Ciekawostki

29 Fascynujących Ciekawostek o Morzu Śródziemnym

morze śródziemne

Region śródziemnomorski jest najpopularniejszym celem podróży turystycznych na świecie – przyciąga około jednej trzeciej międzynarodowych turystów na świecie. Zebraliśmy w jednym miejscu 29 najważniejszych informacji, faktów i ciekawostek o Morzu Śródziemnym. Miłej lektury!

1. Morze Śródziemne to morze połączone z Oceanem Atlantyckim, otoczone basenem Morza Śródziemnego i prawie całkowicie zamknięte lądem: na północy przez Europę Południową i Anatolię, na południu przez Afrykę Północną, a na wschodzie przez Lewant.

2. Chociaż morze jest czasami uważane za część Oceanu Atlantyckiego, jest ono zazwyczaj identyfikowane jako oddzielna część wód. Dowody geologiczne wskazują, że około 5,9 mln lat temu Morze Śródziemne zostało odcięte od Atlantyku i częściowo lub całkowicie wysuszone przez okres około 600 000 lat – kryzys zasolenia Mesjanów, zanim zostało ponownie napełnione przez powódź Zanclean około 5,3 mln lat temu.

3. Morze Śródziemne zajmuje powierzchnię ok. 2,5 mln km2, ale jego połączenie z Atlantykiem (Cieśnina Gibraltarska) ma zaledwie 14 km szerokości. Cieśnina Gibraltarska to wąska cieśnina łącząca Ocean Atlantycki z Morzem Śródziemnym i oddzielająca Gibraltar i Hiszpanię w Europie od Maroka w Afryce.

4. Ma średnią głębokość 1500 m, a najgłębszy odnotowany punkt ma 5267 m w Głębinie Kalipsa na Morzu Jońskim.

5. Morze było ważnym szlakiem dla kupców i podróżników z czasów starożytnych, który umożliwił wymianę handlową i kulturalną między ludami regionu. Historia regionu Morza Śródziemnego jest kluczowa dla zrozumienia pochodzenia i rozwoju wielu nowoczesnych społeczeństw.

6. Kraje otaczające Morze Śródziemne w porządku zgodnym z ruchem wskazówek zegara to Hiszpania, Francja, Monako, Włochy, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Grecja, Turcja, Syria, Liban, Izrael, Egipt, Libia, Tunezja, Algieria i Maroko.

7. Morze ma dwa główne podregiony – wschodni i zachodni.

8. Malta i Cypr to kraje wyspiarskie na morzu.

9. Morze Śródziemne podzielone jest na kilka mniejszych akwenów wodnych, z których każdy posiada własne oznaczenie (od zachodu na wschód): Cieśnina Gibralta, Morze Alborańskie, Morze Balearskie, Morze Liguryjskie, Morze Tyrreńskie, Morze Jońskie, Morze Adriatyckie i Morze Egejskie.

10. Jego zachodnio-wschodnia długość, od Cieśniny Gibraltarskiej do Zatoki Iskenderun, na południowo-zachodnim wybrzeżu Turcji, wynosi około 4.000 km.

11. Cechy normalnego morza są tu rzadko spotykane. Przypływy na tym morzu nie są tak widoczne jak przypływy w innych miejscach. Na klimat tego regionu ma wpływ nieskażona natura tego akwenu. Klimat panujący w regionie śródziemnomorskim znany jest jako klimat śródziemnomorski, który jest podtypem klimatu podzwrotnikowego, przeważnie mokrego, z mroźnymi zimami i gorącymi latami.

12. Morze Śródziemne jest domem dla wielu gatunków wielorybów, w tym wielorybów, które są drugim co do wielkości wielorybem na świecie.

13. Rzymianie, przed rozpoczęciem Imperium Rzymskiego, nazywali je „Mare Magnum” (Wielkie Morze) lub „Mare Internum” (Morze Wewnętrzne). Imperium Rzymskie określiło je jako „Mare Nostrum” (Nasze Morze).

14. Linia brzegowa rozciąga się na 46 000 km.

15. Morze Śródziemne jest również znane z unikalnego ekosystemu i wysokiego poziomu endemizmu. Występuje w nim więcej gatunków endemicznych niż w sąsiednim Oceanie Atlantyckim. Jeśli wierzyć szacunkom, około 25% gatunków występujących w Morzu Śródziemnym jest dla niego endemicznych, tzn. nie występuje nigdzie indziej niż w tej części wód.

16. Objętość wody w morzu wynosi 3.750.000 kilometrów sześciennych.

17. Morze” lub „Wielkie Morze” było tym, do czego odwoływali się starożytni Grecy. Nazywano je również „naszym morzem” lub „Morzem wokół nas”.

18. Nazwa Morza wywodzi się od łacińskiego słowa „mediterraneus”, oznaczającego „w głębi lądu” lub „w środku Ziemi”. Słowo to można podzielić na dwa słowa – „medius”, co oznacza „środek” i „terra”, co oznacza „Ziemię”.

19. Typowy klimat śródziemnomorski ma gorące, wilgotne i suche lata i łagodne, deszczowe zimy.

20. Morze Śródziemne jest prawdopodobnie jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo bloków basenu morskiego na świecie, z unikalną kombinacją przyjemnego klimatu, pięknego wybrzeża, bogatej historii i różnych kultur.

21. Roślinność regionu jest specjalnie przygotowana do przetrwania długich, bardzo suchych miesięcy letnich.

22. Uprawy w regionie obejmują oliwki, winogrona, pomarańcze, czy mandarynki.

23. Na Morzu Śródziemnym znajduje się ponad 3300 wysp i prawie 60 krajów wokół morza.

24. W późniejszym średniowieczu rosła potęga osmańska z Anatolii, która zdołała całkowicie zniszczyć Cesarstwo Bizantyjskie w 1453 roku wraz ze słynnym podbojem Konstantynopola. Do XVI wieku władza osmańska przejęła kontrolę nad większością Morza Śródziemnego i posiadała znaczące bazy marynarki wojennej w Tunezji, Algierii i południowej Francji.

25. Morze Śródziemne było kiedyś określane przez Kartagińczyków mianem „Morza Syryjskiego”. Co ciekawe jednak, w syryjskich tekstach z czasów starożytnych, morze nazywano „Wielkim Morzem”. Ta sama nazwa została użyta nawet w Biblii hebrajskiej i epopei fenickiej.

26. Jej skaliste rafy, łąki z trawy morskiej i tereny podmorskie są szczególnie ważnymi siedliskami, które wspierają ogromną różnorodność biologiczną. Łąki z trawy morskiej stanowią ważne siedliska, zwłaszcza jako miejsca lęgowe, żerowania i odpoczynku dla wielu gatunków morskich, zwłaszcza ryb, skorupiaków i żółwi morskich.

27. Współczesny hebrajski określa to morze jako „Morze Śródziemne” lub „HaYam HaTikhon”.

28. Podstawowe dopływy do Morza Śródziemnego obejmują: Ocean Atlantycki, Nil, Morze Marmara, Padu, Chelif, Rodan, Ebro.

29. Niektóre z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie znajdują się na Morzu Śródziemnym. Szacuje się, że przez Morze Śródziemne przepływa około 220.000 statków handlowych o wyporności ponad 100 ton każdego roku – około jednej trzeciej całkowitej światowej żeglugi handlowej.