Ciekawostki

10 Ciekawostek o Kętrzynie

fot. Ludwig Schneider / Wikimedia

Kętrzyn to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone na terenie dawnej Barcji. Przyciąga do siebie turystów za sprawą mazurskiego klimatu i przyrody, ale na chętnych czeka tutaj wiele atrakcji.

1. Zamek krzyżacki

Zamek krzyżacki to gotycka budowla powstała w drugiej połowie XIV wieku, która przetrwała do dzisiaj, a w jego murach swoją siedzibę ma Muzeum imienia Wojciecha Kętrzyńskiego.

Muzeum w swoich zbiorach posiada między innymi przedmioty związane z historią miasta i regionu. Zwiedzający mogą także zobaczyć multimedialną makietę 3D.

2. Stara Synagoga

Stara Synagoga zbudowana została w 1853 roku, wykorzystywana była przez Żydów do 1914 roku. Stanowiła mniejszy dom modlitewny, większy już nie istnieje. Obecnie synagogę podziwiać można ją jedynie z zewnątrz, gdyż wymaga remontu.

3. Bazylika świętego Jerzego

Bazylika świętego Jerzego jest najlepiej zachowanym kościołem obronny na Mazurach. Zbudowana w stylu gotyckim posiada także wieżę widokową, na którą można wejść i z niej spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy.

4. Mury obronne

Miasto otoczone było murami obronnymi. Ze zbudowanych w XIV wieku murów zachowała się część, między innymi mury przy bazylice świętego Jerzego, baszta w północno-wschodniej rogu dawnego starego miasta, fragment fortyfikacji przy skwerze im. Arno Holza.

5. Loża masońska

Budynek dawnej loży masońskiej to jednopiętrowa budowla z wyróżniającymi ją czterema ośmiobocznymi wieżyczkami oraz pięciobocznym ryzalitem z klatką schodową.

6. Ławeczka Wojciecha Kętrzyńskiego

Zlokalizowana naprzeciwko ratusza ławeczka Wojciecha Kętrzyńskiego zaprasza, by usiąść na niej tuż obok postaci, od której miasto wzięło swoją nazwę. Ławeczka znajduje się na terenie niewielkiego parku z fontanną.

7. Stado Ogierów

Stado Ogierów to kompleks wzniesiony w 1877 roku, który nazywany jest jedną z najdłuższych murowanych stajni w Europie. Zwiedzać je można po wcześniejszym zakupieniu biletu.

8. Cerkiew

Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przyciąga do siebie nie tylko zachowanym dobrze stanem, ale także za sprawą polichromii autorstwa Jerzego Nowosielskiego. Możliwość zwiedzania po wcześniejszym kontakcie.

9. Schrony bojowe

Nieopodal Stada Ogierów zlokalizowane są dwa schrony bojowe pochodzące z czasów II wojny światowej, do których można wejść.

10. Konsulat świętego Mikołaja

Atrakcją dla dzieci jest konsulat świętego Mikołaja stworzony przez firmę Doroszko, która odpowiada za produkcję bombek i ozdób choinkowych. Można w nim zobaczyć, jak wyrabiane są bombki, wykonać własną, wejść do świątecznego miasteczka.