Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek anatomicznych

anatomia człowieka

Organizm ludzki jest niezwykle fascynujący. W każdej chwili w naszym ciele zachodzą dziesiątki procesów umożliwiających nam prawidłowe funkcjonowanie. Budowa ciała człowieka od zawsze ciekawiła ludzi. Poznajmy więc 10 ciekawostek o nasze anatomii.

1. W ludzkim ciele większość naczyń krwionośnych jest mała ale tworzą one niezwykle długą sieć. Gdyby ułożyć wszystkie naczynia krwionośne człowieka w linii prostej ich łączna długość osiągnęła by około 160 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że mogłyby one czterokrotnie okrążyć Ziemię.

2. Niemowlęta rodzą się z około trzystoma kośćmi. Wraz z ich wzrostem i rozwojem niektóre kości łączą się ze sobą. Ostatecznie szkielet dorosłego człowieka zbudowany jest z 206 kości.

3. W ciele człowieka występuje około 640 mięśni, które odpowiadają 30-50 % masy ciała. Mięśnie nie służą tylko do poruszania się. Odpowiadają za przesuwanie pokarmu w jelitach, wydawanie dźwięków oraz regulację ciśnienia krwi. Najsilniejszym mięśniem jest znajdujący się w szczęce mięsień żwacz, natomiast najmniejszy jest mięsień strzemiączkowy w uchu środkowym.

4. Wątroba jest jedynym organem wewnętrznym człowieka, który może się odbudować. Gdy wątroba ulega urazowi i część z nie j jest utracona, fragment ten może odrosnąć.

5. Ludzkie serce bije średnio 100 tysięcy w ciągu dnia, oznacza to że w wieku 70 lat biło ono około 2.5 miliarda razy.

6. Obecność śliny jest nie tylko związana z początkiem procesu trawienia. Zapobiega ona także próchnicy oraz wysychaniu tkanek gardła. Każdego dnia produkujemy ok. 1.5 l śliny. Oznacza to, że w przeliczeniu w ciągu życia produkujemy wystarczająco śliny aby wypełnić trzy baseny pływackie.

7. Mózg stanowi średnio 2 % masy ciała człowieka. Mimo tak niewielkiej masy jest on w stanie zużyć aż 20 % tlenu dostarczanego do organizmu. Ponadto mózg zużywa 10 razy więcej energii niż pozostałe narządy.

8. Liczba kubków smakowych u dorosłej osoby wynosi około 10 000. Niektóre z nich ulegają wymianie co 10 dni. Dzięki temu zawsze jesteśmy w stanie rozróżnić właściwe smaki.

9. Ludzkie płuca wydają się stosunkowo małe w klatce piersiowej. Gdyby podliczyć ich całkowitą powierzchnię otrzymamy wynik w okolicach 70 m², co stanowi wielkość kortu tenisowego.

10. Organem, przez który przepływa największa ilość krwi nie jest w cale serce, tylko nerki. Dziennie nerki przetwarzają ponad 189 litrów krwi czyli niemal dwukrotnie więcej niż serce. Uwarunkowane jest to funkcją nerek jako systemu filtracji organizmu.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *