Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek anatomicznych

anatomia człowieka

Organizm ludzki jest niezwykle fascynujący. W każdej chwili w naszym ciele zachodzą dziesiątki procesów umożliwiających nam prawidłowe funkcjonowanie. Budowa ciała człowieka od zawsze ciekawiła ludzi. Poznajmy więc 10 ciekawostek o nasze anatomii.

1. W ludzkim ciele większość naczyń krwionośnych jest mała ale tworzą one niezwykle długą sieć. Gdyby ułożyć wszystkie naczynia krwionośne człowieka w linii prostej ich łączna długość osiągnęła by około 160 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że mogłyby one czterokrotnie okrążyć Ziemię.

2. Niemowlęta rodzą się z około trzystoma kośćmi. Wraz z ich wzrostem i rozwojem niektóre kości łączą się ze sobą. Ostatecznie szkielet dorosłego człowieka zbudowany jest z 206 kości.

3. W ciele człowieka występuje około 640 mięśni, które odpowiadają 30-50 % masy ciała. Mięśnie nie służą tylko do poruszania się. Odpowiadają za przesuwanie pokarmu w jelitach, wydawanie dźwięków oraz regulację ciśnienia krwi. Najsilniejszym mięśniem jest znajdujący się w szczęce mięsień żwacz, natomiast najmniejszy jest mięsień strzemiączkowy w uchu środkowym.

4. Wątroba jest jedynym organem wewnętrznym człowieka, który może się odbudować. Gdy wątroba ulega urazowi i część z nie j jest utracona, fragment ten może odrosnąć.

5. Ludzkie serce bije średnio 100 tysięcy w ciągu dnia, oznacza to że w wieku 70 lat biło ono około 2.5 miliarda razy.

6. Obecność śliny jest nie tylko związana z początkiem procesu trawienia. Zapobiega ona także próchnicy oraz wysychaniu tkanek gardła. Każdego dnia produkujemy ok. 1.5 l śliny. Oznacza to, że w przeliczeniu w ciągu życia produkujemy wystarczająco śliny aby wypełnić trzy baseny pływackie.

7. Mózg stanowi średnio 2 % masy ciała człowieka. Mimo tak niewielkiej masy jest on w stanie zużyć aż 20 % tlenu dostarczanego do organizmu. Ponadto mózg zużywa 10 razy więcej energii niż pozostałe narządy.

8. Liczba kubków smakowych u dorosłej osoby wynosi około 10 000. Niektóre z nich ulegają wymianie co 10 dni. Dzięki temu zawsze jesteśmy w stanie rozróżnić właściwe smaki.

9. Ludzkie płuca wydają się stosunkowo małe w klatce piersiowej. Gdyby podliczyć ich całkowitą powierzchnię otrzymamy wynik w okolicach 70 m², co stanowi wielkość kortu tenisowego.

10. Organem, przez który przepływa największa ilość krwi nie jest w cale serce, tylko nerki. Dziennie nerki przetwarzają ponad 189 litrów krwi czyli niemal dwukrotnie więcej niż serce. Uwarunkowane jest to funkcją nerek jako systemu filtracji organizmu.