AzjaCiekawostki

Zaskakujące ciekawostki i fakty o Bangalore w Indiach

Bangalore

Bangalore jest trzecim co do wielkości miastem i piątym co do wielkości metropolią w Indiach.

Na wysokości ponad 914,4 m nad poziomem morza, Bangalore miasto cieszy się przyjemnym klimatem przez cały rok.

Bengaluru jest domem dla ponad dwudziestu pięciu jezior, które nie tylko dostarczają wody do miasta, ale także oferują spokój, ciszę i rozrywkę. Na uwagę zasługują jeziora Madiwala, Hebbal i Ulsoor.

W 1906 roku Bangalore stało się jednym z pierwszych miast w Indiach, które posiadało energię elektryczną z elektrowni wodnej. Budynek na Rynku Miejskim był honorowym odbiorcą pierwszej energii elektrycznej.

To pierwsze zelektryfikowane miasto w Indiach. Wbrew powszechnej opinii, Bombaj i Delhi nie były pierwszymi miastami, które dokonały tego monumentalnego przejścia. Bengaluru było pierwszym miastem, które zostało zelektryfikowane w Indiach.

Oprócz ponad 1000 gatunków flory i fauny, Lalbagh jest domem dla Lal Bagh Rock, jednej z najstarszych formacji skalnych na ziemi, sięgającej 3000 milionów lat i wielu drzew, które mają ponad wiek.

40% krajobrazu Bangalore stanowią ogrody/parki i 15% jezior/stawy. Ma również jeden z najwyższych dochodów na mieszkańca w Indiach.

Bangalore jest znany jako Dolina Krzemowa Indii. W sercu miasta znajduje się 212 firm programistycznych.

Świadectwem połączenia różnych kultur i wyznań w Bengaluru są liczne meczety, kościoły i świątynie w mieście.

Do wyróżniających się budynków należy budynek legislacyjny Vidhana Soudha (1956) oraz budynek Sądu Najwyższego Attara Kacheri (1867), które znajdują się naprzeciwko siebie.

Bangalore Club jest uważany za jeden z najbardziej elitarnych klubów w kraju i został założony w 1868 roku przez grupę brytyjskich oficerów.

Magazyn Forbes uważa Bangalore za jedno z najszybciej rozwijających się miast „The Next Decade’s Fast-Growing Cities”. W ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił ogromny rozwój miasta.

Co 5 minut jedna osoba jest pogryziona przez bezpańskie psy w Bangalore. Stosunek psów do ludzi wynosi 1:37.

Chociaż Bangalore jest przyjemnym miejscem do życia, to jednak w jakiś sposób nie przeszkadza ludziom w odbieraniu sobie życia. National Crime Records Bureau raportuje 35 samobójstw na 100 tys. osób w Bangalore, nabywając w ten sposób nazwę stolicy samobójstw Indii.

Bangalore ma najwyższy odsetek inżynierów na świecie, a ponad milion specjalistów IT czyni miasto swoim domem.

Miasto ma najwyższe natężenie ruchu w Indiach.

Choć powszechnie przyjmuje się, że Kempe Gowda był założycielem miasta Bangalore, zapisy znalezione w Begur odnoszące się do miasta z 890 r. n.e. pokazują, że ma ono znacznie starszą historię.

Bangalore był znany jako Bengalval -Uru, co oznacza „miasto strażników”.

Bengaluru jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Odnajdziesz tutaj brak właściwego zarządzania infrastrukturą, długie oczekiwania w sygnalizacji świetlnej oraz liczne ulice jednokierunkowe. W godzinach szczytu dojazd z lotniska do miasta trwa długie godziny. Oczywiście nikt nie może zapomnieć o żółtych i zielonych rikszach, które są prawie wszędzie.