Ciekawostki

Mauzoleum w Halikarnasie – Ciekawostki, Fakty

Mauzoleum w Halikarnasie

Mauzoleum w Halikarnasie było jednym z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata. Znajdowało się w mieście Halikarnas w starożytnej Grecji (obecnie Bodrum w Turcji) i było grobowcem króla Mausola. Mauzoleum było imponującą budowlą z pięknie rzeźbionymi detalami i kolumnami, a jego wysokość sięgała 44 metrów.

Było to jedno z pierwszych budynków, które zostały zbudowane w celu upamiętnienia i uczczenia osoby, a nie jako świątynia dla bogów. Mauzoleum było tak imponujące, że stało się wzorem dla wielu innych grobowców i budynków późniejszych. Niestety, mauzoleum zostało zniszczone przez sztorm i pozostały tylko nieliczne fragmenty jego ruin. Poznajcie interesujące ciekawostki o Mauzoleum w Halikarnasie:

1. Kiedy Masusolus zmarł w roku 353 p.n.e., jego siostra-żona była tak załamana, że postanowiła zbudować najbardziej niesamowity grobowiec, jaki kiedykolwiek powstał, aby uczcić pamięć swojego zmarłego brata-męża.

2. Halikarnas był starożytnym greckim miastem, położonym na tym, co jest dziś nowoczesnym miastem Bodrum w Turcji.

3. Mauzoleum zostało zbudowane na wzgórzu górującym nad miastem Halikarnas. Osiadło na ogromnej podstawie, która wyniosła je na wysokość około 45 metrów.

4. Według opisu rzymskiego autora Pliniusza Starszego (23-79 CE), pomnik był prawie kwadratowy, z całkowitym obwodem (125 metrów). Był on ograniczony 36 kolumnami, a szczyt tworzył 24-stopniową piramidę zwieńczoną czterokonnym marmurowym rydwanem.

5. Większość tego, co wiemy o Mauzoleum, opiera się na opisach rzymskiego autora Pliniusza Starszego. Jego opisy, pozwoliły nam stworzyć modele tego, jak Mauzoleum mogłoby wyglądać.

6. Eustacjusz z Tesaloniki napisał w XII wieku w komentarzu do Illiady, że mauzoleum „było i jest cudem”, co sugerowałoby, że w tym okresie jeszcze istniało. Kiedy w 1402 roku przybyli rycerze św. Jana z Jerozolimy, mauzoleum było już zniszczone.

7. Dom Świątyni w Waszyngtonie został zbudowany tak, aby przypominał to, jak naszym zdaniem wyglądałoby Mauzoleum w Halikarnasie.

8. Fragmenty rzeźby Mauzoleum zachowane w British Museum obejmują fryz przedstawiający walczących Greków i Amazonki oraz posąg o wysokości 3 metrów, prawdopodobnie był to posąg Mausolusa.

9. Budowa rozpoczęła się wkrótce po jego śmierci i prawdopodobnie Artemizja nigdy nie zobaczyła gotowego projektu, gdyż zmarła zaledwie 2 lata po jego śmierci.

10. Większość z tego, co pozostało z Mauzoleum po trzęsieniu ziemi, zostało rozebrane i ponownie wykorzystane jako materiał budowlany do odbudowy zamku Bodrum przez Rycerzy Szpitalnych św. Jana w 1500 roku.
11. Najbardziej logicznym wnioskiem jest to, że mauzoleum zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi.

12. Budynek stał się jednym z siedmiu cudów świata starożytnego ze względu na swoje rozmiary, architekturę i elementy dekoracyjne. Była masywna i zawierała liczne ogromne posągi, w tym posąg Mausolusa. Był to jeden z pierwszych masywnych grobowców, w którym uczczono człowieka, a nie boga.