AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Kanpur

Kanpur
źródło: Nooralammalik1977 / Wikipedia

Na całym świecie Kanpur jest znany jako „Manchester Wschodu” z powodu dużych fabryk włókienniczych założonych przez duże brytyjskie domy korporacyjne z Elginem i Lalem Imli (Cawnpore Textile Mills), aby wymienić tylko kilka. Był to jeden z najważniejszych ośrodków, który przyniósł rewolucję przemysłową w kraju.

Większość z tych fabryk jest obecnie nieczynna z powodu braku funduszy.

Kanpur służył również jako ważny ośrodek wojskowy dla Brytyjczyków. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Kanpur.

Ciekawostki o Kanpur

Miasto nosiło nazwę Cawnpore i po wojnach zmieniło się na Kanpur. Miasto jest jednym z największych ośrodków handlu, szczególnie skórzanym.

Kanpur był tylko wsią, gdy został przejęty w 1801 roku przez Brytyjczyków.

W lipcu 1857 roku brytyjskie wojska oraz europejskie kobiety i dzieci zostały tam zmasakrowane przez rebeliantów pod wodzą Nana Sahib. Ich ciała zostały wrzucone do studni, choć podobno, niektóre z ofiar jeszcze żyły. Brytyjskie wojska szybko podjęły ponownie Kanpur i wymusiły brutalną odpłatę za wszystkich rebeliantów podejrzewanych o współudział w masakrze. W miejscu studni zbudowano pomnik.

Jest to dom najpoczytniejszego indyjskiego dziennika Hindi Dainik Jagran.

Kanpur’s Allen Forest Zoo jest jednym z niewielu ogrodów zoologicznych w Indiach utworzonych w naturalnym lesie.

Pierwszy indyjski Woollen Mills został założony tutaj jako British India Corporation w 1876 roku.

W 1872 roku Kanpur liczył tylko 123 000 mieszkańców, ale w kolejnych dekadach stał się głównym ośrodkiem nowego indyjskiego przemysłu włókienniczego, zapoczątkowanego przez brytyjskich przedsiębiorców, w odróżnieniu od wcześniejszych fabryk w Bombaju i Ahmedabadzie, które były w większości własnością Hindusów.

Kiedy duże indyjskie zakłady włókiennicze upadły, rząd Indii próbował stymulować wzrost przemysłowy w Kanpur poprzez utworzenie jednego z pięciu wielkich indyjskich instytutów technologii (ITT) w tym mieście.

Indoamerykański program został uruchomiony w 1962 roku, w ramach którego dziewięć wiodących instytucji w Stanach Zjednoczonych pomogło zapewnić sprzęt i szkolenia dla pracowników ITT i studentów.

Było to piąte co do wielkości miasto w Indiach w latach 40-tych XX wieku, nawet większe niż dzisiejsze tętniące życiem metropolie Hyderabad i Bangalore. Nadal utrzymuje pozycję dziewiątego co do wielkości miasta w Indiach.

Było to miejsce masakry podczas buntu w 1857 r., w którym w odwecie zginęło wielu brytyjskich żołnierzy i Indian.

Dworzec Centralny Kanpur jest drugim najbardziej ruchliwym dworcem kolejowym w Indiach

Kanpur jest drugim po Lucknow miastem w Uttar Pradesh pod względem liczby ludności, a jego aglomeracja miejska należy do największych w Indiach. Jest to ważny węzeł drogowy i kolejowy oraz lotnisko dla lotów krajowych.

Otaczający region to żyzny odcinek równiny aluwialnej pomiędzy rzekami Ganges i Jamuna.

Miasto znane jest jako Miasto Skórzane Świata od czasów brytyjskich, kiedy to powstały tu duże garbarnie skórzane. Cooper Allen & Company była pierwszą garbarnią, która powstała w Kanpur.

Obecnie jest wymieniane jako najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie.

Kanpur jest domem największej w Indiach fabryki sztucznych kończyn.

Jest to drugie najbardziej kosmopolityczne miasto w północnych Indiach z różnorodnymi społecznościami etnicznymi.