Ciekawostki

36 Ciekawostek, Faktów oraz Informacje o Saturnie

Saturn w kosmosie

Saturn jest najmniej gęstą planetą w Układzie Słonecznym. Gęstość Saturna wynosi 0,687 grama/centymetr sześcienny. Dla porównania, woda ma gęstość 1 g/cm3 , a Ziemia 5,52. Oto zaskakujące ciekawostki i informacje o Saturnie.

1. Pierścienie Saturna są zrobione z kawałków skał i lodu.

2. Saturn obraca się tak szybko na swojej osi, że planeta spłaszcza się. Wygląda to trochę jak zgnieciona planeta. Oczywiście, to właśnie szybkie wirowanie powoduje jej zgniecenie, powodując wybrzuszenie się równika.

3. Podczas gdy odległość od środka do biegunów wynosi 54000 km, odległość od środka do równika wynosi 60300 km. Miejsca na równiku są o około 6300 km bardziej oddalone od środka niż bieguny. Podobne zjawisko mamy tutaj na Ziemi, gdzie punkty na równiku są bardziej oddalone od środka Ziemi, ale na Saturnie, jest to znacznie bardziej ekstremalne.

4. Saturn jest najlżejszą planetą w naszym układzie słonecznym.

5. Asyryjczycy jako pierwsi zobaczyli Saturna w 700 r. p.n.e. Nazwali planetę Gwiazdą Ninib, po asyryjskim bogu.

6. Gdyby jechać z prędkością 121 km na godzinę, podróżowanie wokół jednego z pierścieni Saturna zajęłoby 258 dni.

7. Podróżowanie do Saturna samochodem z prędkością 120 km na godzinę zajęłoby 1292 lata, gdy Saturn jest najbliżej Ziemi. Zajęłoby to 1595 lat, gdyby Saturn znajdował się najdalej od Ziemi.

8. Górna atmosfera Saturna jest podzielona na pasma chmur.

9. Saturn ma najbardziej spektakularny system pierścieni, z siedmioma pierścieniami i kilkoma odstępami i podziałami między nimi.

10. Pierwsi astronomowie myśleli, że pierścienie to księżyce. Kiedy Galileusz po raz pierwszy zobaczył Saturna w 1610 r., mógł zobaczyć jego pierścienie, ale nie wiedział, na co patrzy. Myślał, że pierścienie te mogą być dwoma dużymi księżycami przyklejonymi po obu stronach Saturna. Dopiero w 1655 roku holenderski astronom Christian Huygens użył lepszego teleskopu do obserwacji Saturna.

11. Saturn to około 75% wodoru i 25% helu z niewielkimi śladami wody, metanu i amoniaku.

12. Ta planeta jest znana jako „gazowy gigant”. Inne planety, które są klasyfikowane jako gazowe giganty to Jowisz, Neptun i Uran.

13. Burze na Saturnie mogą trwać miesiącami, a nawet latami. Długotrwała burza z 2004 r. na Saturnie, nazwana „Smoczą Burzą”, stworzyła mega-piorun 1000 razy potężniejszy od pioruna na Ziemi.

14. Saturn jest ogromny. To druga co do wielkości planeta w naszym Układzie Słonecznym. Jowisz to jedyna planeta, która jest większa.

15. Holenderski astronom Christian Huygens był również pierwszą osobą, która odkryła największy księżyc Saturna, Tytan.

16. Wiatr Saturna może wiać do 1600 km na godzinę, co czyni go jedną z najbardziej wietrznych planet w naszym układzie słonecznym.

17. W dniu 1 lipca 2004 r. Cassini-Huygens był pierwszym statkiem kosmicznym, który orbitował wokół Saturna. Wyniesiony na orbitę 15 października 1997 roku, przebył ponad 3 000 000 000 kilometrów z prędkością ponad 100 000 km na godzinę.

18. Saturn zbudowany jest głównie z wodoru.

19. Górne warstwy to głównie lód amoniakalny. Pod nimi chmury – to w dużej mierze lód wodny. niżej znajdują się warstwy zimnych mieszanek wodoru i lodu siarkowego.

20. Tylko 4 statki kosmiczne wysłane z Ziemi odwiedziły Saturna. Pierwszym z nich był Pioneer 11, w 1979 roku, który leciał w odległości 20000 km od Saturna. Następny był Voyager 1 w 1980 i Voyager 2 w 1981. Dopiero po przybyciu Cassiniego w 2004 roku, statek kosmiczny wszedł na orbitę wokół Saturna i wykonał zdjęcia planety, jej pierścieni i księżyców.

21. Ponieważ Saturn ma bardzo niską gęstość to gdyby można go było włożyć do wody, uniósł by się na wodzie.

22. Jowisz ma 67 odkrytych księżyców, a Saturn ma 62. Niektóre z nich są duże, jak Tytan, drugi co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym. Ale większość z nich jest malutka – ma tylko kilka kilometrów średnicy i nie ma żadnych oficjalnych nazw.

23. Saturn jest drugą co do wielkości planetą w naszym układzie słonecznym.

24. Wiele z księżyców Saturna nosi imię Tytanów, gigantycznych braci i sióstr boga Saturna. Inne są nazwane na cześć Eskimosów, francuskich i północnoeuropejskich gigantów.

25. Enceladus, jeden z mniejszych księżyców Saturna, odbija około 90% światła słonecznego, co czyni go bardziej odbijającym światło niż śnieg.

26. Naukowcy uważają, że na Saturnie panuje temperatura około -212° C. Najzimniejsza temperatura kiedykolwiek zarejestrowana na Ziemi to -89° C).

27. Największy księżyc Saturna, Tytan, jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym, który posiada atmosferę.

28. Saturn jest tak duży, że Ziemia mogłaby zmieścić się w nim krzykliwie aż 755 razy.

29. Na początku 2010 roku astronomowie amatorzy zauważyli ogromną zamieć amoniakalną szalejącą na Saturnie.

30. Ustalenie prędkości obrotowej Saturna było w rzeczywistości bardzo trudne, ponieważ planeta nie ma stałej powierzchni. Aby określić prędkość obrotową Saturna, astronomowie musieli zmierzyć prędkość obrotową pola magnetycznego planety. Astronomowie zgadzają się teraz na średni dzień który trwa 10 godzin, 32 minuty i 35 sekund.

31. Saturn jest dwa razy bardziej oddalony od Słońca niż Jowisz.

32. Bardziej niż jakakolwiek inna planeta w naszym układzie słonecznym, pogoda Saturna jest zdeterminowana przez warunki panujące w głębi planety niż przez Słońce. Dzieje się tak częściowo dlatego, że Saturn znajduje się tak daleko od Słońca i wytwarza ciepło wewnętrznie.

33. Saturn jest szeroki na 120537 km, czyli jest prawie 10 razy szerszy od Ziemi.

34. Rok na Saturnie trwałby prawie trzydzieści ziemskich lat.

35. Saturn został nazwany na cześć rzymskiego boga rolnictwa.

36. Czasami Saturn może być trzecią najjaśniejszą planetą na nocnym niebie.