmuru, z wieloma kolumnami i ozdobnymi detalami, która imponująco wyglądała nad brzegiem Egejskiego morza. Świątynia była kilkakrotnie przebudowywana i rozbudowywana w ciągu swojego istnienia, a jej ostateczna wersja była jednym z największych i najbardziej imponujących zabytków starożytnego świata.

1. Niestety, świątynia została zniszczona w V wieku n.e. i pozostały tylko fragmenty jej ruin. Poznajcie interesujące ciekawostki o Świątyni Artemidy w Efezie:

2. Mimo kolejnych zniszczeń, świątynia była wielokrotnie odbudowywana i za każdym razem budowniczowie poprawiali osiągnięcia poprzednich twórców.

3. Świątynia Artemidy była jedną z najwspanialszych budowli starożytności zbudowaną przez Efezjan.

4. Artemida była uważana za boginię polowania i dziczy i była interpretowana jako „wielka matka natury”.

5. Uważa się, że pierwsza wersja świątyni Artemidy powstała w drugiej połowie VIII wieku p.n.e.

6. Artemida, jedna z najbardziej znanych bogiń starożytnej Grecji, była bliźniaczą siostrą Apolla oraz córką bogów Zeusa i Leto.

7. Świątynia Artemidy w Efezie znajdowała się na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej i została zbudowana w VI wieku p.n.e.. Tak ogromny był jej rozmiar, dwukrotnie większy niż innych greckich świątyń, w tym Partenonu, że wkrótce została uznana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.

8. W VII wieku p.n.e. świątynia została zniszczona przez powódź i pozostawiona w ruinie na co najmniej 150 lat.

9. Druga świątynia była znacznie większa. Odbudowa świątyni rozpoczęła się w 550 roku p.n.e. i trwała około 10 lat. Była to pierwsza grecka świątynia w historii, która została zbudowana z marmuru. Kolumny stały w podwójnych rzędach na wysokości 13 metrów, a co najmniej 36 z nich było ozdobionych reliefami honorującymi bogów. Świątynia była ogromną konstrukcją i miała 115 metrów długości i 46 metrów szerokości, czyli była około 4 razy większa od pierwszej wersji.

10. Zniszczona przez podpalenie w IV wieku p.n.e., a następnie odbudowana, wielka jońska świątynia przetrwała do późnego antyku i inwazji gotyckiej około 267 roku. Ponownie odbudowana, w 401 roku została zburzona po raz ostatni przez chrześcijański tłum.

11. Świątynia Artemidy znana jest również jako świątynia Diany.

12. Dzisiaj tylko fundamenty i samotna kolumna przypominają o miejscu, w którym kiedyś stała największa świątynia w starożytnym regionie Morza Śródziemnego.

13. Efez był grecką kolonią na wschodnim wybrzeżu Azji Mniejszej, założoną w VIII wieku p.n.e., chociaż greccy osadnicy byli na tym terenie od około 1200 roku p.n.e. Grecka bogini Artemida była szczególnie ważna dla Efezjan.

14. Jednym z powodów, dla których nie została odbudowana, był fakt, że koszty budowy byłyby zbyt wysokie.