AzjaCiekawostki

Timor Wschodni – ciekawostki, informacje, fakty

kościół
źródło: Bro. Jeffrey Pioquinto, SJ / Flickr

Timor Wschodni to kraj w Azji Południowo-Wschodniej. Obejmuje wschodnią połowę wyspy Timor, pobliskie wyspy Atauro i Jaco oraz Oecusse. Australia jest południowym sąsiadem tego kraju, oddzielonym Morzem Timorskim. Przedstawiamy najciekawsze informacje, fakty i ciekawostki o Timorze Wchodnim.

1. Dili jest stolicą, największym miastem, głównym portem i centrum handlowym Timoru Wschodniego.

2. Łączna liczba osób mieszkających w Stolicy Dili szacowana jest na około 222 tys. osób.

3. Powierzchnia kraju wynosi około 15007 km2.

4. Timor Wschodni to górzysty kraj.

5. Liczba ludności Timoru Wschodniego szacowana jest na 1,2 mln. osób.

6. Większość ludzi jest pochodzenia papuańskiego, malezyjskiego i polinezyjskiego. Mówi się około w 40 różnych językach lub dialektach papuańskich i malajskich, zdominowanych przez Tetum.

7. Po Indonezji, najbliższym sąsiadem Timoru Wschodniego jest Australia, 650 kilometrów na południe.

8. Lokalny klimat jest tropikalny i wilgotny, charakteryzujący się wyraźną porą deszczową i suchą.

9. Sezon deszczowy rozpoczyna się w listopadzie, kiedy to gromadzą się chmury monsunowe.

10. Walutą używaną w Timorze Wschodnim jest dolar amerykański.

11. Timor Wschodni został skolonizowany przez Portugalię w XVI wieku i był znany jako Timor portugalski do 28 listopada 1975 roku, kiedy to Front Rewolucyjny Niezależnego Timoru Wschodniego ogłosił niepodległość tego terytorium. Dziewięć dni później został zaatakowany i zajęty przez indonezyjską armię, a rok później został ogłoszony 27. prowincją kraju. Indonezyjska okupacja Timoru Wschodniego charakteryzowała się bardzo gwałtownym, trwającym dziesiątki lat konfliktem między grupami separatystycznymi a indonezyjskim wojskiem.

12. W 1999 roku, po sponsorowanym przez ONZ akcie samostanowienia, Indonezja zrzekła się kontroli nad terytorium. Timor Wschodni stał się pierwszym nowym suwerennym państwem XXI wieku 20 maja 2002 r. i dołączył do Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Wspólnoty Państw Portugalskojęzycznych.

13. Językiem portugalskim posługuje się niewielka część ludności, ale jest to jeden z dwóch języków urzędowych kraju. Drugim jest Tetum. Języki indonezyjski i angielski są uważane za języki „robocze”.

14. Park Narodowy Nino Konis Santana jest pierwszym i jedynym parkiem narodowym Timoru Wschodniego.

15. Prawie cała populacja jest rzymskokatolicka, z małymi mniejszościami protestanckimi i muzułmańskimi. Niektóre ślady tradycyjnych przekonań religijnych są również praktykowane w połączeniu z katolicyzmem.

16. Timor Wschodni został po raz pierwszy zajęty przez ludzi około 42000 lat temu.

17. Według badań z 2015 r. długość życia ludzi mieszkających w tym kraju wynosi około 68 lat.

18. Jest to 154 największy kraj na świecie pod względem powierzchni. Kraj zajmuje 15410 kilometrów kwadratowych.

19. W 2011 roku Timor Wschodni ogłosił zamiar zostania jedenastym członkiem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

20. Timor Wschodni ma 706 kilometrów linii brzegowej.

21. Wydobycie złóż gazu ziemnego na morzu jest najważniejszym pod względem wartości składnikiem gospodarki Timoru Wschodniego. Ważne jest również wydobycie marmuru na eksport. Rolnictwo, będące od dawna filarem gospodarki, nadal zatrudnia znaczną część ludności czynnej zawodowo.

22. Do głównych produktów należą kukurydza, ryż, ziemniaki, suszone ziarna, orzechy kokosowe i kawa. Produkcja tekstyliów, odzieży, wyrobów rzemieślniczych i kawy przetworzonej jest bardzo ważne dla gospodarki.

23. Foho Tatamailau jest najwyższą górą Timoru Wschodniego, a także wyspy Timor o wysokości 2986 metrów nad poziomem morza.

24. Największym jeziorem we wschodnim Timorze jest jezioro Ira Lalaro, które jest również największym jeziorem słodkowodnym w kraju.

25. Najdłuższą rzeką we wschodnim Timorze jest rzeka Laclo o łącznej długości 80 km.

26. Jest to jeden z dwóch narodów chrześcijańskich w Azji Południowo-Wschodniej, z których drugim są Filipiny, a także jedyny kraj azjatycki, który znajduje się całkowicie na półkuli południowej.