27 fascynujących ciekawostek o Piramidach

piramidy ciekawostki

Chociaż piramidy zostały zbudowane przez cywilizacje w wielu częściach świata, w tym w Chinach i Mezoameryce, piramidy zbudowane w Egipcie są najbardziej znane. Oto najlepsze ciekawostki, fakty i mało znane informacje o Piramidach w Egipcie.

Zobacz też -> Piramida Cheopsa ciekawostki i mało znane informacje

1. Pierwszą piramidą egipską była piramida Djosera, która została zaprojektowana do pochówku Djosera, trzeciego faraona z dynastii, który rządził około połowy 27 wieku przed naszą erą.

2. Piramidy zawsze pozostawały dla człowieka tajemnicą. Zostały one zbudowane jako miejsca pochówku i pomniki faraonów. W ramach swojej religii Egipcjanie wierzyli, że faraon potrzebuje pewnych rzeczy, aby odnieść sukces w życiu pozagrobowym. W głębi piramidy faraon zostanie pochowany z wszelkiego rodzaju przedmiotami i skarbami, których może potrzebować, aby przeżyć w życiu pozagrobowym.

3. Jest wielu badaczy, którzy wierzą, że starożytne egipskie piramidy zostały zbudowane przez niewolników lub więźniów, ale faktem jest, że w rzeczywistości są one budowane przez płatnych robotników. Ich osada, którą odkryto dopiero niedawno, miała wiele udogodnień, w tym sklepy.

4. Niewiarygodne konstrukcje zostały zbudowana tak wydajnie, że istnieją do dziś. W rzeczywistości zostały one zbudowane przez specjalny materiał zwany unikalną zaprawą, która jest jeszcze mocniejsza od kamienia. Wciąż nie wiemy, z czego dokładnie został wykonany.

5. Niektóre z wcześniejszych piramid, zwane piramidami schodkowymi, mają co jakiś czas duże gzymsy, które wyglądają jak gigantyczne schody. Archeolodzy uważają, że schody zostały zbudowane jako schody dla faraona, aby móc wspiąć się na boga słońca.

6. Późniejsze piramidy mają więcej nachylonych i płaskich boków. Piramidy te stanowią kopiec, który pojawił się na początku czasu. Według mitologii Bóg słońca stanął na kopcu i stworzył innych bogów i boginie.

7. Istnieje około 138 piramid egipskich.

8. Najkrótsza z trzech piramid z Giza została zbudowana dla syna Chafre’a i wnuka Khufu, Menkaure’a, który panował między 2532 a 2503 rokiem p.n.e. Przy wysokości jest ponad dwa razy mniejsza w porównaniu z Wielką Piramidą.

9. Obliczenia pokazują, że trzy piramidy z Giza są ułożone w ten sam sposób jak trzy gwiazdy z Pasa Oriona, jednej z najbardziej znanych konstelacji widocznych na niebie w nocy. Uważa się, że był to celowy akt starożytnych Egipcjan, którzy kojarzyli konstelację z Ozyrysem, bogiem życia pozagrobowego i odrodzenia w ich religii.

10. Sposób budowy piramid jest tajemnicą, którą archeolodzy starają się rozwiązać od wielu lat. Uważa się, że tysiące robotników cięło duże bloki, a następnie przesuwało je w górę piramidy na rampach. Piramida budowana była powoli, po jednym bloku na raz. Naukowcy szacują, że w budowie Wielkiej Piramidy w Gizie wzięło udział co najmniej 20.000 pracowników w ciągu 23 lat. Ponieważ ich budowa trwała tak długo, faraonowie zazwyczaj rozpoczynali budowę swoich piramid, gdy tylko stali się władcami.

11. Największa jest Piramida z Khufu, zwana również Wielką Piramidą z Gizy.. Piramida w Gizie została zbudowana 4500 lat temu w Egipcie, a do XIX wieku pozostała najwyższym budynkiem wykonanym przez człowieka. Oznacza to, że stał na swoim miejscu jako najwyższy budynek przez 3800 lat. Szacuje się, że piramida ta została wykonana z 2,3 mln bloków skalnych o wadze 5,9 mln ton.

12. Czasami fałszywe komory grobowe lub korytarze były używane do prób i oszukiwania grabieżców. Pomimo wysiłków Egipcjan, prawie wszystkie piramidy zostały okradzione ze swoich skarbów przed 1000 latami p.n.e.

13. Pod piramidami znajduje się skomplikowana sieć przejść, szybów i komór. Tunele te to setki lat historii i tysiące artefaktów.

Zobacz też -> ciekawostki o Starożytnym Egipcie

14. Chociaż władze egipskie wydobyły i przechwyciły większość znalezionych towarów, szczegóły nie są dostępne dla ogółu społeczeństwa.

15. Wielka Piramida w Gizie wskazuje dokładnie na północ.

16. Pomimo mocnych wahań temperatury w dzień i w nocy, wielkie piramidy utrzymują stałą temperaturę wewnątrz na poziomie 20 stopni Celsjusza.

17. Piramidy egipskie zbudowane są na zachód od Nilu. Dzieje się tak dlatego, że strona zachodnia była związana z ziemią umarłych.

18. Podstawa piramidy była zawsze idealnym kwadratem.

19. Budowano je głównie z wapienia.

20. Obok Wielkiej Piramidy Giza zbudowanej dla Khufu leżą 3 piramidy zbudowane dla jego królowych.

21. Ciało zmarłego faraona zostało zmumifikowane i umieszczone wewnątrz sarkofagu. Chociaż wejście do każdej piramidy było starannie uszczelnione, praktycznie wszystkie z nich zostały ograbione w czasach starożytnych.

22. Piramidy Egiptu można zobaczyć z gór Izraela, a nawet z księżyca, ponieważ kamienie pokrywają całą piramidę.

23. Cała egipska piramida została pokryta kamieniami osłonowymi. Te kamienie osłonowe wykonane są z polerowanego białego wapienia. Wyjątkowość kamienia polega na tym, że odbija światło słoneczne, a piramidy świecą jak klejnot.

24. Prawie wszystkie piramidy znajdują się na zachodnim brzegu Nilu.

25. Boki Wielkiej Piramidy w Gizie są zorientowane dokładnie na wschód, zachód, północ i południe. Wznoszą się one pod kątem 51°52′′. Wejście do piramidy znajduje się po jej północnej stronie.

26. Wewnątrz piramidy w Khufu nie znaleziono nigdy hieroglifów. Uważa się, że nigdy nie było takich hieroglifów. Jest to tylko jeden ze znanych faktów, który podsyca spekulacje, że cel piramidy różnił się od ostatecznego miejsca spoczynku faraona.

27. Na grobowcach i piramidach zakładano pułapki i klątwy, aby nie dopuścić do rabunków.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Egipcie
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *